coronavirus

Lidé v karanténě mohou v Prostějově volit u koupaliště. Rovnou z auta

ilustrační foto FB

Ve středu 6. října budou moci volit v Prostějově lidé, kteří jsou v souvislosti s onemocněním covid-19 v karanténě. Stanoviště bude umístěno v místní části Vrahovice na parkovišti u koupaliště v ulici Mikoláše Alše.

"Na volebním stanovišti mohou ve středu 6. října v době od 8 do 17 hodin hlasovat voliči s trvalým pobytem na území okresu, pro který je stanoviště zřízeno, nebo voliči hlasující na voličský průkaz. V Olomouckém kraji bude zřízeno pět volebních stanovišť pro hlasování ze silničního motorového vozidla," uvedl vedoucí oddělení správních činností krajského úřadu Peter Garláthy.

Do Prostějova dorazily první roušky a respirátory zajištěné městem

ilustrační foto

První roušky ušité na objednávku města Prostějova mířily v pátek ke klientům prostějovských domů s pečovatelskou službou.

Ochranné pomůcky rozváží na určená místa městská policie. 

Výrobu roušek objednalo město u firmy DD Sport v Dubanech. První várka roušek samozřejmě nebude stačit pro všechny. Výroba ale probíhá dál a postupně budou doručeny všem klientům domovů s pečovatelskou službou i dalším potřebným. V Dubanech by v příštích dnech měli ušít celkem 10 tisíc roušek. Dalších 5 tisíc si město objednalo v prostějovské Gale. Denně tak město může počítat asi s tisícovkou roušek.

Další nárůst nakažených v Olomouckém kraji

foto krajpomaha.cz

K sobotnímu ránu je v Olomouckém kraji hlášeno 65 případů nákazy koronavirem.

Od pátku tak přibyli 3 nakažení lidí, všichni z Litovelska.

Celkem je v České republice nahlášeno 925 případů nákazy, provedeno bylo přes 13 tisíc testů. Vyléčili se 4 lidé. Nejvíce nakažených je v Praze - 125, Středočeský kraj hlásí 109 případů a Moravskoslezský 77. Olomoucký kraj je v této chvíli regionem s čtvrtým nejvyšším počtem nakažených. (ber)

Do Prostějova dorazily první roušky a respirátory zajištěné městem

ilustrační foto

První roušky ušité na objednávku města Prostějova mířily v pátek ke klientům prostějovských domů s pečovatelskou službou. Rozváží je městská policie. 

Výrobu roušek objednalo město u firmy DD Sport v Dubanech. První várka roušek samozřejmě nebude stačit pro všechny. Výroba ale probíhá dál a postupně budou doručeny všem klientům domovů s pečovatelskou službou i dalším potřebným. V Dubanech by v příštích dnech měli ušít celkem 10 tisíc roušek. Dalších 5 tisíc si město objednalo v prostějovské Gale. Denně tak město může počítat asi s tisícovkou roušek.

Odběrné místo je na infekční ambulanci nemocnice

Foto ber

Když si chcete nechat udělat a také sám zaplatit test na nákazu koronavirem, v Prostějově to zatím možné není.  

V prostějovské nemocnici sice už odběrové místo pro testování na nákazu coronavirem funguje, pro veřejnost ale minimálně zatím určeno není.

"Pevné odběrné místo se nachází na infekční ambulanci Nemocnice Prostějov, která odebírá vzorky u pacientů, u nichž laboratorní vyšetření indikoval lékař a epidemiolog," potvrdila tento stav dnes PvNovinkám mluvčí nemocnice Radka Miloševská. (ber)

Pes ani potravina vás koronavirem nenakazí!

Ilustarční foto FB

V souvislosti s aktuální pandemií onemocnění novým koronavirem (COVID-19) se objevují dotazy na možné šíření viru zvířaty či prostřednictvím potravin. 

Dle oficiálního vyjádření Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) neexistuje žádný důkaz o tom, že by se zájmová či hospodářská zvířata uplatňovala v šíření viru. Zvířata sice jsou pravděpodobným původním zdrojem viru, ale v současné době se dle všech známých informací virus šíří pouze z člověka na člověka. 

Česko má 464 pacientů s koronavirem

Ilustrační foto pixabay.com

Dnes ráno oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch čerstvá data stran koronaviru.

K dnešnímu ránu je 464 pozitivních pacientů, to je v porovnání se včerejšími ranními daty o 81 potvrzených více. V Olomouckém kraji se číslo od včerejška zastavilo na 38 nemocných.

"Testujeme pořád víc a víc lidí. Dnes už je zapojeno 36 laboratoří. Celkem jsme za včerejšek vyšetřili 1362 osob, celkem 7664," doplnil ministr. (ber)

V celém kraji do dopravních prostředků, obchodů a úřadů už jen se zakrytím

ilustrační foto

Olomoucký kraj vydal další opatření k boji proti šíření coronaviru.

 

Hejtman Olomouckého kraje nařídil podle pravomocí udělených mu v rámci nouzového stavu zákaz vstupu bez ochranných prostředků dýchacích cest (roušek, respirátorů, šátků, šál či obdobných tkanin) do prostředků veřejné hromadné dopravy, otevřených obchodů, sociálních a zdravotnických zařízení, úřadů, budov IZS, škol, pošt a lékáren na území Olomouckého kraj. Zákaz platí ode dneška (18. března) od 12 hodin, a to až do odvolání nebo do ukončení celostátního nouzového stavu.

Obrazem: Do nemocnice bez kontroly nevstoupíte, ani nevjedete

Foto ber

Prostějovská nemocnice v rámci prevence v kauze koronavirové nákazy zpřísnila všechna bezpečnostní opatření. Vstupy do nemocnice nyní hlídají zdravotníci.

Změření teploty, dotaz na možnost nákazy a pohybu v rizikových oblastech. To vše Vás čeká při vstupu do prostějovské nemocnice. Ti, kdo kontrolou s poučením projdou, si odnášejí na oděvu samolepku. Ta už z dálky hlásá, že člověk je prost příznaků nákazy. "Další kontroly provádíme v areálu," sdělila redakci jedna ze zdravotnic.

Před nemocnicí už také vyrostl testovací stan. (ber)

Speciální telefonní linka pro Uzavřené Litovelsko a Uničovsko

ilustrační foto

Policie radí, na která čísla volat, když jde o uzavřené území na Litovelsku a Uničovsku.

Vzhledem ke značnému počtu dotazů obecného charakteru týkající se uzavřené oblasti na policejní linku tísňového volání 158 a také na další pracoviště v rámci Krajského ředitelství Policie ČR Olomouckého kraje se policisté obrací na občany s prosbou, aby se v případě takovýchto dotazů obraceli na speciální infolinku Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje t. č. 585 719 719, která byla zřízena za tímto účelem.