nákaza

Covid semafor: Prostějovsko má zelenou! Co to znamená?

Foto Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví vyhodnotilo aktuální epidemiologickou situaci v souvislosti s COVID-19 a aktualizovalo mapu stupňů pohotovosti v oblasti ochrany veřejného zdraví. Mezi oranžové okresy, které značí počínající komunitní přenos, se nově zařadil Beroun, Kladno, Kolín, Praha-východ a Uherské Hradiště. Ve stejné barvě zůstává i nadále Praha. Zvýšil se také počet zelených okresů, kde je výskyt nákazy bez komunitního šíření.

Do zeleného stupně pohotovosti se nově zabarvil i okres Prostějov. Znamená to první stupeň ohrožení, pro který zatím nejsou vydaná žádná omezení.

Pes ani potravina vás koronavirem nenakazí!

Ilustarční foto FB

V souvislosti s aktuální pandemií onemocnění novým koronavirem (COVID-19) se objevují dotazy na možné šíření viru zvířaty či prostřednictvím potravin. 

Dle oficiálního vyjádření Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) neexistuje žádný důkaz o tom, že by se zájmová či hospodářská zvířata uplatňovala v šíření viru. Zvířata sice jsou pravděpodobným původním zdrojem viru, ale v současné době se dle všech známých informací virus šíří pouze z člověka na člověka. 

Letní zmrzlinové dny

ilustrační foto

Horké letní dny, kdy se mnozí lidé chladí zmrzlinou, se mohou změnit v noční můru. Vanilková, ovocná či ořechová dobrota, pokud není správně vyrobena a skladována, může být i velkým nebezpečím. Jeho podoba má různá jména jako třeba salmonela či listérieoza.

„Jsme na začátku sezóny a odběry zmrzlin probíhají. Provozovny, kde se připravuje zmrzlina, kontrolujeme pravidelně a k dnešnímu dni závažnější nedostatky v zásadách provozní ani osobní hygieny nebyly zaznamenány,“ informovala nás vedoucí oddělení prostějovské hygieny výživy, Zuzana Bartošová. A co na nás může vůbec číhat?

Tři ohniska včelího moru si vyžádala likvidaci včel

ilustrační foto

Medu je málo a ještě přijde taková pohroma. Tak nejspíš uvažují všichni ti, kteří museli zcela nedávno zlikvidovat svá včelstva. V regionu to bylo na třech místech!

Obdobná písnička každým rokem - včelstva končící v ohni. To je situace, která nastala i v letošním roce. Zcela nedávno, na třech místech okresu, museli včelaři likvidovat své chovy. Důvodem byl mor včelího plodu. Oči pro pláč tak zůstaly chovatelům ve Stražisku, Pěnčíně a Nivě. Ředitel Státní veterinární správy pro Olomoucký kraj Aleš Zatloukal vyhlásil, v celém kraji mimořádná veterinární opatření.

Věda a recese opět vyjde do ulic

ilustrační foto

Před devíti lety se poprvé věda z výzkumných ústavů, škol a některých hvězdáren nastěhovala, alespoň na krátkou chvilku, do městských ulic. Nejinak tomu bude i letos. Akce s názvem Věda v ulicích lidem v Prostějově ukáže, že i suchá a na první pohled nepříliš zábavná oblast výzkumu, může být i zábava.

„Přiveďte své žáky a studenty 25. června na náměstí,“ vyzval organizátor a vedoucí Astronomického oddělení Muzea Prostějovska v Prostějově Jiří Prudký s tím, že pozvání platí také pro veřejnost.