studenti

Žáci ze ZUŠek malovali v krajské soutěži. Nejlepší kresby teď visí v budově úřadu

Foto Olomoucký kraj

„Olomoucký kraj z ptačí, žabí i mé perspektivy“. Takové bylo téma letošní výtvarné soutěže pro žáky základních uměleckých škol, kterou hejtmanství pořádá. Dvacet nejzdařilejších prací si můžete po celé léto prohlédnout v budově krajského úřadu. Dvěma z nich udělil hejtman Josef Suchánek speciální ocenění.

„Všechny práce jsou moc povedené a bylo opravdu těžké vybrat jen jednu, které udělím osobní ocenění. Proto jsem se letos rozhodl rozdat ceny dvě. Vážím si každé činnosti, kterou děti stráví jinak než sezením u počítače nebo koukáním do mobilu. V tomto případě navíc děti vytvářely umění, a to si zaslouží uznání,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Díky krajské podpoře vyrazí studenti do celého světa

Foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj letos znovu podpoří studenty, kteří se vydají na studijní pobyt do zahraničí. V prvním kole se o podporu přihlásilo jednadvacet zájemců, podmínky pro udělení stipendií splnilo čtrnáct.

„Smyslem dotačního programu je, aby studenti sbírali zkušenosti v zahraničí a ty pak uplatnili na trhu práce v Olomouckém kraji,“ vysvětlil Aleš Jakubec, radní Olomouckého kraje pro oblast školství.

V aktuálním prvním kole rozdělí hejtmanství na stipendia 183 tisíc korun. Úspěšní žadatelé podniknou studijní cesty například do Francie, Irska nebo na Tchaj-wan. Ve druhém kole, které bude následovat, je připraveno více než půl miliónu korun.

Kraj podpoří šikovné studenty

ilustrační foto Olomoucký kraj

I v letošním roce poskytne hejtmanství finanční prostředky v rámci Podpory polytechnického vzdělávání a řemesel v Olomouckém kraji. Na stipendia je vyčleněno více než devět miliónů korun. Olomoucký kraj tak pokračuje v odměňování pilných studentů, s čímž začal už v roce 2010.

„V současnosti podporujeme 48 oborů polytechnického vzdělání a řemesel. Smyslem je zvýšit zájem mladých lidí o obory, po kterých je na pracovním trhu největší poptávka,“ uvedl radní pro oblast školství Aleš Jakubec.

Žádost o učňovská stipendia si podalo pětadvacet škol, dalších čtyřiadvacet si zažádalo o stipendia pro maturitní obory. Všem žádostem kraj vyhověl.

Motivační stipendia letos udělala radost mnoha žákům v Olomouckém kraji

ilustrační foto

Jen za druhé pololetí uplynulého školního roku na ně kraj uvolnil 1,3 miliónu korun. Tato podpora směřovala k žákům oborů zakončených maturitní zkouškou.

Peníze na stipendia schválila na svém posledním zasedání krajská rada. Finance půjdou do středních škol, které hejtmanství zřizuje.

„Finanční podpora slouží především žákům učňovských oborů, ale i studentům technických oborů, které jsou zakončeny maturitou,“ uvedl radní Aleš Jakubec.

Mezi podporované maturitní obory patří například strojírenství, elektrotechnika, stavebnictví či obor mechanik. Na stipendium nedosáhne každý, ale jen ti žáci, kteří odvádí dobrý výkon na praxi, nemají neomluvenou absenci nebo kázeňské problémy.

Olomoucký kraj podpoří studium v zahraničí i vysoké školy

ilustrační foto Olomoucký kraj

Více než šestnáct miliónů korun chce v příštím roce směřovat hejtmanství na podporu vzdělávání na vysokých školách a sedm set tisíc na podporu studia v zahraničí. Zastupitelé Olomouckého kraje o tom jednali na svém prosincovém zasedání.

V dotačním titulu Program na podporu vzdělávání na vysokých školách v Olomouckém kraji v roce 2022 jde o zlepšování kvality vzdělávání na vysokých školách s cílem zvýšení uplatnitelnosti absolventů jednotlivých typů akreditovaných studijních programů na trhu práce, o rozvoj spolupráce vysokých škol a středních škol v regionu nebo například podporu profesně zaměřených studijních programů na vysokých školách v Olomouckém kraji,“ informoval radní pro oblast školství Aleš Jakubec.

Kraj spouští pilotní projekt testování žáků středních škol

ilustrační foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj ve spolupráci s Ústavem translační a molekulární medicíny a Fakultní nemocnicí Olomouc spouští projekt testování žáků středních škol na covid-19. To bude probíhat pomocí kloktacích PCR testů, a pokud se postup osvědčí, může urychlit návrat žáků maturitních ročníků k prezenční formě vyučování.

„Po dohodě s Ústavem molekulární a translační medicíny otestujeme tento týden studenty čtvrtých ročníků středních škol v Olomouci. Navržený postup je nejjednodušší možný a bude simulovat budoucí reálné testování školáků v postupně otvíraných školách. Aby studenti věděli, jak snadno a rychle provést neinvazivní kloktací test, připravili jsme pro ně také krátké instruktážní video, které je k vidění na KrajPomaha.cz,“ vysvětlil Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Studenti provedli seniory interiéry zámku

foto Magistrát města Prostějova

Studenti SOŠPO provedli seniory prostorami prostějovského zámku, kam se běžně nelze dostat. Jedná se např. o místnosti nad průjezdem do zámku, které byly v roce 2017 zrestaurovány s cílem zachovat autentickou podobu původní renesanční výzdoby. V místnostech byly odkryty fragmenty dochovaných renesančních maleb.

Mezi místnosti, které účastníky prohlídek zaujaly patří také kancelář ředitele záložny a zastavárny s původní secesním vybavením z počátku 20. století a taneční sál s dochovanou renesanční výzdobou. Prohlídky realizovali studenti SOŠPO v rámci projektu Zdravého města. "Jsem rád, že jsme opět mohli běžně nepřístupné prostory zámku otevřít zájemcům a tentokrát top byly skupiny objednaných seniorů. Poděkování patří koordinátorce zdravého města paní Dvořákové, domovní správě a ZUŠ Prostějov.

Prostějov návštívili studenti z rakouského Deutschlandsbergu

Foto Jana Mohrová

Za projektem eTwinning stojí Střední odborná škola podnikání a obchodu Prostějov a Bundeslandelsakademie z rakouského Deutschlandsbergu.

Na výměnný pobyt přijelo 22 rakouských studentů s učiteli. Neopakovatelným zážitkem se stalo přijetí primátorkou města Prostějova Alenou Raškovou, které proběhlo ve slavnostních prostorách radnice. Hosté zde jako poděkování předvedli krátké hudební představení štýrské lidové hudby. Studenti si prohlédli historické prostory radnice a radniční věž. Program vyvrcholil koncertem hostů na náměstí před muzeem. Studentská kapela představila nejen štýrskou lidovou hudbu, ale zahrála i řadu populárních písniček.

Studenti šli po stopě literatury a bodovali

ilustrační foto MMP

Celkem 65 studentů prvních a druhých ročníků ze sedmi prostějovských středních škol poskládalo 13 pětičlenných týmů, které se 6. listopadu v bývalé ZŠ na Husově náměstí utkaly v lítém boji o informace, které se mohou hodit například k maturitě z češtiny. Nebo prostě do života. I kdyby si je studenti nezapamatovali, jistě se u toho skvěle bavili. A možná, že si kromě zajímavě strávených dvou hodin s literaturou odnesli i chuť něco si přečíst.

„Skládali k sobě odpovídající názvy knih, jejich autory a jména literárních postav. Poznávali knihy podle zvukových ukázek, podle textových úryvků i podle komiksových stripů. Poznávali spisovatele podle fotografií a přiřazovali k nim fakta o nich a jejich díle, pomocí otázek odhalovali totožnost "oživlé" literární postavy. Vůbec to nebylo snadné," uvedl ředitel knihovny Aleš Procházka.

Studenti, jak je to s Vašimi povinnostmi, pracujete-li?

ilustrační foto internet

 

Absolventi, kteří po skončení studia nezačnou pracovat, nebo se zaregistrují na úřadu práce, nemají povinnost platit pojistné na důchodové pojištění. Pokud absolvent nebo student vycestuje do zahraničí za prací nebo brigádou, nemusí tuto skutečnost oznamovat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ).