prohlídka

Komentovaná prohlídka odhalila mnohé zajímavosti. Nejen o Pernštejnech

Foto ber

Sobotní odpoledne bylo pro několik desítek zájemců skvělou příležitostí k procházce po stopách mocného rodu Pernštejnů. V Prostějově jich zanechali opravdu mnoho a město si letos připomíná 500 let od okamžiku, kdy u nás začali budovat zámek.

Komentovaná procházka zahrnovala dochované městské opevnění a zámek, kde si zájemci prohlédli místnosti nad průjezdem, ve kterých se zachovaly autentické fragmenty původní renesanční výzdoby a taneční sál, který pravděpodobně sloužil jako hlavní reprezentativní místnost zámku. Zde je čekala i ukázka dobových tanců v podání žaček ZUŠ Prostějov. Účastníky prohlídky pozdravila i náměstkyně primátora pro kulturu Milada Sokolová, která celé letošní pernštejnské oslavy v Prostějově iniciovala.

Prohlídka sladovny je zrušena!

foto Magistrát města Prostějova

Vzhledem k vládním opatřením se avizovaná prohlídka sladovny Castello dne 24. října 2020 nemůže uskutečnit.

„Velmi nás to mrzí, ale pokusíme se s panem majitelem vyjednat termín na jaře roku 2021. Děkujeme za možnost uspořádání prohlídek v rámci Dnů evropského dědictví a věříme, že sladovnu si bude možno prohlédnout v příštím roce třeba v rámci Bran památek dokořán nebo opět v rámci Dnů evropského dědictví,“ vzkazuje magistrát. (red)

Komentovaná prohlídka sladovny Castello se bude konat znovu!

foto Magistrát města Prostějova

O akci, která se uskutečnila 26. září v rámci Dnů evropského dědictví, byl obrovský zájem.

Zhruba stovka zájemců si přišla prohlédnout továrnu na výrobu sladu, která technologicky navazuje na postupy pro zpracování sladu zavedené bratry Winterovými. Ti koncem 19. a v první třetině 20. století sladovnu vedli a přivedli ji k velikému rozkvětu. Návštěvníci byli nakonec rozděleni do dvou skupin a majitelem sladovny a průvodcem Drahotínem Horňákem byl zájemcům nabídnut ještě jeden termín prohlídky - v sobotu 24. 10. 2020 (pokud to pochopitelně epidemiologická situace dovolí). (red)

Studenti provedli seniory interiéry zámku

foto Magistrát města Prostějova

Studenti SOŠPO provedli seniory prostorami prostějovského zámku, kam se běžně nelze dostat. Jedná se např. o místnosti nad průjezdem do zámku, které byly v roce 2017 zrestaurovány s cílem zachovat autentickou podobu původní renesanční výzdoby. V místnostech byly odkryty fragmenty dochovaných renesančních maleb.

Mezi místnosti, které účastníky prohlídek zaujaly patří také kancelář ředitele záložny a zastavárny s původní secesním vybavením z počátku 20. století a taneční sál s dochovanou renesanční výzdobou. Prohlídky realizovali studenti SOŠPO v rámci projektu Zdravého města. "Jsem rád, že jsme opět mohli běžně nepřístupné prostory zámku otevřít zájemcům a tentokrát top byly skupiny objednaných seniorů. Poděkování patří koordinátorce zdravého města paní Dvořákové, domovní správě a ZUŠ Prostějov.

Tip na sobotu. Jedinečná exkurze V Palírně U Zeleného stromu s ochutnávkou

foto Palírna U zeleného stromu

Prostějovská Palírna U Zeleného stromu se v těchto dnech připravuje na oslavu 502. výročí svého založení a zahájení turistické sezóny, které se uskuteční 4. července. Při této příležitosti stočí symbolických 502 lahví Staré žitné myslivecké Single Barrel a pro návštěvníky spustí exkurzní trasu.

V sobotu 4. července, se také veřejnosti otevřou brány prostorů Palírny U Zeleného stromu a nejstarší palírna v Evropě tak zahájí novou turistickou sezonu. Po celý prodloužený víkend se mohou návštěvníci, kteří se chtějí dozvědět zajímavosti z více než pětisetleté historie a výroby tradiční Staré žitné myslivecké, od 14. do 18. hodiny vydat na exkurzní trasu v nově rozšířených prostorech historické budovy závodu. Okruh trvá 60 minut, poslední prohlídka začíná v 17 hodin. V ceně vstupného 250 Kč jsou zahrnuty čtyři ochutnávky výrobků Palírny, včetně právě stočeného vzácného Single Barrelu.