Pernštejnové

Dobrodružství s Pernštejny poučilo i pobavilo

Foto: MMPV, Marek Moudrý

Město Prostějov si v letošním roce připomíná 500 let od položení základního kamene zámku. V uplynulých staletích zámek zažil mnohé a ve své historii se má i dnes čím chlubit. Aby se mladá generace seznámila se zámkem a rodem Pernštejnů, uspořádala Střední odborná škola podnikání a obchodu soutěž s názvem Dobrodružstí s Pernštejny.

Na desítce stanovišť žáci plnili různé úkoly – vědomostní, luštili zašifrované vzkazy v morseovce, skládali puzzle, hledali kameny zmizelých. Soutěž byla zaměřena nejen na historii města, ale také na slavné osobnosti, či hanácký dialekt. Nechyběly ani sportovní aktivity. Vítězí nejrychlejší a dobrou pamětí....

Slavnostního vyhlášení těch nejlepších se v pátek ujala náměstkyně primátora Milada Sokolová a ředitel pořádající školy Marek Moudrý. (red)

Komentovaná prohlídka odhalila mnohé zajímavosti. Nejen o Pernštejnech

Foto ber

Sobotní odpoledne bylo pro několik desítek zájemců skvělou příležitostí k procházce po stopách mocného rodu Pernštejnů. V Prostějově jich zanechali opravdu mnoho a město si letos připomíná 500 let od okamžiku, kdy u nás začali budovat zámek.

Komentovaná procházka zahrnovala dochované městské opevnění a zámek, kde si zájemci prohlédli místnosti nad průjezdem, ve kterých se zachovaly autentické fragmenty původní renesanční výzdoby a taneční sál, který pravděpodobně sloužil jako hlavní reprezentativní místnost zámku. Zde je čekala i ukázka dobových tanců v podání žaček ZUŠ Prostějov. Účastníky prohlídky pozdravila i náměstkyně primátora pro kulturu Milada Sokolová, která celé letošní pernštejnské oslavy v Prostějově iniciovala.