Noc kostelů

Noc kostelů otevře své brány. Už v pátek

Foto plakát

V pátek, tedy 2. června 2023, se uskuteční tradiční Noc kostelů. Svatostánky a modlitebny v celé zemi se otevřou veřejnosti a nabídnou mnohdy netradiční pohled do útrob památek.

Také letos se otevřou prostějovské chrámy, kaple, svatostánky široké veřejnosti. V letošním roce k Noci kostelů přidává opět i prostějovský Husův sbor – někdejší nová synagoga. (red)

Páteční noc kostelů otevře svatostánky

ilustrační foto plakát

V pátek 10. 6. 2022 se opět otevřou brány kostelů, modliteben a kaplí v Prostějově. Připraven je bohatý a zajímavý program.

 

Největší program nabídne hlavní prostějovský kostel Povýšení sv. Kříže. Součástí bude Mše svatá, požehnání, varhanní koncert, vystoupí kytaristé, návštěvníky čekají komentované prohlídky i výstup na věž.

Noc kostelů otevřela prostějovské svatostánky

Foto MMP

Svatostánky a modlitebny v celé zemi se v pátek 28. května 2021 otevřely veřejnosti a poskytly pohled do útrob těchto památek. Lidé vybírali z bohatého programu, který jednotlivé chrámy nabízely.

Také Prostějov se opět připojil a spolu s ním i celé Prostějovsko, kde lidé navštívili řadu zajímavých míst. Letošní ročník Noci kostelů organizátoři zasvětili životnímu prostředí. Akce se navíc konala v roce, kdy si připomínáme 1 100 let od úmrtí první české světice, svaté Ludmily.

"Jsem moc ráda, že doba pandemie postupně ustupuje a my se zde můžeme takto sejít. Vzpomeňme všat ty, kteří nákaze podlehli, jejich rodiny a známé, kteří cítí bolest. Dnešní akce nechť se stane novým startem," řekla v úvodu, mimo jiné, náměstkyně primátora Milada Sokolová. (red)

Noc kostelů na Prostějovsku. Již dnes!

ilustrační foto plakát

Nenechme si dnes ujít tradiční akci Noc kostelů. Na Prostějovsku v pátek 28. května můžeme navštívit a prohlédnout si celkem sedmnáct kostelů či kaplí. Otevře se i synagoga.

Největší program nabídne hlavní prostějovský kostel Povýšení sv. Kříže. Součástí bude Mše svatá, požehnání, varhanní koncert, vystoupí schola. Mezi 18. až 22. hodinou se budete moci  rojet v historickém kočáře. Během večera je zajištěno také posezení a zábava pro děti i dospělé na Rajské zahradě. Podrobný program a časy akcí jednotlivých kostelů pak najdete hravě na webové stránce nockostelu.cz nebo konkrétněji v rámci diecéze Olomouc. 

I letos se chystá Noc kostelů

foto Magistrát města Prostějova

28. května se uskuteční další ročník Noci kostelů, během níž se otevírají návštěvníkům chrámy a modlitebny v celé zemi. Prostějov se k této akci opětovně připojuje a spolu s ním i celé Prostějovsko, kde bude možné navštívit řadu zajímavých míst. Letošní ročník Noci kostelů organizátoři zasvětili životnímu prostředí. Zároveň se koná v roce, kdy si připomínáme 1 100 let od úmrtí první české světice, svaté Ludmily.

„V tuto chvíli ještě neznáme podmínky, podle kterého se letošní ročník akce odehraje, vše záleží na aktuálních okolnostech. Přesto se těším, až poslední květnový pátek uslyším znít z našich chrámů zvony připomínající, že Noc kostelů je opět zde. A bude-li to jen trochu možné, určitě se na prohlídce některého z chrámů potkáme," říká primátor František Jura. (red)

Noc kostelů už dnes!

foto Noc kostelů

Také letos nabídne Noc kostelů v olomoucké arcidiecézi návštěvníkům otevřené kostely, kaple a modlitebny. Jedenáctý ročník akce je sice poznamenán opatřeními v souvislosti s nemocí covid-19, přesto nabízí řadu zajímavých programů. V regionu Prostějovska láká k prohlídkám desítka objektů, v celé olomoucké arcidiecézi bude zpřístupněno přes 120 památek.

 

V Konici budete moci navštívit kostel Narození Panny Marie. Nabídne, mimo mše svaté, prohlídky věže a lodě kostela. V lodi bude přístupná prezentace fotografií ze života farnosti v kapli Bolestné Panny Marie. Prohlídku kostela bude doprovázet varhanní hudba. Těšit se můžete i na prohlídku krypty pod kostelem s výstavou k jubilejnímu roku Svatého Jana Sarkandra.

Noc kostelů bude letos 12. června

ilustrační foto plakát Noc kostelů

Dle aktuálního plánu uvolňování omezení souvisejících s epidemií koronaviru bude možné přivítat příznivce Noci kostelů v mezích aktuálních opatření. Termín akce se posunul z 5. na 12. června.

"Termín akce se posune na 12. 6., kdy už by podle vyjádření vlády měly akce v kostele probíhat bez omezení počtu. Samozřejmě budeme při konání dodržovat veškerá opatření v dané chvíli," potvrdil tiskový mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.

Noc kostelů se blíží!

ilustrační foto plakátek

Letos se opět k celorepublikové akci připojí i mnohé kostely z Prostějovska. 24. května od 18 do 24 hodin máte možnost si kostely prohlédnout nebo se zúčastnit připraveného programu. Přístup bude i do sakristií, na kůry a další místa.

V Prostějově můžete navštívit:

Prostějov-Drozdovice - sborový dům Apoštolské církve

18:00 - 21:00 Tvořivá dílna pro děti a dospělé - tvůrčí dílny pro děti i dospělé

21:00 - 23:55 Noční kino - Evangelium podle Jana (film z r. 2003, doslovně podle Janova evangelia, český dabing)

Prostějov-Krasice - kostel sv. Josefa

19:00 - 20:00 Historie kostela - výklad s prohlídkou kostela

20:00 - 21:00 Pár listů - Vystoupení folkové hudební skupiny

Ohlédnutí za Nocí kostelů

Foto archiv Jana Tobolová

Letos to byla již desátá akce tohoto typu v Česku. V Prostějově se konala po roční odmlce, ale ukázalo se, že návštěvníci nezapomněli - přišlo jich opravdu hodně. Brány otevřelo deset kostelů a modliteben. V průběhu večera mezi jednotlivými kostely procházelo kolem dvou tisíc návštěvníků. 

Po slavnostním rozezvonění všech zvonů ve městě pozdravila Noc kostelů primátorka Alena Rašková a "Noc" oficiálně zahájila.

Noc kostelů v Prostějově nebude! Nejsou lidé

ilustrační foto MMP

Letošní Noc kostelů se bude konat v pátek 9. června 2017. Jen v Olomouci bude otevřeno více než dvacet kostelů a z nejbližšího okolí to budou kostely v Kostelci na Hané, Mostkovicích, Plumlově nebo Nezamyslicích. V Prostějově se ale neotevře žádný. Sdělila to koordinátorka Noci kostelů v Prostějově Jana Tobolová.

„Všichni, kteří se podílejí na organizaci, technickém zabezpečení, přípravě a realizaci programů, to dělají s láskou, zadarmo a ve svém volném čase. Zajímavé je, že zatímco návštěvníků rok od roku přibývá, lidí nabízejících pomoc je méně a méně. Stálí pořadatelé a organizátoři v jednotlivých kostelích a modlitebnách jsou již osm let stále stejní a noví nástupci a pomocníci nám chybí.