kostel Povýšení svatého Kříže

Tip na víkend. Můžete navštívit zákulisí divadla i zákoutí kostela Povýšení Svatého kříže

Ilustrační foto ber

O víkendu se znovu otevřou brány památek ve městě Prostějově. Tentokrát to bude Národní dům a kostel Povýšení sv. Kříže.

"Je skvělé, že můžeme návštěvníkům touto cestou opět zpřístupnit různá zajímavá místa v Prostějově, na která se obvykle lidé nedostanou. Je to podruhé, co je v takovém rozsahu otvíráme veřejnosti," uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová.

V sobotu můžete ve 14 a 15 hodin navštívit tajemná zákoutí kostela Povýšení svatého Kříže. V doprovodu studentek Střední odborné školy podnikání a obchodu se dostanete do více či méně tajemných míst této gotické památky. Prohlídky realizuje SOŠPO ve spolupráci s farností Povýšení sv. Kříže.

Noc kostelů už dnes!

foto Noc kostelů

Také letos nabídne Noc kostelů v olomoucké arcidiecézi návštěvníkům otevřené kostely, kaple a modlitebny. Jedenáctý ročník akce je sice poznamenán opatřeními v souvislosti s nemocí covid-19, přesto nabízí řadu zajímavých programů. V regionu Prostějovska láká k prohlídkám desítka objektů, v celé olomoucké arcidiecézi bude zpřístupněno přes 120 památek.

 

V Konici budete moci navštívit kostel Narození Panny Marie. Nabídne, mimo mše svaté, prohlídky věže a lodě kostela. V lodi bude přístupná prezentace fotografií ze života farnosti v kapli Bolestné Panny Marie. Prohlídku kostela bude doprovázet varhanní hudba. Těšit se můžete i na prohlídku krypty pod kostelem s výstavou k jubilejnímu roku Svatého Jana Sarkandra.

Opravené varhany slouží. A vychytávají se problémy

ilustrační foto varhany

Velké varhany v děkanském chrámu Povýšení sv. Kříže v Prostějově patří mezi největší varhany prostějovského děkanátu. Postavila je rakouská varhanářská firma Max Zachystal & František Čapek z Kremže nad Dunajem v roce 1894. Na podzim roku 2014 bylo rozhodnuto o restaurování tohoto nástroje, na kterém se finančně podíleli farníci, město Prostějov a Olomoucký kraj.

"Restaurování varhan bylo v minulém roce úspěšně dokončeno a na prostějovské hody 16.9. 2018 pomocný biskup olomoucký Mons. Antonín Basler zrestaurované varhany požehnal. Od té doby slouží při bohoslužbách a koncertech. Také se postupně vychytávají dětské nemoci tohoto restaurování. Protože se ve stroji varhan jedná o přírodní materiály (kůže, filc), musí si vše dobře sednout, aby to potom mohlo opět po desetiletí sloužit.

Restaurování kostelních varhan se blíží ke konci. Naplno by měly zaznít na hody

Foto varhany-prostejov.webnode.cz

V posledních říjnových dnech byla dokončena třetí etapa restaurování varhanního stroje varhan v kostele Povýšení svatého Kříže v Prostějově a zároveň bylo dokončeno restaurování varhanní skříně. Úplné dokončení oprav předpokládá Římskokatolická farnost Povýšení svatého Kříže Prostějov na termín prostějovských hodů 2018.

"Práce na stroji varhan provádí varhanář - restaurátor Petr Stehlík z Hodonína a práce na skříni prováděl restaurátor - akademický malíř Peter Stirber z Prahy," sdělil PvNovinkám Aleš Vrzala, farář Římskokatolické farnosti Povýšení svatého Kříže Prostějov a děkan děkanátu Prostějov s tím, že práce jsou prováděny pod dohledem arcidiecézního organologa Jana Gottwalda z Olomouce a pracovníků Národního památkového ústavu a Památkového odboru Městského úřadu Statutárního města Prostějova.