likvidace

Tři ohniska včelího moru si vyžádala likvidaci včel

ilustrační foto

Medu je málo a ještě přijde taková pohroma. Tak nejspíš uvažují všichni ti, kteří museli zcela nedávno zlikvidovat svá včelstva. V regionu to bylo na třech místech!

Obdobná písnička každým rokem - včelstva končící v ohni. To je situace, která nastala i v letošním roce. Zcela nedávno, na třech místech okresu, museli včelaři likvidovat své chovy. Důvodem byl mor včelího plodu. Oči pro pláč tak zůstaly chovatelům ve Stražisku, Pěnčíně a Nivě. Ředitel Státní veterinární správy pro Olomoucký kraj Aleš Zatloukal vyhlásil, v celém kraji mimořádná veterinární opatření.

Věda a recese opět vyjde do ulic

ilustrační foto

Před devíti lety se poprvé věda z výzkumných ústavů, škol a některých hvězdáren nastěhovala, alespoň na krátkou chvilku, do městských ulic. Nejinak tomu bude i letos. Akce s názvem Věda v ulicích lidem v Prostějově ukáže, že i suchá a na první pohled nepříliš zábavná oblast výzkumu, může být i zábava.

„Přiveďte své žáky a studenty 25. června na náměstí,“ vyzval organizátor a vedoucí Astronomického oddělení Muzea Prostějovska v Prostějově Jiří Prudký s tím, že pozvání platí také pro veřejnost.