tip

Tip na víkend. Velká cena Mohelnice v truck trialu

Foto archiv ber

Po dvouleté přestávce se v Mohelnických lomech u Křemačova budou zase konat závody v truck trialu. V sobotu 21. a v neděli 22. května se zde uskuteční třetí závod Mezinárodního mistrovství České republiky v truck trialu VELKÁ CENA MOHELNICE TRUCK TRIAL 2022.

Trial patří mezi diváky k nejatraktivnějším disciplínám. Je svým charakterem obdobou motocyklových šlapačových soutěží. Trialové závody nejsou závody na plný plyn, nejde totiž o rychlost, ale o závody aut v abnormálně náročném terénu. Při jízdě se klade důraz na zručnost, cit, přesnost a odhad. Vyžaduje to velkou dávku odvahy a přemýšlení.

„Extrémní sport těžkých nákladních aut v abnormálně náročném terénu. Dokonalá adrenalinová záležitost, kterou si nesmíte nechat ujít," láká k návštěvě závodu Oldřich Janků za spolupořádající AGENAS TEAM autoklub v AČR Javorník.

Tip na výlet. Olomoucká vila Primavesi

Foto ber

Historie nevelké stavby v centru Olomouce je spjata s italským rodem Paola Antonia Primavesi. Po pět generací žila tato rodina v měšťanských domech na Dolním náměstí a provozovala zde malou banku. Jak čas běžel, rod postupně získával na vážnosti a majetku. Počátkem 20. století byl rod Primavesi již jedním z nejznámějších rodů celé Moravy. V roce 1905 se rozhodl Otto Primavesi, nejvýznamnější člen rodu, se svou manželkou Eugenií, k založení sídla odpovídajícího vážnosti rodu.

Éra rodu Primavesi na Moravě byla ukončena v roce 1918 po rozpadu Rakousko-Uherska, majetek prodali a přestěhovali se do Vídně.  Dům byl v letech 1926-1927 přestavěn na sanatorium a zdravotnictví sloužil i v roce 1952, kdy ho zabavili komunisté. V roce 1992 získala dům zpět v restituci dcera posledního majitele Olga Dvořáčková, která jej vzápětí převedla na svou dceru Pavlu Honzíkovou.

Tip na výlet. Velikonoce v ZOO Olomouc

foto ZOO Olomouc

Pašijový týden začal a Zoo Olomouc ve svých přípravách nezahálí. Věříme, že chladnému počasí odzvonilo jako zvonům na cestě do Říma a letošní Velikonoce bude provázet jarní nálada. Na pěti zastaveních se blíže seznámíme s velikonočními tradicemi. ZOO Olomouc je pro vás otevřena celoročně i v tyto dny. Na Boží hod velikonoční taktéž.

„Odletíme za našimi zvony do Říma, nazdobíme pomlázku, setkáme se s pravou Hanačkou, nabarvíme vejce, ukážeme si rozmanité přírodní techniky barvení, nebudeme chybět ani u toho, kdy země vydává své poklady. A po delší odmlce se o své slovo hlásí i velmi oblíbená komentovaná krmení po celý víkend,“ zve k návštěvě Lucie Skřipská z marketingové oddělení zahrady. Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Velikonoční neděle….

Zvířata si dala večeři, nikoliv poslední, a chystají se na svou letošní premiéru komentovaného krmení právě o Velikonocích.

Zámek Plumlov zve na velikonoční Rekviem za rytíře

Foto Mlok

Ve dnech 15. až 18. dubna se návštěvníci zámku Plumlov mohou těšit na Rekviem za rytíře. Čtyřdenní program pod taktovkou sdružení Špinavci nabídne Pohádkový pátek 15. dubna, Kovářskou sobotu 16. dubna, Drátenickou neděli 17. dubna a Kejklířské Velikonoční pondělí 18. dubna. „Zaručujeme vysokou kvalitu celodenního programu,“ vzkazuje hofmistr Mlok s tím, že zámek bude po všechny dny od 9:30 do 18 hodin.

Návštěvníci se mohou těšit na vyhlášenou skupinu scénického šermu z Prahy Fuente Ovejuna, profesionální kejklířskou a divadelní společnost Komedianti na káře, Šermířské a divadelní uskupení Divadlo bez střechy. Ukázky drátování představí Miluše Hrachovinová, kovářské řemeslo mistr Jakub, bude možnost zkusit si práce na hrnčířském kruhu ve Skřítkově řemeslné dílně. Představí se sokolníci s ukázkou výcviku a příletů dravých ptáků, k vidění budou loutkové pohádky pro nejmladší a kejklíř Tomáš Bílek.

Tip na sobotu. Výlov rybníka v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem

Foto Čechy po Kosířem

Nenechte si ujít výlov zámeckého rybníku poprvé po téměř třiceti letech! Uskuteční se v sobotu 9. dubna od 6 hodin. Občerstvení je zajištěno!

Výlov bude proveden z pramic na podkladovou síť rybáři z Tovačova. „Důvodem je nutná revitalizace vodních ploch v zámeckém parku. Vzhledem ke stavu manipulační technologie a neznámým podmínkám omluvte případné nečekané změny,“ uvádí pořadatelé, Vlastivědné muzeum v Olomouci a Zámek Čechy pod Kosířem. (red)

Tip na výlet. Nové muzeum Na Svatém Kopečku u Olomouce

Foto Muzeum Svatý Kopeček

Po zimní přestávce zve výborné Svatokopecké muzeum opět k prohlídce nejen poutníky a turisty, ale i školy, rodiny s dětmi a jednotlivce. Prohlídky Svatokopeckého muzea, otevřeného poprvé před rokem, i rezidence s průvodcem započaly 1. dubna 2022.

Muzeum lze absolvovat i samostatně, vlastním tempem a bez výkladu. Každý pátek, sobotu a neděli pak bude možné po předchozí rezervaci absolvovat komentovanou prohlídku historických sálů rezidence. V době Velikonoc bude muzeum otevřeno v neděli i v pondělí velikonoční (17. a 18. dubna), kdy bude možné také vždy v 17 hodin absolvovat prohlídku rezidence pro předem objednané zájemce.

Tip na výlet. Folklor, tradice a veselí. Takové jsou Olomoucké Velikonoce

Foto Olomouc.eu

Přípravy na Velikonoce na Horním náměstí v Olomouci jsou v plném proudu. Stánky, ve kterých budete moci nakoupit velikonoční a tradiční jarní zboží, jsou na svých místech a pokračuje také výzdoba náměstí na konání oslav svátků jara. Jarmark i kulturní program začínají už v pátek 8. dubna.

Od pátku 8. až do neděle 17. dubna potrvají olomoucké velikonoční oslavy. O obou víkendech, vždy od pátku do neděle, si navíc budete moci užít kulturní program plný folkloru, tradic a cimbálové muziky. Minimálně dopoledne o Velikonočním pondělí 18. dubna pak ještě budete moci nakoupit ve stáncích. Oslavy tentokrát budou mít také charitativní rozměr. Po celou dobu poběží sbírka pro Rodinné centrum Olivy.

Dopřejte dětem exkurzi, zvou zdravotničtí záchranáři do Olomouce

ilustrační foto ZZS Olomouckého kraje

Během minulého týdne proběhla na zdravotnickém operačním středisku a VZ Hněvotínská exkurze pro ZŠ Vítězná, Litovel.

„Žákům deváté třídy jsme ukázali ZOS, kde dostali užitečné informace, jak celá práce záchranné služby funguje, kde začíná a jak se vůbec tísňové hovory vytěžují. Následně byli přivítání na VZ Hněvotínská, kde se žáci podívali do útrob vrtulníku a sanitních vozidel, vyzkoušeli si, jaké pomůcky každodenně používáme a měli také štěstí na vzlet LZS – Kryštofa 09, který právě mířil na primární vzlet do terénu,“ uvedla mluvčí záchranky Lucie Mikisková.

Tip na víkend. For Model v Olomouci zaplní dva pavilony

Ilustrační foto Flora Olomouc

Funkční modely letadel, tanků, ponorek, lodí, aut, stavebních strojů, zahradní i modulové železnice a také robotika, drony či loutky vyrobené v 3D tiskárně. To bude mimo jiné od pátku 18. do neděle 20. března k vidění na Výstavišti Flora na 20. ročníku interaktivní výstavy For Model.

Už teď jsou na webu Výstaviště Flora Olomouc k dostání online vstupenky za zvýhodněnou cenu. Levnější jsou oproti prodeji přímo na místě jak pro jednotlivce, tak pro rodiny s dětmi. Právě pro ně je For Model jako stvořený. Na akci dorazí desítky vystavovatelů a sběratelů, jejich zaměření je velmi široké. Například z oboru leteckého modelářství se návštěvníci mohou těšit na letadla všech kategorií – větroně, makety vrtulníků, civilních, vojenských i akrobatických letadel poháněných elektromotorem anebo spalovacím motorem. K vidění budou i volnočasové drony.

Tip na sobotu. Prostějovský Masopust nabídne polévku za kačku i souzení kozla

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Oblíbená lidová veselice s voňavými zabíjačkovými specialitami se v loňském roce v Prostějově z důvodu covidových omezení nekonala. Letos si můžeme užít zítra, v sobotu 26. února.

„Masopust bude ve stejném duchu jako v letech minulých“, uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová. „Průvod masek, představení pro kluky a holky, spousta dobrot, stánků, řemesel, kejklířů, závěrem i polévka za kačku,“ doplnila Sokolová s tím, že se na pátý ročník akce nesmírně těší.

Bohatý program bude na náměstí T. G. Masaryka probíhat po celý den. Začne v 10 hodin, o deset minut později se po náměstí vydá masopustní průvod, který nabídne vynášení prasátka a vyprávění řezníka Krkovičky. K vidění bude, mimo jiné, souzení kozla a Komedianti na káře.