modely

Nový rekord. Na výstavu For Model 2023 přišlo přes 16 tisíc návštěvníků

Foto Flora Olomouc

Překonat historický rekord v návštěvnosti se podařilo pořadatelům letošního 21. ročníku interaktivní výstavy For Model. Na Výstaviště Flora Olomouc na ni v rozmezí 17. až 19. března 2023 přišlo více než 16 tisíc lidí. Doposud nejvyšší počet návštěvníků dorazil na výstavu For Model vloni – přes 15 tisíc. Za celou dobu konání této akce šlo o vůbec nejvyšší číslo.

To platilo do konce minulého týdne, kdy se na olomouckém výstavišti uskutečnil již 21. ročník akce, jež v tuzemsku patří mezi největší výstavy zaměřené na modely, sběratelství a také digitální technologie, hry, hračky i stavebnice. „Z překonání loňské návštěvnosti máme velkou radost. Minulý rok se For Model konal po dvouleté covidové odmlce, takže bylo jasné, že se fanoušci poctivé modelařiny, digitálních technologií a sběratelství nemohli dočkat, a i proto jich tehdy zřejmě dorazil rekordní počet.

Interaktivní výstava For Model 2023 přinese řadu novinek

Ilustrační foto https://www.flora-ol.cz/

Tři dny plné zážitků a novinek čekají od 17. do 19. března návštěvníky 21. ročníku interaktivní výstavy For Model na Výstavišti Flora Olomouc.

Jde o jednu z největších tuzemských akcí zaměřenou na modely, sběratelství a také digitální technologie, hry, hračky i stavebnice. „Naším cílem je přinášet návštěvníkům nové zážitky. Letos tak kromě oblíbených modelářských sekcí představíme zajímavé exponáty ze světa optiky, nočního vidění, netradičního vozového parku a unikátního televizního prostředí,“ přiblížila některé z novinek na letošní výstavě For Model manažerka projektu Lenka Weiserová.

Tip na víkend. For Model v Olomouci zaplní dva pavilony

Ilustrační foto Flora Olomouc

Funkční modely letadel, tanků, ponorek, lodí, aut, stavebních strojů, zahradní i modulové železnice a také robotika, drony či loutky vyrobené v 3D tiskárně. To bude mimo jiné od pátku 18. do neděle 20. března k vidění na Výstavišti Flora na 20. ročníku interaktivní výstavy For Model.

Už teď jsou na webu Výstaviště Flora Olomouc k dostání online vstupenky za zvýhodněnou cenu. Levnější jsou oproti prodeji přímo na místě jak pro jednotlivce, tak pro rodiny s dětmi. Právě pro ně je For Model jako stvořený. Na akci dorazí desítky vystavovatelů a sběratelů, jejich zaměření je velmi široké. Například z oboru leteckého modelářství se návštěvníci mohou těšit na letadla všech kategorií – větroně, makety vrtulníků, civilních, vojenských i akrobatických letadel poháněných elektromotorem anebo spalovacím motorem. K vidění budou i volnočasové drony.

Modelářská výstava For Model bude na výstavišti Flora Olomouc, ale venku

foto Flora Olomouc

Letadla, lodě, vláčky, vrtulníky, rakety nebo deskové hry – to vše nabízí výstava mini For Model, která se uskuteční o víkendu 27. a 28. června. I do jejího pořádání ale zasáhl koronavirus.

 

„Tato výstava se měla konat tradičně v polovině března, ale kvůli pandemii koronaviru jsme ji museli zrušit. Bylo nám to ale líto, a proto jsme vymysleli nový koncept akce. Výstava mini For Model​ se bude konat v části Smetanových sadů v Olomouci v okolí rybníčku a pavilonů G a H,“ komentuje vznik akce garantka Dagmar Maixnerová.

Kouzla s papírem Michala Traje

foto Michal Traj

Papír je oblíbeným materiálem začínajících modelářů, ale využití najde i při tvorbě pokročilých modelů. Až do extrému to předvádí modelář Michal Traj, který z papíru dokáže vyrobit neuvěřitelně realistické modely

Michalovi bude v srpnu 24 let a modely dělá už hrozně dlouho. "Za tu dobu jsem prošel v modelařině vším možným a přivedlo mě to až sem. Doteď si pamatuji, jak jsem sledoval všechny super modeláře, kteří mi byli vzorem. Hlavně mě lákala patina a "realita" modelu a snažil jsem se tomu několik let alespoň přiblížit,“ říká Michal.  Mimochodem, z papíru je úplně všechno, včetně trávy.

Hanácký klub plastikových modelářů usiluje o stálou výstavu. Pomůže magistrát?

ilustrační foto

Modeláři, kteří počítají třicátý osmý ročník své existence, by rádi své modely předvedli veřejnosti. Pomoci tomuto záměru by měla stálá expozice jejich výtvorů. Tu ale modeláři nemají a tak se obrátili s žádostí o pomoc na magistrát.

Hanácký klub plastikových modelářů je jedním z nejdéle fungujících klubů v Česku. Dva a třicítka členů se účastní různých soutěží a nepřijíždí bez vavřínů. Reprezentace klubu sahá za hranice Česka a to do Rakouska, Polska, Maďarska a Slovenska. S modely byli také ve Velké Británii.