politika

Mladí lidé v politice

ilustrační foto prostejov.eu

Dnes od 18:00 se v kavárně Národního domu koná beseda na téma mladí lidé v komunální politice.

"Hlavním tématem bude moderní státní správa, e-goverment", uvádí za Mladé konzervativce, pořadatele akce, David Vančík. (red)

 

Zavolali si politikům, aby dorazili s chlebíčky. A ti přišli…

Foto archiv HZ

 

V nedávné době jsme vás informovali o novém počinu prostějovské Občanské demokratické strany, která jako by se vracela ke kořenům politiky založené na elementárních diskuzích. Nabídla totiž svým zájemcům pozvat si některé její kandidáty domů s tím, že kromě informací a svých názorů zajistí i chlebíčky.

My tu máme zprávu z jedné z návštěv, která proběhla v minulém týdnu. Dvojka a trojka prostějovské odésky dorazila na Krokovu ulici, kde na ně čekala vesměs rodinná sešlost korunována nejmladším členem rodiny, kterého ani tak věci veřejné nezajímaly a spíše se věnoval okusování plastové stavebnicové kostičky. Podle všeho se však na duo Sokolová – Zatloukal usmíval, takže kdo ví, za necelých sedmnáct let jim to možná do urny hodí.

Který sprosťák a rasista "dozdobil" áčka jedné z politických stran?

ilustrační foto

 

Po našem městě se postupně objevují reklamní panely, tzv. áčka a billboardy politických stran, na kterých se nám snaží představit svoje kandidáty a volební programy. 

Naše redakce si všimla, že ve středu po Prostějově rozmístilo svoje áčka i politické hnutí ANO. Již ve čtvrtek a zejména v pátek jsme zaznamenali, že řadu reklamních ploch a jednotlivých kandidátů „dozdobil“ neznámý umělec.

Poslanec Pavel Holík pozval kolegy na návštěvu kraje

ilustrační foto

V závěru dubna se uskutečnilo třídenní výjezdní zasedání Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v Olomouckém kraji. Delegace přijela na pozvání prostějovského poslance Pavla Holíka, člena Výboru a předsedy Podvýboru pro oblast zdravotní péče, vzdělávání a prevenci.

První den se Pavel Holík postaral o program v Prostějově. Poslanci navštívili zdravotnickou distribuční společnost Martek Medical, jež sídlí v prostějovské průmyslové zóně. Poté se delegace zastavila na krátkou prohlídku Zdravotní záchranné služby Prostějov, kterou Pavel Holík spoluzakládal a řídil 14 let. Následovala návštěva Nemocnice Prostějov spojená s prezentací principu pronájmu krajských nemocnic v Olomouckém kraji. Členové výboru si potom v menších skupinkách prohlédli dle svého zájmu jednotlivá oddělení.

Novela zákona čeká na další novelu

Poslanec Pavel Holík na setkání se zástupci regionálních médií.
Poslanec Pavel Holík na setkání se zástupci regionálních médií.

Od 1. dubna letošního roku vstoupila v platnost nová právní úprava, podle které dopadá povinnost podrobit se vstupní lékařské prohlídce osoby ucházející se o zaměstnání i v takovém případě, že se jedná o provedení práce  na dohodu o pracovní činnosti.. Jde o zcela novou administrativní povinnost, která zbytečně zatěžuje jak zaměstnavatele, tak i uchazeče o zaměstnání. 

Dohoda o provedení práce nebo o pracovní činnosti se uzavírá na časově limitovanou dobu, často i velice krátkou, a především na práce, které nevyžadují nezbytné zjišťování zdravotní způsobilosti. Navíc zákon zatím nespecifikuje, kdo bude vstupní prohlídku platit. Každopádně to není v povinnosti zdravotních pojišťoven. Všeobecně platí, že pokud je žadatel o zaměstnání úspěšný, vstupní prohlídku mu dodatečně může uhradit zaměstnavatel, pokud však neuspěje, poplatek jde z jeho kapsy. Takže přestože nevydělal ani korunu, už musí vydat obnos v řádu několika stokorun. 

Alojzov má konečně starostu

Budova obecního úřadu v Alojzově. Ilustrační foto
Budova obecního úřadu v Alojzově. Ilustrační foto

Napotřetí se podařilo v Alojzově vytvořit samosprávu, která bude v obci hospodařit už jen ve zkráceném volebním období. Ustavující zasedání nových zastupitelů vyneslo do čela obce Miroslava Grulicha, který se ujal funkce starosty.

Do třetice všeho dobrého a zlého si občané Alojzova zvolili o Velikonocích zastupitele, kteří ve středu 9. května na svém ustavujícím zasedání složili slib a zvolili starostu a další orgány samosprávy. Prvním mužem obce se stal Miroslav Grulich, jeho zástupcem Zdeněk Procházka – oba ze Sdružení nezávislých kandidátů Alojzov. Při své práci se mohou opřít ještě o hlas Aleny Pluhařové ze stejné volební kandidátky. Kompletní sestavu doplnili ještě Jozef Páníček a Martin Samson z SNK Alojzov za životní prostředí.

Poslanec Pavel Holík: Novela silničního zákona není ideální

ilustrační foto

Sněmovna na svém jednání v pátek 4. května schválila novelu silničního zákona, který mimo jiné řeší také umístění billboardů u dálnic a silnic. Pokud jeho současné znění projde rovněž schvalovacím procesem senátu a jeho platnost ztvrdí podpisem i prezident republiky, během několika příštích let budou muset být odstraněny od dálnic a silnic I. třídy veškeré reklamní tabule.

Tato živě diskutovaná novela silničního zákona dává na jedné straně za pravdu expertům na dopravu, kteří poukazují na nebezpečí reklamních poutačů pro řidiče. Na straně druhé však vezme práci stovkám či tisícovkám lidí, kteří jsou zaměstnávání firmami zabývajícími se výrobou těchto velkoplošných tabulí. Ani názor poslance Parlamentu ČR za Prostějovsko Pavla Holíka není jednoznačný. Komentuje ho jednak jako dlouholetý ředitel Zdravotnické záchranné služby Prostějov, jednak jako poslanec, který je všímavý k problémům ve svém volebním regionu.    

Kraj řešil problémy s opožděnou platbou pro sociální služby

ilustrační foto
ilustrační foto

Problémy způsobené ministerstvem práce a sociálních věcí zasahují od začátku letošního roku nejen do sféry sociálních dávek vyplácených občanům, nyní se vyskytl problém i v prodlevě se zasláním první splátky pro neinvestiční dotace určené poskytovatelům sociálních služeb pod správou kraje. Dorovnání chybně vyplacené částky mělo dvoutýdenní zpoždění. 

Olomoucký kraj obdržel už na začátku února od ministerstva práce a sociálních věcí zprávu o výši první splátky neinvestiční dotace pro letošní rok určené poskytovatelům sociálních služeb v regionu. Tato první splátka dotace měla být na účet kraje připsána do 31. března. Při jejím vyplacení však došlo ze strany ministerstva k technickým problémům, které kraji znemožnily zaslání dotace na účet poskytovatelů sociálních služeb v řádném termínu.

ODS a ČSSD mají kandidátky do krajských voleb

Markéta Záleská (ODS) a Jiří Rozbořil (ČSSD) - kandidáti na hejtmana Olomouckého
Markéta Záleská (ODS) a Jiří Rozbořil (ČSSD) - kandidáti na hejtmana Olomouckého kraje

Na podzim nás čekají volby do Zastupitelstva Olomouckého kraje. Dvě nejsilnější strany již mají své kandidátní listiny a lídry na hejtmana. ODS vede Markéta Záleská, ČSSD Jiří Rozbořil. Na předních místech kandidátek jsou i zástupci Prostějovska.

Občanské demokraty vede do krajských voleb poprvé v historii žena. Markéta Záleská je předsedkyní občanského sdružení Muzeum olomoucké pevnosti, zaváděla v krajském městě farmářské trhy, věnuje se charitativním projektům a je členkou místního sdružení ODS Olomouc-město. Že za sebou nemá významné politické funkce, nespatřuje jako nevýhodu. "Funkcionářská minulost by naopak mohla být pro řadu voličů na škodu. Já to nepovažuji za handicap, manažerské schopnosti jsem prokázala. Chceme vrátit politice důvěryhodnost a ukázat, že máme co nabídnout," řekla Záleská pro Mf Dnes.

Co přinese jednání prostějovského Zastupitelstva?

ilustrační foto

Na úterý 17. dubna je svoláno jednání Zastupitelstva města Prostějova. Už před Velikonocemi jednala o jednom z důležitých bodů městských financí mimořádná rada, výsledek jednání však nebyl veřejnosti zpřístupněn. 

Jedná se o veřejné finanční podpoře, jejíž rozdělování vyvolává řadu emocí. Zastupitelům bude předložen ke schválení jen dílčí materiál, který se týká oblasti sociální a kulturní.  I tak se dá předpokládat v tomto bodu živá diskuse. Díky škrtům ve výdajových položkách a razantnímu krácení o deset procent leckterý žadatel přišel o lukrativní příjem, na který byl zvyklý z minulosti. Navíc jednotlivé komise zvýhodňovaly převážně projekty, které dosud veřejnou finanční podporu nečerpaly.