kraj

Silnice nižších tříd jsou vysokou prioritou. Kraj pokračuje v jejich opravách

ilustrační foto ssok.cz

Téměř sto kilometrů opravených silnic a více než tucet rekonstruovaných mostů – to je stručný přehled investičních akcí, které vloni v regionu uskutečnila Správa silnic Olomouckého kraje (SSOK). Součet všech jejich loňských investic se vyšplhal na více než 823 miliónů korun.

„Pro Olomoucký kraj je rekonstrukce silnic nižších tříd prioritou a slíbili jsme, že se na tuto oblast zaměříme. Vloni se nám v tomto směru podařilo odvést obrovský kus práce, ve které budeme pokračovat i v roce 2024,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Správa silnic Olomouckého kraje hledá nové vedení!

ilustrační foto olkraj.cz

Správu silnic Olomouckého kraje po mnoha letech práce na vlastní žádost opouští její dosavadní ředitel Petr Foltýnek. Hejtmanství teď vypsalo výběrové řízení, aby našlo jeho nástupce. Zájemci se mohou hlásit do konce listopadu.

„Půjde o práci na dobu neurčitou. U uchazečů předpokládáme znalost problematiky silničního hospodářství a údržby pozemních komunikací,“ uvedl Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast dopravy. Všechny podmínky výběrového řízení, i příslušné náležitosti, jsou uveřejněny na krajské úřední desce.

Kraj rozdělí peníze z povodňové sbírky

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Více než jeden milión a tři sta tisíc korun dorazí v nejbližší době do obcí Šumvald, Oskava a Dlouhá Loučka, které na začátku června zasáhla blesková povodeň. Peníze se podařilo nashromáždit na speciálním účtu, jejž krátce po záplavách zřídil Olomoucký kraj.

„Děkuji všem lidem, kterým není situace v povodní zasažených obcích lhostejná, a přispívají do veřejné sbírky. Finanční prostředky rozdělíme mezi jednotlivé vesnice podle výše škod, s nimiž se musely potýkat,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Na konto Šumvaldu tak zamíří 805 tisíc, do Oskavy 335 tisíc a do Dlouhé Loučky 201 tisíc korun. Obce musí finance použít výlučně na zmírnění následků živelní pohromy, která letos zasáhla jejich území.

Pro volby do zastupitelstva kraje podalo zatím kandidátku pět stran. Nechybí Prostějované

ilustrační foto

Podle informací krajského úřadu kandidátní listinu dosud podala koalice ČSSD a Patrioti Olomouckého kraje, hnutí ANO 2011, Občanská demokratická strana, ROZUMNÍ – Petr Hannig – za spravedlnost a životní jistoty a hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).

Lídrem ČSSD a Patriotů Olomouckého kraje je současný náměstek hejtmana Jiří Zemánek. V hnutí ANO se bude pokoušet obhájit funkci hejtmana Ladislav Okleštěk a na kandidátce bude prostějovský primátor František Jura.

Ze současného vedení kraje kandiduje také hejtmanův náměstek Dalibor Horák, který je lídrem ODS. Prostějovsko bude na „modré“ kandidátce zastupovat například náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Kandidátní listinu podala také strana Rozumní a rovněž hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) v čele s poslancem Radimem Fialou.

Na webu kraje všechny informace ke koronaviru

ilustrační foto

Začínáte se v množství vládních nařízení vydaných v souvislosti s koronavirem ztrácet?

Na krajském we

Doprava v kraji bude bezpečnější. Hejtmanství přispěje na cyklostezky i nové přechody

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

O něco bezpečněji se budou moci pohybovat cyklisté i pěší v našem regionu. Kraj totiž připravil další kolo dotačních programů, díky kterým vyrostou nové cyklostezky a přechody pro chodce.

„O dotace z obou programů byl v minulosti velký zájem. Města a obce díky krajským penězům postavily desítky kilometrů tras pro cyklisty. Přibyly také přechody a další opatření, která výrazně přispěla k bezpečnějšímu provozu na silnicích,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jan Zahradníček.

V obou programech, jejichž vyhlášení musí ještě schválit zastupitelstvo, je připraveno k rozdělení celkem sedmnáct a půl miliónu korun.

Víme první: Hejtman Košta odvolán, nahradil ho Okleštěk

foto Prostějovské novinky

Olomoucký kraj bude mít nového hejtmana.

Krajské zastupitelstvo právě odvolalo hejtmana Oto Koštu (ANO). Pro návrh se vyslovilo 35 zastupitelů, 3 byli proti, 16 dalších se zdrželo. Zastupitelé bezprostředně poté zvolili jeho nástupce, kterým se stal Ladislav Oklešťěk (ANO). Pro nového hejtmana hlasovalo 29 koaličních zastupitelů, 21 opozičmních zastupitelů se zdrželo a další čtyři, včetně bývalého hejtmana Košty, vůbec nehlasovalo.

Krajské zastupitelstvo odvolává hejtmana Koštu

ilustrační foto: kr-olomoucky.cz

V Olomouci od rána probíhá jednání krajského zatsupitelstva, jehož klíčovým bodem je návrh na odvolání hejtmanana Oto Košty (ANO).

S  návrhem na hejtmanovo odvolání přišlo v lednu hnutí ANO, které ho samo v listopadu do funkce jako svého volebního lídra nominovalo. Nejsilnější klub v krajském zastupitelstvu je ale nyní přesvědčen, že Košta funkci nezvládá a má být vyměněn. Nejprve ho vyzvalo k odstoupení a, když odmítl, zahájilo kroky k jeho odvolání.

Krajští zastupitelé schválili nové dotační programy na rok 2016

ilustrační foto olk

Hlavním důvodem změny dosavadního způsobu přidělování dotací je snaha o přehlednější proces poskytování dotací z rozpočtu kraje. Krajští zastupitelé v pátek 18. prosince schválili nové dotační programy i jejich pravidla. Na webu Olomouckého kraje jsou vyhlašované dotační programy zveřejněny od pondělí 21. prosince.

Od roku 2016 budou dotace bez oborového zaměření zrušeny a místo nich je velmi výrazně rozšířen seznam poskytovaných krajských dotací v jednotlivých oblastech. Kromě nárůstu dotačních programů byl také nově vytvořen takzvaný vzorový dotační program, který posloužil k přípravě konkrétních dotačních programů.

Kraj poskytne dotace na vzdělávání trenérů

ilustrační foto

 

Trenérům kolektivních sportů pomůže se získáním trenérské licence dotační program Olomouckého kraje. O dotaci na podporu získání trenérského vzdělání mohou žádat fyzické osoby. Cílem krajského programu je zvýšit počet kvalifikovaných trenérů u kolektivních sportů v regionu, a to zejména u mládeže.

Termín pro podávání žádostí je stanoven od 1. 4. 2015 do 30. 6. 2015 do 14:00 hodin.

Žádosti a ostatní informace k problematice poskytování příspěvků v oblasti podpory na získání trenérského vzdělání naleznou zájemci na webu Olomouckého kraje  na http://www.kr-olomoucky.cz/prispevky-v-oblasti-sportu-cl-684.html. (red)