ekonomika

Prostějovská nemocnice v ohrožení

ilustrační foto

Zdravotní pojišťovny chtějí omezit počet lůžek a oddělení v 93 nemocnicích republiky. Mezi nimi je i Nemocnice Prostějov.

Důvodem jsou, jak jinak v dnešní době, úspory. Ekonomové osmi zdravotních pojišťoven, kteří se tento týden sešli na společném jednání, chtějí zeštíhlit současnou hustou síť okresních nemocnic. Požadují slučování oddělení, omezení počtu lůžek a akutní péče. Jak informuje MF Dnes, v nejistotě je 93 z celkového počtu 154 špitálů. Mezi nimi je i prostějovská nemocnice, budoucnost zachování nynější struktury zdravotnického zařízení je v jednání. "S těmi, s nimiž jsme se zatím nedohodli, budeme pokračovat v jednáních.

Holding Agel sídlící v Prostějově si v žebříčku Czech Top 100 polepšil

Pavouk holdingu Agel. Zdroj www.agel.cz
Pavouk holdingu Agel. Zdroj www.agel.cz

Akciová společnost Agel, provozující mimo jiné Nemocnici Prostějov, se stala jediným zástupcem Olomouckého kraje v žebříčku Czech Top 100 2012. Zdravotnický gigant Agel má přitom sídlo v Prostějově.

Soukromá firma podnikající ve zdravotnictví potvrdila své výsadní postavení na poli poskytování zdravotnické péče. Zatímco loni se v žebříčku stovky největších českých firem umístila na 67. místě s tržbami necelých 8,4 miliard korun, letos poskočila o jedno místo dopředu a za rok 2011 zvýšila obrat na bezmála 8,6 miliard korun.

Ode dneška začínáme vydělávat na sebe

ilustrační foto

V letošním roce se ekonomové rozcházejí ve stanovení dne daňové svobody o plných deset dní. Podle výpočtu Liberálního institutu připadl tento den už na 9. červen, avšak některé ekonomické firmy stanovily dnem, kdy splnili Češi svou daňovou povinnost vůči státu, až dnešní den, tj. úterý 19. června. 

Den daňové svobody je pomyslným mezníkem, kdy občan České republiky odevzdával státu celý svůj příjem, od tohoto dne jde naopak veškerá mzda pouze na konto pracujícího občana. Výpočet vychází z porovnání veřejných výdajů a hrubého domácího produktu země. Zjednodušeně řečeno: čím dříve mohou občané slavit den daňové svobody, tím menší daňovou zátěž klade stát na jejich bedra. Pokud by byl pravdivý údaj Liberálního institutu, pak by náklady veřejných rozpočtů Češi uhradili během 160 dnů, což je nižší číslo než v minulých letech.

Hospodářské komory nabídnou podnikatelům lepší servis

ilustrační foto

Krajská hospodářská komora Olomouckého kraje získá od Olomouckého kraje půlmilionový příspěvek na podporu projektu nazvaného BusinessPoint. Peníze komora využije na vytvoření konzultačních a informačních center pro podnikatele v sídle krajské hospodářské komory a pěti okresních hospodářských komor v regionu. 

Projekt podnikatelům nabídne proexportní servis, organizaci odborných seminářů nebo informační servis pro inovační podnikání.

Zlom: v podnikatelské sféře klesá reálná průměrná mzda

ilustrační foto

Poprvé od čtvrtého kvartálu roku 2010 byl zaznamenán pokles reálných platů v podnikatelské sféře. Nominálně šly sice o 3,6% nahoru, ale reálně klesly o desetinu procenta. Jde o trend, potvrzující stagnují ekonomiku v krizi?

Čísla dnes přinesl Český statistický úřad. V 1. čtvrtletí 2012 činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda 24.126 Kč, což je o 845 Kč (3,6 %) více než ve stejném období roku 2011. Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 3,7 %, reálně se tedy mzda snížila o 0,1 %. Objem mezd vzrostl o 3,2 %, počet zaměstnanců poklesl o 0,4 %. 

V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila nominálně o 3,6 %, reálně poklesla o 0,1 %, v nepodnikatelské sféře se zvýšila nominálně o 3,5 %, reálně se snížila o 0,2 %. 

Ministerstvo chce zastavit kohoutky evropských peněz krajům

O nás budou opět rozhodovat úředníci v Praze?
O nás budou opět rozhodovat úředníci v Praze?

Ministerstvo pro místní rozvoj chce na příští roky zcela změnit způsob rozdělení evropských dotací. Z dnešních šestadvaceti operačních programů jich má zbýt pouze šest.

Politický střet mezi opozicí a koalicí, i tak se dá nazvat pozadí záměrů, který podle jedněch bude transparentnější, podle druhých omezí rozhodování o investicích přímo v daném regionu. Řeč je o návrhu struktury dotačních titulů na roky 2014 - 2020, která vyšla z dílny ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Z něj mimo jiné vyplývá, že místo sedmi regionálních operačních programů (ROP) by měl vzniknout pouze jediný - Integrovaný regionální operační program. Je logický, že navrhovatel chce mít řízení programu pod svými křídly.

Neplavci v Prostějově? Tak to ne, sekli se prostějovští radní

ilustrační foto

Jednoznačné rozhodnutí vedení statutárního města Prostějov, které zareagovalo na snížení objemu finančních prostředků ze státního rozpočtu na úhradu výuky plavání žáků 3. tříd. Výuku plavání bude město dotovat z vlastních finančních prostředků.

Ministerstvo školství snížilo objem finančních prostředků, z nichž školy hradily výuku plavání žáků 3. tříd. To zapříčinilo neschopnost škol kurzy plavání financovat. Radní na svém posledním jednání rozhodli, že budou výuku plavání školáků dotovat z rozpočtu města. Částka 88 tisíc korun z rezervy rady pokryje náklady na zajištění výuky plavání v období od září do prosince letošního roku, která probíhá v Základní škole dr. Horáka. 

Finanční injekce pro další rozvoj lesního hospodářství

ilustrační foto

Statutární město Prostějov získalo dotaci 2,3 milionů korun ze Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) z Programu rozvoje venkova – Investice do lesů. Žádost o dotaci byla podána na pořízení technologického vybavení pro zpracování palivového dříví a další technologie v souvislosti s rozvojem a rozšířením lesní školky v Seči.  

Radní akceptovali doporučení dozorčí rady společnosti Lesy města Prostějova s.r.o. a schválili pořízení dvou pracovních terénních vozů a nákup technologického celku pro štípání a paletizaci palivového dříví, což souvisí s rozvojem areálu lesní školky v Seči a celoročním využitím pracovních sil. Už koncem loňského roku byly v lokalitě lesní školky zahájeny práce na modernizaci a rozšíření výroby sadby lesních stromků, letos budou podle schváleného programu pokračovat stavební úpravy stávajících objektů na klimatizovaný sklad a další potřebné zázemí. 

Stane se Starorežná jedním ze sedmi divů kraje?

ilustrační foto

Prostějovská Starorežná se může stát jedním ze sedmi divů Olomouckého kraje v letošním ročníku ankety. Podle informace z tiskového oddělení hejtmanství byl tento tradiční nápoj ze široké škály produktů společnosti GRANETTE & STAROREŽNÁ Distilleries nominován do ankety, která má právě určit největší klenoty Olomoucka. 

Nominace do ankety potrvají do 31. května. Během prázdninových měsíců pak proběhne samotné hlasování. Pokud by Starorežná v anketě uspěla, řadila by toto ocenění  na nejvyšší příčky svých mnoha úspěchů, mezi které můžeme řadit například zisk bronzové medaile z United vodka Brusel 2006. 

Kraj utáhne otěže příspěvkovým organizacím

V ekonomicky složité době obrací Olomoucký kraj každou korunu
V ekonomicky složité době obrací Olomoucký kraj každou korunu s cílem co nejvíce ušetřit. Ilustrační foto

Krajští radní na svém posledním jednání minulý týden schválili služby a dodávky energií pro své příspěvkové organizace za více než 200 milionů korun. Pro příští a přespříští rok pro příspěvkové organizace centrálně zabezpečí dodávky elektřiny a plynu. Pro organizace v sociální oblasti uzavře smlouvy na dodávky masa a odvoz odpadu. Využije k tomu jak elektronickou aukci, tak nákup na komoditní burze.

„Centrálním nákupem chceme snížit náklady příspěvkových organizací na nákup materiálu a služeb. Zvýšíme efektivnost nákupu komodit. Vzhledem k množství organizací bude zakázka pro dodavatele zajímavější. Očekáváme také výhodnější nabídkové ceny,“ zdůvodnil hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík. Dodávky elektřiny kraj obstará pro 150 příspěvkových organizací. Pokryje tak 450 odběrných míst. Dodávky zemního plynu sjedná pro 140 příspěvkových organizací, celkem 350 odběrných míst.