podnikání

Byznys bez rodiny není úspěch. Hledá se firma přátelská rodině

ilustrační foto Olomoucký kraj

Dobrou pověst a konkurenční výhodu získají firmy, které se opět mohou ucházet o titul Společnost přátelská rodině. Projekt pořádá Síť pro rodinu a hrdým nositelem ocenění je také Krajský úřad Olomouckého kraje.

Přihlášené organizace projdou auditem, který se zaměřuje na čtyři základní oblasti. Hodnotí se zaměstnavatelské podmínky, a především prorodinné aktivity. Zájemce o certifikát musí úspěšně projít dotazníkovým šetřením, obstát při kontrolní návštěvě i před závěrečnou tříčlennou porotou. Nejde ale o nic hrozného ani o žádné zkoušení před tabulí – celé řízení probíhá v pohodové a přátelské atmosféře.

Na setkání vedení města s podnikateli z centra padla řada návrhů

Foto IH

Parkování v centru města, úpravy veřejných prostranství připravované samosprávou, blížící se kulturní akce i projekt Corrency, patřily k tématům pondělního setkání vedení Prostějova s podnikateli působícími ve zdejší památkové zóně.

Akci svolalo vedení města ve spolupráci s Okresní hospodářskou komoru Prostějov. Cílem bylo poradit se s podnikateli, jak oživit centrum města.

Do přísálí KaSCentra dorazila více než stovka těch, kteří mají své podnikání svázáno s centrem města. Zatímco chválili snahu magistrátu o zviditelnění Prostějova pomocí nejrůznějších kulturních akcí, netajili se obavami z úbytku parkovacích míst v důsledku rekonstrukcí náměstí. Ta jsou podle jejich slov klíčová nejen pro zásobování, ale hlavně pro kupující. 

Olomoucký kraj hledá dalšího podnikatele roku

ilustrační foto Olomoucký kraj

Odstartoval další, v pořadí už 18. ročník soutěže EY Podnikatel roku Olomouckého kraje. Zájemci se mohou hlásit do pátku 20. října, výsledky pak budou známé na jaře. Olomoucký kraj je bohatý na různorodá průmyslová odvětví, která jsou ve firmách vítězů zastoupena. Soutěž vyhlašuje společnost EY ve spolupráci s Olomouckým krajem.

„Soutěž EY Podnikatel roku Olomouckého kraje ukazuje, že v našem kraji máme šikovné podnikatele, kteří se umí pružně přizpůsobit trhu, být v dobré kondici a vytvářet nová pracovní místa. Velmi mě těší zvyšující se počet firem, které se zaměřují na inovativní řešení a posilují tak své know-how. Věřím, že o titul podnikatele roku Olomouckého kraje bude letos opět usilovat co nevíce zájemců, kteří budou důstojně reprezentovat náš kraj v celorepublikovém, ale i mezinárodním měřítku,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje, který nad akcí převzal záštitu.

Hledá se nejlepší podnikavá hlava v kraji

Foto Olomoucký kraj

Chcete rozjet podnikání a potřebujete pomoct? Nebo se potřebujete zdokonalit ve svém byznysu? Přihlaste se do soutěže Podnikavá hlava. Vítězové se mohou těšit na 50 tisíc korun, které jim pomohou v začátcích, na nové zkušenosti a kontakty z oblasti byznysu.

Klání pořádá už po čtrnácté Vědeckotechnický park Univerzity Palackého (VTP UP). „Jedná se o skvělou příležitost najít investora či partnera pro své podnikatelské nápady a posunout je na další úroveň. Pro finalisty připravujeme i speciální workshop na téma marketingu a budování značky ve spolupráci s ESMEDIA Interactive,“ pozval k účasti v soutěži ředitel VTP UP Petr Kubečka.

Podnikatelem roku 2020 se v Olomouckém kraji stal Oldřich Svoboda

ilustrační foto Olomoucký kraj

S podnikáním začal netradičně. Oldřich Svoboda se do založení vlastní firmy pustil v důchodu a po překonání těžké nemoci. Teď jeho společnost MONTIX zaměstnává na osm set lidí. Ve středu 31. března získal prestižní titul EY Podnikatel roku 2020 Olomouckého kraje. V rámci online přenosu vyhlášení výsledků blahopřál vítězi také hejtman Josef Suchánek, který nad krajským kolem soutěže převzal záštitu.

„Zisk tohoto významného ocenění mě příjemně překvapil. Děkuji všem svým spolupracovníkům i rodině – tento úspěch je také jejich zásluhou,“ řekl po vyhlášení výsledků Oldřich Svoboda.

MONTIX působí ve třech oblastech – kromě montáže a kompletace světlometů se jedná o lisování a pokovení plastů a personální agenturu. Velký důraz klade firma na inovace. V roce 2020 společnost citelně zasáhla opatření související s pandemií koronaviru. Její zakladatel ale věří, že se následky brzy podaří minimalizovat.

Alika bodovala v kvalitě rodinného podnikání

Foto FB

V minulém týdnu získala firma Alika Čelčice hodnocení stupně A, což značí výbornou kvalitu rodinného podnikání za rok 2020.

Rada kvality ČR ve spolupráci s Asociací malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR a Hospodářskou komorou tímto způsobem hodnotí 3 parametry, administrativně psychologicko právní modul, manažerský modul a hospodářský modul.

„Jsme rádi, že získáním skóre 85% se řadíme do stupně A, tedy nejvyšší kvality,“ netají se ředitelka společnosti Jana Kremlová. (red)

Byznys v Prostějově získal další ocenění

foto Magistrát města Prostějova

Prostějov – loňský celorepublikový vítěz srovnávacího výzkumu Město pro byznys – se opět umístil na špici. V letošním celostátním hodnocení získalo město tentokrát druhé místo – v Prostějově se snoubí kvalita podnikatelského prostředí se vstřícným přístupem veřejné správy.

První pozice v krajském hodnocení, druhá v tom republikovém. Právě tuto "celorepublikovou" pozici přivezli do Prostějova ředitel Města pro byznys Petr Lutonský a manažer David Pavlát. Cenu převzal primátor František Jura a 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil. „Jsme pochopitelně rádi za toto ocenění. Dlouhodobě jsme kladně hodnoceni. V rámci všech hodnocených subjektů (205) jsme se, po loňském prvním místě, umístili na místě druhém. Jsme v dobré společnosti, první místo získaly Pardubice a třetí Hradec Králové," uvedl primátor František Jura.

Podnikání v Olomouckém kraji dominují Tvarůžková cukrárna a výroba cementotřískových desek

ilustrační foto

Živnostnice Blanka Poštulková zaujala svou úspěšnou výrobou unikátních specialit z olomouckých tvarůžků. Mezi firmami odbornou porotu doslova uchvátila společnost CIDEM, která je evropským lídrem ve výrobě cementotřískových desek.

Vítězná živnostnice Blanka Poštulková se dovedla prosadit s netradičním výrobkem. „Spolu s rodiči jsme spojili náš vztah k místu, odkud pocházíme, s vášní k dobrému jídlu a nápad byl na světě. Krátce před mojí maturitou jsme začali péct tvarůžkové moučníky a připravovat tvarůžkové bramboráčky,“ uvádí Poštulková. Začátky se zcela novým produktem v gastronomii nebyly lehké. Od jednání s úřady při schvalování výroby, přes bourání předsudků o aroma a chuti olomouckých tvarůžků, až po nedůvěru konzervativních zákazníků.

Českým firmám pomůže v krizi kurzarbeit. Místo výpovědi se zkrátí pracovní doba

ilustrační foto

 

Firmám, které nechtějí v krizi propustit své zaměstnance, od ledna pomůže stát. V Česku začne platit takzvaný kurzarbeit. Tedy program na podporu zaměstnanosti. V praxi vypadá tak, že podnik uvolní zaměstnance z práce a vyplácí mu polovinu platu. Dalších dvacet procent přidá stát. Podmínkou ale je, že všechny žádosti musí schválit vláda.

Kurzarbeit je krizové řešení pro firmy, které v případě potíží musely propouštět zaměstnance. V praxi to bude znamenat, že podnik na určitou část měsíce pouze uvolní zaměstnance z práce a nedá mu za to celou část mzdy.

Pozor na nabídky katalogových společností o úplatné registraci!

ilustrační foto internet

 

Na Ministerstvo průmyslu a obchodu se v poslední době obrátilo s podněty a dotazy několik osob, které obdržely od různých společností konkrétní nabídky, spočívající v úplatném zápisu podnikatele do určitého registru nebo evidence, tedy činnost provedení zápisu za poplatek.

Ministerstvo průmyslu a obchodu upozorňuje české podnikatelské subjekty, že předmětem správního poplatku souvisejícího se vznikem živnostenského oprávnění je ohlášení živnosti nebo přijetí žádosti o koncesi. Tento správní poplatek je vybírán pouze obcí, která vykonává státní správu v oblasti živnostenského podnikání. Samotné provedení zápisu podnikatele do živnostenského rejstříku není zpoplatněno!  Uvedený typ nabídek podnikatelům tedy může vést k mylnému názoru, že se jedná o další zákonem stanovený poplatek, což není pravda.