podnikání

Podnikatelem roku 2020 se v Olomouckém kraji stal Oldřich Svoboda

ilustrační foto Olomoucký kraj

S podnikáním začal netradičně. Oldřich Svoboda se do založení vlastní firmy pustil v důchodu a po překonání těžké nemoci. Teď jeho společnost MONTIX zaměstnává na osm set lidí. Ve středu 31. března získal prestižní titul EY Podnikatel roku 2020 Olomouckého kraje. V rámci online přenosu vyhlášení výsledků blahopřál vítězi také hejtman Josef Suchánek, který nad krajským kolem soutěže převzal záštitu.

„Zisk tohoto významného ocenění mě příjemně překvapil. Děkuji všem svým spolupracovníkům i rodině – tento úspěch je také jejich zásluhou,“ řekl po vyhlášení výsledků Oldřich Svoboda.

MONTIX působí ve třech oblastech – kromě montáže a kompletace světlometů se jedná o lisování a pokovení plastů a personální agenturu. Velký důraz klade firma na inovace. V roce 2020 společnost citelně zasáhla opatření související s pandemií koronaviru. Její zakladatel ale věří, že se následky brzy podaří minimalizovat.

Alika bodovala v kvalitě rodinného podnikání

Foto FB

V minulém týdnu získala firma Alika Čelčice hodnocení stupně A, což značí výbornou kvalitu rodinného podnikání za rok 2020.

Rada kvality ČR ve spolupráci s Asociací malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR a Hospodářskou komorou tímto způsobem hodnotí 3 parametry, administrativně psychologicko právní modul, manažerský modul a hospodářský modul.

„Jsme rádi, že získáním skóre 85% se řadíme do stupně A, tedy nejvyšší kvality,“ netají se ředitelka společnosti Jana Kremlová. (red)

Byznys v Prostějově získal další ocenění

foto Magistrát města Prostějova

Prostějov – loňský celorepublikový vítěz srovnávacího výzkumu Město pro byznys – se opět umístil na špici. V letošním celostátním hodnocení získalo město tentokrát druhé místo – v Prostějově se snoubí kvalita podnikatelského prostředí se vstřícným přístupem veřejné správy.

První pozice v krajském hodnocení, druhá v tom republikovém. Právě tuto "celorepublikovou" pozici přivezli do Prostějova ředitel Města pro byznys Petr Lutonský a manažer David Pavlát. Cenu převzal primátor František Jura a 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil. „Jsme pochopitelně rádi za toto ocenění. Dlouhodobě jsme kladně hodnoceni. V rámci všech hodnocených subjektů (205) jsme se, po loňském prvním místě, umístili na místě druhém. Jsme v dobré společnosti, první místo získaly Pardubice a třetí Hradec Králové," uvedl primátor František Jura.

Podnikání v Olomouckém kraji dominují Tvarůžková cukrárna a výroba cementotřískových desek

ilustrační foto

Živnostnice Blanka Poštulková zaujala svou úspěšnou výrobou unikátních specialit z olomouckých tvarůžků. Mezi firmami odbornou porotu doslova uchvátila společnost CIDEM, která je evropským lídrem ve výrobě cementotřískových desek.

Vítězná živnostnice Blanka Poštulková se dovedla prosadit s netradičním výrobkem. „Spolu s rodiči jsme spojili náš vztah k místu, odkud pocházíme, s vášní k dobrému jídlu a nápad byl na světě. Krátce před mojí maturitou jsme začali péct tvarůžkové moučníky a připravovat tvarůžkové bramboráčky,“ uvádí Poštulková. Začátky se zcela novým produktem v gastronomii nebyly lehké. Od jednání s úřady při schvalování výroby, přes bourání předsudků o aroma a chuti olomouckých tvarůžků, až po nedůvěru konzervativních zákazníků.

Českým firmám pomůže v krizi kurzarbeit. Místo výpovědi se zkrátí pracovní doba

ilustrační foto

 

Firmám, které nechtějí v krizi propustit své zaměstnance, od ledna pomůže stát. V Česku začne platit takzvaný kurzarbeit. Tedy program na podporu zaměstnanosti. V praxi vypadá tak, že podnik uvolní zaměstnance z práce a vyplácí mu polovinu platu. Dalších dvacet procent přidá stát. Podmínkou ale je, že všechny žádosti musí schválit vláda.

Kurzarbeit je krizové řešení pro firmy, které v případě potíží musely propouštět zaměstnance. V praxi to bude znamenat, že podnik na určitou část měsíce pouze uvolní zaměstnance z práce a nedá mu za to celou část mzdy.

Pozor na nabídky katalogových společností o úplatné registraci!

ilustrační foto internet

 

Na Ministerstvo průmyslu a obchodu se v poslední době obrátilo s podněty a dotazy několik osob, které obdržely od různých společností konkrétní nabídky, spočívající v úplatném zápisu podnikatele do určitého registru nebo evidence, tedy činnost provedení zápisu za poplatek.

Ministerstvo průmyslu a obchodu upozorňuje české podnikatelské subjekty, že předmětem správního poplatku souvisejícího se vznikem živnostenského oprávnění je ohlášení živnosti nebo přijetí žádosti o koncesi. Tento správní poplatek je vybírán pouze obcí, která vykonává státní správu v oblasti živnostenského podnikání. Samotné provedení zápisu podnikatele do živnostenského rejstříku není zpoplatněno!  Uvedený typ nabídek podnikatelům tedy může vést k mylnému názoru, že se jedná o další zákonem stanovený poplatek, což není pravda.

Olomoucký kraj vydal publikaci o nejvýznamnějších firmách v regionu

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

 

Ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou vydal Olomoucký kraj novou publikaci o významných firmách v regionu.

Jedná se o aktualizaci publikace vydané v roce 2010. Oproti minulé verzi došlo ke zvýšení počtu prezentovaných firem a to na téměř 200. Jednotlivé firmy jsou v publikaci přehledně rozděleny dle průmyslových oborů (automobilový, elektrotechnický, chemický, kovodělný, potravinářský, strojírenský, textilní průmysl, ostatní průmysl, ostatní zpracovatelský průmysl, průmysl informačních technologií a stavebnictví).

Chcete podnikat moudře, s vášní, čestným způsobem? Klub Moudrého podnikání žen pomůže!

ilustrační foto Klub moudrého podnikání žen

 

Tak se to již pomalu stává tradicí. Ženy, které chtějí podnikat v souladu sama se sebou, se svými touhami a vášněmi, čestným a poctivým přístupem kultivovat podnikatelské prostředí, se již podruhé sešly na Kruhu Moudrého podnikání žen v Kavárně ve Špalíčku v Prostějově, aby zde společně v pospolitosti poznávaly nové role ženy v měnícím se světě, vzájemně se inspirovaly, sdílely své příběhy a zkušenosti, vzdělávaly se a rostly ve svých talentech a moudrosti a byly tak k užitku sobě navzájem i světu kolem sebe.

Založení Klubu Moudrého podnikání žen v Prostějově se ujaly čtyři účastnice celorepublikového projektu Moudré podnikání žen, který se uskutečnil v letech 2012 – 2014. Denisa Švecová, Helena Volfová, Petra Přidalová a Radana Geryková se rozhodly myšlenky programu Moudrého podnikání šířit prostřednictvím regionálního klubu, který patří mezi prvních sedm založených klubů v republice. V České republice se vytváří síť klubů, které fungují samostatně, ale zároveň jsou celorepublikově propojeny.

Hospodářské komory nabídnou podnikatelům lepší servis

ilustrační foto

Krajská hospodářská komora Olomouckého kraje získá od Olomouckého kraje půlmilionový příspěvek na podporu projektu nazvaného BusinessPoint. Peníze komora využije na vytvoření konzultačních a informačních center pro podnikatele v sídle krajské hospodářské komory a pěti okresních hospodářských komor v regionu. 

Projekt podnikatelům nabídne proexportní servis, organizaci odborných seminářů nebo informační servis pro inovační podnikání.

Můžete vyhrát padesát tisíc korun, stačí mít dobrý podnikatelský nápad

ilustrační foto

Finanční odměna ve výši 50 tisíc korun, pronájem kanceláře pro rozjezd podnikání na rok zdarma a další věcné ceny čekají na vítěze letošního ročníku soutěže Podnikavá hlava, kterou vyhlásil Vědeckotechnický park Univerzity Palackého. 

Do soutěže, jejíž uzávěrka je ve čtvrtek 19. dubna v 16.00 hodin, se mohou přihlásit jednotlivci se zajímavým podnikatelským záměrem, který nebyl doposud realizován. I letos se bude soutěžit ve zvláštních kategoriích „Nejlepší středoškolák“ a „Podnikatel v sukni“. 

Soutěžní příspěvky v ženské kategorii tradičně sponzoruje Olomoucký kraj. Touto formou chce podpořit rovné příležitosti pro ženy a muže. Jména výherců budou známy v průběhu veřejného finále ve čtvrtek 17. května.