nezaměstnanost

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji v červnu stagnovala

Foto Úřad práce Olomouckého kraje

Úřad práce ČR evidoval k 30. červnu 2024 v Olomouckém kraji celkem 15 983 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 30 vyšší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku byl vyšší o 2 533 osob. Podíl nezaměstnaných osob meziměsíčně stagnoval na hodnotě 3,8 % (a byl tedy o 0,2 p.b. vyšší než v celé ČR). V meziročním srovnání se podíl nezaměstnaných v kraji zvýšil o 0,6 p.b. a jeho červnová hodnota byla nejvyšší od roku 2017. Od začátku roku zajistil Úřad práce rekvalifikace pro více než dvojnásobek lidí než vloni, roste zájem i o digitální vzdělávání.

Vývoj nezaměstnanosti v jednotlivých okresech Olomouckého kraje byl tentokrát rozdílný – zatímco na Jesenicku a Šumpersku nezaměstnanost klesla, v okresech Olomouc, Prostějov a Přerov se počet nezaměstnaných zvýšil. K největšímu absolutnímu snížení počtu nezaměstnaných došlo v horském okrese Jeseník (o 81 osob), naopak největší nárůst nezaměstnanosti jsme zaznamenali v okrese Olomouc (+ 117 osob).

I v květnu bylo na Prostějovsku nejméně nezaměstnaných v kraji

Foto Úřad práce Olomouckého kraje

Úřad práce ČR evidoval k 31. května 2024 v Olomouckém kraji celkem 15 953 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 422 nižší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku byl vyšší o 2 235 osob.

K poklesu nezaměstnanosti došlo ve všech okresech Olomouckého kraje. K největšímu absolutnímu snížení počtu nezaměstnaných došlo v nejlidnatějším okrese Olomouc (o 137 osob), ale největší procentuální pokles vykázalo Jesenicko. Podíl nezaměstnaných vyšší, než je republiková hodnota, vykázaly tři okresy – Jeseník (4,9 %), Přerov (4,4 %) a Šumperk (4,1 %). Naopak nejnižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okrese Prostějov (2,9 %).

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji v dubnu opět klesla. Podíl nezaměstnaných žen se zvyšuje

Foto Úřad práce Olomouckého kraje

Úřad práce ČR evidoval k 30. 4. 2024 v Olomouckém kraji celkem 16 375 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 768 nižší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je vyšší o 1 955 uchazečů. Podíl nezaměstnaných meziměsíčně poklesl o 0,2 procentního bodu na hodnotu 3,9 % (a je tedy o 0,2 p. b. vyšší než v celé ČR). V meziročním srovnání se podíl nezaměstnaných v kraji zvýšil o 0,5 p. b.

Duben 2024 byl ve znamení dalšího snižování nezaměstnanosti díky vzniku sezónních pracovních příležitostí a získání nových zakázek v průmyslových odvětvích. Také značná část živnostníků, kteří se přišli zaregistrovat na úřad práce v zimních měsících, se znovu vrátila k provozování své podnikatelské činnosti.

Nezaměstnanost na Prostějovsku v únoru stoupla

ilustrační foto archiv ber

Podíl nezaměstnaných osob se v Olomouckém kraji v únoru mírně zvýšil na hodnotu 4,2 procenta, podle zástupců úřadu práce už v tomto období obvykle dochází k poklesu. K největšímu nárůstu nezaměstnanosti došlo v druhém měsíci roku na Prostějovsku. Krajská pobočka úřadu práce eviduje jeden záměr hromadného propouštění, které by se mohlo dotknout 160 zaměstnanců.

„Únorový vývoj nezaměstnanosti byl poněkud netypický – většinou v tomto měsíci v minulých letech docházelo již k poklesu počtu nezaměstnaných. I když někteří velcí zaměstnavatelé průběžně avizují možnost snížení počtu zaměstnanců, nepozorujeme prozatím větší přílivy pracovníků od jednoho zaměstnavatele do evidence úřadu práce. V průběhu února bylo nově zaevidováno 2 216 osob, naopak z evidence bylo vyřazeno celkem 1 992 uchazečů o zaměstnání,“ komentoval v tiskové zprávě ředitel krajské pobočky v Olomouci Vlastimil Přidal. 

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji v září vzrostla. Prostějov si drží minimum

Foto Úřad práce Olomouckého kraje

V září vzrostl celkový počet uchazečů o zaměstnání na 14 372, počet hlášených volných pracovních míst poklesl na 8 079 a podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 3,4 %.

K 30. září 2023 evidoval Úřad práce ČR (ÚP ČR), Krajská pobočka v Olomouci, celkem 14 372 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 335 vyšší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je vyšší o 681 osob. Z tohoto počtu bylo 13 313 dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15–64 let. Bylo to o 310 více než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku byl jejich počet vyšší o 769.

Prostějov měl v srpnu stále nejméně uchazečů o práci v Olomouckém kraji

Foto Úřad práce Olomouckého kraje

V srpnu vzrostl celkový počet uchazečů o zaměstnání na 14 037, počet hlášených volných pracovních míst poklesl na 8 369 a podíl nezaměstnaných osob setrval na hodnotě 3,3 %.

K meziměsíčnímu nárůstu počtu uchazečů o zaměstnání došlo ve třech okresech Olomouckého kraje, ve zbývajících dvou okresech nezaměstnanost mírně klesla. Nejvíce se počet nezaměstnaných zvýšil v okrese Olomouc (o 82 osob), naopak v okrese Přerov nejvíce nezaměstnanost klesla (o 39 osob).

Prostějov má stále prvenství. Nejméně nezaměstnaných k 30. dubnu

Foto Úřad práce Olomouckého kraje

V dubnu poklesl celkový počet uchazečů o zaměstnání na 14 420, počet hlášených volných pracovních míst poklesl na 7 629 a podíl nezaměstnaných osob poklesl na 3,4 %.

K meziměsíčnímu poklesu počtu uchazečů o zaměstnání došlo ve všech okresech Olomouckého kraje. Nejvíce se počet nezaměstnaných snížil v okrese Šumperk (o 243 osob), ale k největšímu procentuálnímu poklesu nezaměstnanosti došlo na Jesenicku (- 13 %).

Podíl nezaměstnaných osob vyšší než je republiková hodnota vykázaly dva okresy – Jeseník (4,8 %) a Přerov (4,2 %). Naopak nejnižší PNO byl zaznamenán v okrese Prostějov (2,4 %).

Prostějovsko má stále nejnižší nezaměstnanost v Olomouckém kraji

ilustrační foto tabulka

V prosinci vzrostl celkový počet uchazečů o zaměstnání na 15 297, počet hlášených volných pracovních míst poklesl na 7 573 a podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 3,6 %.

K meziměsíčnímu nárůstu počtu uchazečů o zaměstnání došlo ve všech okresech Olomouckého kraje. Nejvíce se počet nezaměstnaných zvýšil v okrese Olomouc (o 349 osob), ale k největšímu procentuálnímu nárůstu nezaměstnanosti došlo na Jesenicku (o 23 % - jedná se opět o vůbec největší procentuální nárůst z celé ČR).

Podíl nezaměstnaných osob vyšší než je republiková hodnota vykázaly tři okresy – Jeseník (5,8 %), Přerov (4,4 %) a nově i Šumperk (3,8 %). Naopak nejnižší PNO byl zaznamenán v okrese Prostějov (2,5 %).

Prostějov měl ke konci listopadu stále nejmenší nezaměstnanost v Olomouckém kraji

Foto Úřad práce

V listopadu vzrostl celkový počet uchazečů o zaměstnání v Olomouckém kraji na 14 023, počet hlášených volných pracovních míst poklesl na 8 156 a podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 3,3 %. V průběhu měsíce bylo nově zaevidováno 2 438 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo více o 179 osob a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku více o 372 osob.

Ve většině okresů Olomouckého kraje došlo k nárůstu počtu uchazečů o zaměstnání – jedinou výjimkou bylo Přerovsko, kde došlo k meziměsíčnímu poklesu nezaměstnanosti o jednu osobu. Nejvíce se počet nezaměstnaných zvýšil v okrese Šumperk (o 111 osob), ale k největšímu procentuálnímu nárůstu nezaměstnanosti došlo na Jesenicku (o 10 % - jedná se o vůbec největší procentuální nárůst z celé ČR).

Prostějov měl v říjnu nejnižší nezaměstnanost v kraji

Foto Olomoucký kraj

Vývoj nezaměstnanosti byl v jednotlivých okresech poněkud odlišný – ve třech okresech Olomouckého kraje došlo k nárůstu počtu uchazečů o zaměstnání (jednalo se o Jeseník, Olomouc, Šumperk), ve zbývajících dvou okresech (Přerov a Prostějov) počet nezaměstnaných meziměsíčně klesl.

Nejvíce se počet nezaměstnaných zvýšil v okrese Šumperk (o 50 osob), ale k největšímu procentuálnímu nárůstu nezaměstnanosti došlo na Jesenicku (o 4 % - jedná se o vůbec největší procentuální nárůst z celé ČR).

Podíl nezaměstnaných osob vyšší než je republiková hodnota vykázaly dva okresy – Přerov (4,2 %) a Jeseník (4,1 %). Naopak nejnižší PNO byl zaznamenán v okrese Prostějov (2,3 %).