Úřad práce

Fotopostřeh: Na úřad práce se chodí do okna

Foto ber

Koronavirová nákaza ovlivnila i chod úřadů. Nejinak je to na prostějovském Úřadu práce ČR v Lutinovově ulici.

Aby pracovnice oddělení hmotné nouze eliminovaly pohyb osob po budově, využívají oken v přízení. "Paní jsem zavolala a ona sešla dolů, všechno vyřízeno," potvrdila PvNovinkám jedna z klientek. 

Nouzová situace vyžaduje inovace. (ber)

Počet nezaměstnaných stále klesá

ilustrační foto logo

Po Vývoj nezaměstnanosti v jednotlivých okresech kraje byl k 30.6.2018, dle vyjádření Jaroslava Mikšaníka z Úřadu práce ČR – Krajské pobočky v Olomouci, podobný jako minulý sledovaný měsíc – ve všech okresech došlo k poklesu počtu nezaměstnaných (procentuálně nejvíce na Jesenicku – o 6,7 %, naopak nejméně na Přerovsku – o 1,7 %).

Podíl nezaměstnaných osob vyšší než republikový průměr vykázaly tři okresy. Nejvyšší byl v okrese Jeseník (4,4 %), naopak nejnižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okrese Prostějov (2,3 %). Kromě Prostějovska vykazuje i okres Olomouc hodnotu PNO (podíl nezaměstnaných osob) nižší než je v ČR.

Nejnižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán tradičně v okrese Prostějov

ilustrační foto znak

Ke konci měsíce května 2018 evidoval Úřad práce ČR (ÚP ČR), Krajská pobočka v Olomouci celkem 14 533 uchazečů o zaměstnání. Jedná se o nejnižší nezaměstnanost od vzniku krajského uspořádání. Nově tuto hodnotu již vykazuje také okres Olomouc.

Vývoj nezaměstnanosti v jednotlivých okresech kraje byl podobný – ve všech okresech poklesl počet nezaměstnaných (procentuálně nejvíce na Jesenicku – o 15,5 %, naopak nejméně na Přerovsku – o 6,4 %).

Podíl nezaměstnaných osob (dále jen PNO) vyšší než republikový průměr vykázaly tři okresy, nejvyšší byl v okrese Jeseník (4,8 %), naopak nejnižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okrese Prostějov (2,4 %). Kromě Prostějovska vykazuje i okres Olomouc hodnotu PNO nižší než v ČR.

U Úřadu práce se staví chodníky i parkovací místa

Foto ber

Po revitalizaci náměstí Spojenců si řada občanů stěžovala na fakt, že u sídla Úřadu práce chybí chodníky a slíbená parkovací místa. Na nápravě už se pracuje. 

Stavba nabrala zpoždění kvůli rozhodnutí Odboru životního prostředí, který musel povolit pokácení vzrostlých topolů.

Stalo se a protože je doba vegetačního klidu, kdy se smí kácet, práce započaly. 

"Ještě v letošním roce budou v místě snížené obruby dobudována kolmá parkovací stání, na která bude navazovat chodník, který propojí nově vzniklé plochy před Úřadem práce," sdělil PvNovinkám už před časem náměstek primátorky Zdeněk Fišer. (ber)

 

O příspěvek na dojíždění do zaměstnání je zájem. ÚP přijal přes tisíc žádostí

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Úřady práce hodnotí fungování příspěvků na dojíždění do nového zaměstnání. Nabízí je od loňského července a od té doby o ně po celé republice zažádaly více než čtyři tisícovky lidí. Zájem v Olomouckém kraji je v porovnání s ostatními regiony vysoký. Více žadatelů má jen Moravskoslezský.

Olomoucký kraj patří mezi regiony, kde úřady práce začaly před rokem a půl projekt testovat. Celorepublikově a s upravenými podmínkami ho pak spustily loni v červenci. „Úřad práce v Olomouckém kraji přijal celkem 1 045 žádostí o příspěvek na dojíždění. S 616 žadateli už uzavřel dohodu o jeho poskytnutí,“ říká mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková. 

Chodníky u Úřadu práce budou. Časem

Foto ber

Jak PvNovinky informovaly, na nově rekonstruovaném náměstí Spojenců v Prostějově chybí chodníky spojující parkoviště s objektem. Podle Magistrátu města Prostějova se budovat teprve budou.

"Plocha před Úřadem práce v Prostějově ještě není dokončena. Čeká se na rozhodnutí Odboru životního prostředí, zda povolí pokácet vzrostlé topoly.

Termín kácení je ve vegetačním klidu, od začátku - přelomu října a listopadu," sdělil redakci náměstek primátorky Zdeněk Fišer. 

"V případě souhlasu s kácením budou ještě v letošním roce v místě snížené obruby dobudována kolmá parkovací stání, na která bude navazovat chodník, který propojí nově vzniklé plochy před úřadem", dodal. (ber)

U Úřadu práce chybí chodníky

ilustrační foto

Nově rekonstruované náměstí Spojenců v Prostějově není daleko od své konečné podoby. Již se ale našly chyby. Jednou z nich je chodník.

Přímo před Úřadem práce vznikla dvě parkoviště. Chybí z nich ale chodník, směřující ke vstupu. Posádky parkujících aut tak musí buď obejít celý blok zeleně, nebo se pustit po silnici. "Vozí mne sem dcera, a když není místo na parkovišti vyhrazeném pro invalidy, musím dojít pěšky. Mám problémy s pohybovým aparátem, každý krok navíc je pro mne utrpení, takže ano, chodím po silnici," sdělila nám jedna z návštěvnic. 

Prostějovsko má čtyřprocentní nezaměstnanost. Jde o nejnižší míru v zemi

ilustrační foto logo úřad práce

Podíl nezaměstnaných vyšší než republikový průměr k 31. lednu 2017 vykázaly čtyři okresy, nejvyšší byl v okrese Jeseník (9,4 %). Přesto, že se nezaměstnanost v lednu zvedla, v okrese Prostějov je stále její podíl nejnižší (4,0 %) a okres jako jediný vykazuje nezaměstnanost nižší než v ČR. O jedno volné místo se zde ucházejí, podle tabulek úřadu práce, necelí tři lidé.

Jak situaci hodnotí primátorka Prostějova Alena Rašková? Podle jejích slov za nízkou nezaměstnaností v našem regionu hledejme péči a aktivity vedení města v průmyslové zóně.

Vylákala peníze z Úřadu práce. Hrozí jí pět let za katrem

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Z trestného činu dotační podvod viní prostějovští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality třiapadesátiletou ženu z Brna a brněnskou firmu. 

Uvedeného přečinu se obvinění měli dopustit tím, že na prostějovské pobočce Úřadu práce ČR předložili podnikatelský záměr na zřízení prodejny se čtyřmi novými pracovními místy v Prostějově. S úřadem poté firma uzavřela dohodu o zřízení společensky účelných pracovních míst a poskytnutí příspěvku. Obviněným policisté kladou za vinu, že již od počátku měli v úmyslu pouze své obohacení a nikoli zřízení provozovny," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že poskytnutím příspěvku vznikla Úřadu práce ČR škoda ve výši 360 tisíc korun.

Podvedl úřad práce, může si odsedět až dva roky

ilustrační foto ber

Z trestného činu podvod je podezřelý 22letý mladík, který prostějovskému úřadu práce neoznámil, že ukončil studium na střední škole v Prostějově a nechal si vyplácet dávku státní sociální podpory – přídavek na dítě. 

Celková finanční hotovost, kterou takto podvodně získal, byla 22 380 Kč. "Za uvedené jednání mu v případě odsouzení hrozí dle trestního zákoníku maximální trest odnětí svobody až na dva roky," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)