rodina

Byznys bez rodiny není úspěch. Hledá se firma přátelská rodině

ilustrační foto Olomoucký kraj

Dobrou pověst a konkurenční výhodu získají firmy, které se opět mohou ucházet o titul Společnost přátelská rodině. Projekt pořádá Síť pro rodinu a hrdým nositelem ocenění je také Krajský úřad Olomouckého kraje.

Přihlášené organizace projdou auditem, který se zaměřuje na čtyři základní oblasti. Hodnotí se zaměstnavatelské podmínky, a především prorodinné aktivity. Zájemce o certifikát musí úspěšně projít dotazníkovým šetřením, obstát při kontrolní návštěvě i před závěrečnou tříčlennou porotou. Nejde ale o nic hrozného ani o žádné zkoušení před tabulí – celé řízení probíhá v pohodové a přátelské atmosféře.

Mezi obcemi, ve kterých se dobře žije rodinám, je Zdětín

Foto Olomoucký kraj

Vesnice a města v kraji, které rozvíjí rodinnou politiku a záleží jim na tom, aby se rodinám dobře dařilo, obdržely základní certifikát z projektu audit familyfriendlycommunity (obec přátelská rodině). Bylo jich celkem deset. Certifikáty jim v pondělí 10. června předali náměstci hejtmana Ivo Slavotínek a Jan Šafařík.

„Nejde o přísné posuzování, nakolik jsou naplňovány normy a kritéria. Hlavním cílem je motivace občanů, aby měli zájem zasahovat do dění v obci a využili všech existujících možností. Slovo audit vychází z latinského audire, což je slyšet, naslouchat, konzultovat,“ popsal Ivo Slavotínek, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro sociální oblast.

Způsobů, jak podpořit prorodinný život, je celá řada. Nemusí jít nutně jen třeba o projekty stavby nových dětských hřišť, ale také o iniciativy, které jsou zaměřené na společné trávení volného času mezi dětmi, dospělými a seniory.

Životním snem Baričíkových byl plný dům dětí. A tak se stali pěstouny

Foto archiv rodiny

Zuzka a Pepa Baričíkovi z Němčic nad Hanou jsou rodiči dvou synů, Pepu a Davida. Vždy ale snili o pěti dětech, což se nakonec ze zdravotních důvodů Zuzky ukázalo jako nesplnitelné. Protože synové odrůstali a jejich odchod z domova byl nabíledni, manželé se nakonec rozhodli pro pěstounství. Dnes jsou náhradními rodiči Štěpánky a Matýska a netrpělivě čekají na posledního člena rodiny.

Zní to snadně, budeme pěstouny. Ta cesta ale není vůbec jednoduchá, jak se Baričíkovi následně přesvědčili. Podali si žádost na OSPOD (Orgán sociálně-právní ochrany dětí) Prostějov a rozběhlo se úřednické kolečko. Je však strašné, že od podání žádosti k přijetí dítěte uběhly 2 roky! „Oba si myslíme, že systém by měl být mnohem pružnější. Ať už je to doba čekání na testy nebo příprava pro pěstouny – PRIDE,“ říká Zuzka.

Napadl manželku i kamaráda. Před záchytkou ho zachránila maminka

ilustrační foto městská policie

Minulou sobotu ve dvě hodiny po půlnoci byla hlídka Městské policie Prostějov přivolána k řešení rozepře mezi mužem a ženou v jednom z prostějovských pohostinství. Při příjezdu na místo strážníci spatřili na zemi ležící ženu a dvojici postrkujících se mužů. Strážníci od sebe ihned oba muže oddělili, čímž zabránili jejich vzájemnému napadání. Osmadvacetiletá žena zraněna nebyla.

Při zjišťování skutečného stavu věci jeden z napadajících se mužů strážníkům uvedl, že byl se svým spolupracovníkem a jeho ženou v pohostinství a v okamžiku, kdy spolupracovník začal slovně napadat svoji ženu, se jí zastal. Agrese kolegy se ihned obrátila proti němu. Při potyčce došlo ke zranění na ruce devětatřicetiletého muže. Lékařské ošetření na místě odmítl. Stejně starý agresor byl ve značně podnapilém stavu a ani v přítomnosti strážníků se mu nedařilo své chování zcela kontrolovat.

V neděli je Den otců. Nezapomeňte!

Ilustrační foto pixabay.com

Den otců připadá na třetí červnovou neděli, letos tedy na 19. června.

Na nápad oslavit svého tátu přišla roku 1910 Američanka Sonora Smart Doddová, která tímto činem chtěla vzdát hold svému ovdovělému otci Williamovi Smartovi, který pečoval o ni a další čtyři sourozence.

Postupně se svátek rozšířil do desítek zemí světa. I když u nás Den otců není příliš zaveden, proč si na tatínky nevzpomenout? Vždyť slavíme Den matek a dětí, ale na otce se zapomíná.... Jestliže nevíte, jak svátek oslavit, vyrazte třeba do zoologické zahrady, na zámek, koncert nebo si společně zasportujte! (red)

Hledají se další firmy přátelské rodině

foto Olomoucký kraj

Zaměstnavatelé v Olomouckém kraji mohou opět získat certifikát Společnost přátelská rodině, který je udělován na dobu tří let. Přinese jim konkurenční výhodu na trhu práce i dobrou pověst. Projekt pořádá Síť pro rodinu a jedním z nositelů ocenění je také Krajský úřad Olomouckého kraje.

„Že je rodina základ státu, není klišé, ale realita. Také proto hejtmanství schválilo a nyní naplňuje vlastní koncepci rodinné politiky,“ připomněl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Přihlášené organizace projdou auditem, který se zaměřuje na čtyři základní oblasti. Hodnoceny jsou například zaměstnavatelské podmínky, a především prorodinné aktivity. Zájemce o certifikát Společnost přátelská rodině musí úspěšně projít dotazníkovým šetřením, obstát při kontrolní návštěvě i před závěrečnou tříčlennou porotou.

Statistici: Založení rodiny je ekonomicky náročné

ilustrační foto internet

Podle odborníků z Českého statistického úřadu (ČSÚ) chování současné mladé generace ovlivňují nejen hodnotové změny dnešní společnosti, ale především aktuální ekonomické podmínky.

Jak statistici uvádějí, nízká úroveň zaměstnanosti osob ve věku do 25 let ukazuje na nedostatečné sladění pracovního a studijního života. Vstup do pracovního procesu je pro tuto skupinu mladých lidí stále složitější a růst nezaměstnanosti této části populace dokresluje jejich špatné postavení na trhu práce.

„Zatímco v 90. letech se nezaměstnanost mladých do 25 let pohybovala jen mírně nad průměrem celkové nezaměstnanosti, v době ekonomické krize byla až trojnásobně vyšší. Vzorem by se mohly stát země severní Evropy či Německo a Rakousko, které se vyznačují vysokou mírou zaměstnanosti osob do věku 30 let.

Česko s napětím čeká na paterčata

ilustrační foto

 

Celé Česko sleduje přípravy k porodu historicky prvních paterčat. Lidé rodičům nabízejí pomoc v podobě kočárků či plenek. Byla jsem nadšená obrovskou vlny solidarity, jíž jsou naši lidé schopni.

 

Tak trochu mě to přimělo ke vzpomínání. Mám tři syny narozené v rozmezí tří let. Nejstaršímu je dnes pětatřicet. Pamatuji si, jak za mnou, maminkou tří malých děti, přišla kamarádka s prvním miminem v napucovaném zahraničním kočárku, otřela si čelo a povzdechla, že by nikdy nevěřila, co takové dítě dá práce. Útrpně jsem se usmála, protože jsem věděla své. Jedno a dvě děti je rozdíl. Ale rozdíl mezi péčí o dvě a o tři děti není v žádném případě matematicky úměrný. A rozdíl mezi péčí o tři nebo čtyři či více dětí zároveň je i pro mě, ostříleného kozáka, nepředstavitelný.

V Mateřském centru Cipísek utužovali rodinné vztahy

ilustrační foto

15. květen je ve světě uznáván jako Mezinárodní den rodiny. Proto také v prostějovském Mateřském centru Cipísek je tento měsíc věnován projektům zaměřeným na vztahy v rodině, krizovému období v partnerství a různým poradnám.

Květnovému tématu „Zdravé rodinné vztahy“ byl věnován především týden k Mezinárodnímu dni rodiny od 14. do 18. května, který byl zaměřen na podporu zdravých rodinných vztahů, seznámení se sociálně-právní ochranou dětí, poradenství a besedou s psycholožkou. Proběhly kurzy první pomoci pro maminky s miminky, kurzy efektivního rodičovství aneb jak porozumět dětem a sami sobě a mnohé další projekty. 

Psycholožka Prekopová v Prostějově o rodinných vztazích

Jiřina Prekopová. Foto archiv
Jiřina Prekopová. Foto archiv

Mateřské centrum Cipísek Prostějov připravilo na středu 25. dubna besedu s kmotrou MC - psycholožkou a prostějovskou rodačkou Jiřinou Prekopovou. V Evropě uznávaná odbornice v oblasti psychologie a rodinné terapie představí své nové poznatky veřejnosti od 18 hodin v přednáškovém sále Národního domu. 

Tématem besedy nazvané Škola lásky v rodině je pozitivní výchova bez fyzických trestů založená na důvěře a respektu všech členů rodiny. Doktorka Prekopová je téměř dvaaosmdesátiletá dáma, přesto je neskutečně vitální. Kromě terapie pevného objetí propaguje v posledních letech právě projekt Škola lásky v rodině. „Základem každé rodiny jsou správně fungující vztahy. Mezi partnery, mezi rodiči a dětmi i mezi prarodiči. Procházíme krizí v lidských vztazích, neustále stoupá rozvodovost, závislost na drogách a dětská kriminalita.