beseda

Vedení města hrálo přesilovku

Foto PvNovinky.cz

 

Přesilovkou zástupců vedení města skončilo čtvrteční setkání s obyvateli z okolí ulice Tylovy v budově RG a ZŠ města Prostějova. Do sálu zdejší školy se dostavila téměř celá Rada města Prostějova včetně vedoucích odborů a zástupců městské policie. Sekundovali jim pouze dva přítomní občané.

Zdeněk Fišer, náměstek primátora, seznámil přítomné s investicemi, které putovaly do této oblasti za poslední čtyři roky s tím, že největší investice je naplánovaná na tento rok, a to rekonstrukce ulice Tylovy. Od přítomného Pavla Burši zazněly dotazy na kontejnerová stání, stav chodníku na ulici Libušinka a na plánovanou kruhovou křižovatku. 

Celé setkání se odehrálo v necelé půlhodině. Občané, kde jste byli? (red)

Autor nejvtipnější knihy 2012 dnes v knihovně

ilustrační foto

 

Ve čtvrtek 6. března v 17 hodin zavítá do prostějovské knihovny spisovatel Evžen Boček. On sám se sice za spisovatele nepovažuje – pracuje jako kastelán na zámku Milotice na jižní Moravě – přesto hned jeho oficiální prvotina Poslední aristokratka byla vyhlášena nejvtipnější knihou roku 2012 a získala Cenu Miloslava Švandrlíka.

V knize se odvíjí příběh Čechoameričanky Marie Kostkové z Kostky, která přijede z New Yorku do Čech pečovat o zrestituované rodinné sídlo. Na „nejchudším“ zámku v Čechách, který tak trochu bláznivá rodina Kostkových převezme spolu s dosavadním personálem – zpátečnickým kastelánem, hypochondrickým zahradníkem nebo kuchařkou, co se ráda napije, se pak odehrává spousta komických situací. Na podzim loňského roku, v rámci akce Velký knižní čtvrtek, vyšlo volné pokračování této knihy nazvané Aristokratka ve varu a také si získalo mnoho nadšených čtenářů.

V knihovně se bude besedovat o Izraeli

ilustrační foto internet

 

Přijďte si v pondělí v podvečer poslechnout odborníky. Besedovat o rozporuplné zemi, kterou Izrael je, budou Danile Haslinger, Mojmír Kalus a Daniel Žingor.

"Tématem besedy je - Proč stojíme za Izraelem," sdělil ředitel knihovny Aleš Procházka.

Akci pořádá ekumenické sdružení církví v Prostějově a církev Slovo života. Začátek je v 17.30 hodin. (red)

Psycholožka Prekopová v Prostějově o rodinných vztazích

Jiřina Prekopová. Foto archiv
Jiřina Prekopová. Foto archiv

Mateřské centrum Cipísek Prostějov připravilo na středu 25. dubna besedu s kmotrou MC - psycholožkou a prostějovskou rodačkou Jiřinou Prekopovou. V Evropě uznávaná odbornice v oblasti psychologie a rodinné terapie představí své nové poznatky veřejnosti od 18 hodin v přednáškovém sále Národního domu. 

Tématem besedy nazvané Škola lásky v rodině je pozitivní výchova bez fyzických trestů založená na důvěře a respektu všech členů rodiny. Doktorka Prekopová je téměř dvaaosmdesátiletá dáma, přesto je neskutečně vitální. Kromě terapie pevného objetí propaguje v posledních letech právě projekt Škola lásky v rodině. „Základem každé rodiny jsou správně fungující vztahy. Mezi partnery, mezi rodiči a dětmi i mezi prarodiči. Procházíme krizí v lidských vztazích, neustále stoupá rozvodovost, závislost na drogách a dětská kriminalita.

Soudobé dějiny byly tématem setkání na Cyrilometodějském gymnáziu

Aktéři videodokumentu Sametová revoluce na besedě se studenty CMG.

Minulost je třeba stále oživovat, tuto myšlenku pojali jako dobrý důvod k setkání Mladí konzervativci z Prostějova a připravili zajímavou besedu pro studenty prostějovského Cyrilometodějského gymnázia. Hlavním tématem byly události 17. listopadu 1989.

Studenti CMG se nejdříve podívali na videoprojekci dokumentu známého prostějovského filmaře Jiřího Dittmanna. Dokument Sametové dny přibližuje právě události 17. listopadu 1989. Autor osobně se setkání se studenty účastnil a v následující besedě zasvěceně o tématu hovořil. Podpořili ho i další osobnosti prostějovské kultury a aktéři dokumentu - fotograf Bob Pacholík a farář  Čs. Církve husitské Miloš Košíček. Všichni tři hosté v besedě, která následovala po shlédnutí filmu, přiblížili studentům své zážitky a porovnali dobu před a po revoluci.

Tříkrálové ohlédnutí s puncem exotiky

ilustrační foto

Slavnostní završení letošní Tříkrálové sbírky připravili pořadatelé z Arcidiecézní Charity Olomouc, Charity Prostějov a farnosti v Brodku u Prostějova na poslední únorový den. V programu nechyběl duchovní povzbuzení ani beseda s nádechem exotiky.

V Brodku u Prostějova v kostele Povýšení sv. Kříže se účastníci slavnosti nejdříve sešli při dětské mši svaté. Další program následoval ve společenském sále hasičské zbrojnice, kde byly vyhlášeny výsledky soutěže s tříkrálovou tématikou v kategoriích fotografie a tříkrálový příběh. Ceny převzali mladí fotografové Václav Horák, Marcela Indráková, Eliška Pitáková a Marcela Brandýsová. V kategorii příběhů vybrala hodnotící komise dílka Terezy Syslové, Jany Tajovské a Ivany Rudykové.

Ochránci přírody připravují jarní akce na pomoc přírodě

ilustrační foto

Zatímco paní Zima má pevně v rukou otěže své vlády a rozsévá po krajině plnými hrstmi mráz, sníh a ledový vichr, prostějovští ochránci přírody už se zaobírají plány na jaro. V Ekocentru Iris připravují na následující dva pátky zajímavé besedy a tvořivé dílny, které pomohou přírodě překonat dlouhou zimu a ochránit rostliny i živočichy na přírodovědně cenných lokalitách v prostějovském regionu.

Život na louce aneb umíme je ochránit? - to je téma besedy, která se uskuteční v pátek 17. února od 16 hodin v kovárně Ekocentra Iris na Husově náměstí 67. Pro návštěvníky je připravena videoprojekce o chráněných lokalitách na Prostějovsku, dozvědí se, kdo žije a co roste na loukách, jakou péči louky vlastně potřebují a jak se postarat o ohrožené rostliny a přitom neublížit motýlům a dalším vzácným živočichům. Život na loukách je zajímavý a pestrý a ochranáři dobře vědí, které zásahy na cenných lokalitách Prostějovska přírodě pomáhají. 

Mark Dzirasa: Jak dosáhnout úspěchu

Mark Dzirasa a Jaroslava Timková
ilustrační foto

V pondělním podvečeru se prostějovským příznivcům představil na besedě a následné autogramiádě známý komunikační mág v oblasti obchodního podnikání a businessu, ale i meditace a duchovna, Mark Dzirasa se svou úspěšnou knihou 21 dnů. Ve spolupráci s novinářkou Jaroslavou Timkovou vytvořili dílko, které se stalo pátou TOP knihou roku na Slovensku, přestože se zde prodává v českém vydání.

Zkušená novinářka Jaroslava Timková shrnula v knize lehkou formou nekonečný příval myšlenek a úvah Marka Dzirasu, který se sedmnáct let pohybuje ve světě podnikání, profesního i osobního růstu a přednáší na seminářích psychologii úspěchu, vyučuje komunikaci, prodejní dovednosti, typologii osobností, řeč těla, mentalitu úspěchu a také time management, což je plánování nejen pracovního dne, ale i volného času.