centrum sociálních služeb

Centru sociálních služeb slouží nový pavilon

Foto MMP

Centrum sociálních služeb Prostějov je příspěvkovou organizací Olomouckého kraje. Poskytuje registrované pobytové, ambulantní a terénní sociální služby. Dnes se jeho areál rozrostl o nově opravený pavilon Pečovatelské služby. Slavnostního otevření se účastnil hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, primátor Prostějova František Jura a jeho náměstkyně Alena Rašková.

V areálu bývalé prostějovské nemocnice, v klidném parkovém prostředí, které mohou uživatelé služeb využívat k procházkám, relaxaci a posezení se v úterý 29.9.2020 sešli zástupci Olomouckého kraje a Statutárního města Prostějova, aby nový pavilon slavnostně otevřeli.

"Pro město Prostějov jde o zkvalitnění sociálních služeb, za což jsem velice rád. Za poslední roky Olomoucký kraj investoval do sociálních služeb neuvěřitelné množství peněz a udělala se spousta práce," uvedl primátor Jura. (red)

Klienti Pivoňky natáčeli film na mezinárodní festival!

Foto CSS Lidická

Ve dnech 7. a 8. února 2018 prožívali uživatelé i pracovnice denního stacionáře Pivoňka mimořádně zajímavé chvíle. Atmosféra vzrušení, nejistoty a radostného očekávání něčeho mimořádného zavládla v Pivoňce již několik dní před tímto datem. Ptáte se proč? Natáčení filmu na mezinárodní filmový festival v Praze, to je přece událost!

A tak vzniká spousta otázek, které je třeba zodpovědět. A ta nejdůležitější: O čem film bude? Pocity nejistoty protrhlo sdělení Martiny Smékalové, vedoucí týmu mladých filmařů. Film bude o sportu a sportovcích v Prostějově, také trochu o baletu a o Pivoňce.

Velká úleva a radostné nadšení. To přece známe. To jsme si vyzkoušeli na prosincové besídce. Tým tenistů, baletky – labutě i koulařka a oštěpař. Tím jsou zodpovězeny další otázky, kdo čím bude a jaké budou rekvizity a oblečení. Teď zbývala ještě jedna důležitá otázka: Kde?

Seznamuji se s prostředím, říká nová ředitelka Centra sociálních služeb

Foto ber

Na post ředitelky Centra sociálních služeb Prostějov nastoupila Helena Vránová 1. ledna 2018. Vítězka výběrového řízení nahradila v čele centra Miluši Liškovou, která odešla do důchodu. O plánech, které se týkají chodu zařízení, jsme si s Helenou Vránovou popovídali.

Jaká byla Vaše profesní cesta do čela této ojedinělé instituce, která pod hlavičkou Olomouckého kraje sdružuje několik služeb, týkajících se seniorů a lidí se zdravotními či psychickými problémy?

OBRAZEM: Na Lidické bylo veselo. S Krampolem, Uzlem, Kekešim a Cáskovou

Foto Jana Zaorálková

První zastávkou akce Zpívání, zpívání, bolest a smutek zahání byl ve čtvrtek Domov seniorů v Nerudově ulici v Prostějově. Obyvatele domova potěšil svým vyprávěním doktor Radim Uzel, zpěvem a hrou pak Karel Kekeši a Dagmar Cásková. Okrašlovací spolek města Prostějova, Zdravé město Prostějov a Občanská poradna Petra Michka přichystala podobnou akci i na dnešní den, a to do Centra sociálních služeb v Lidické ulici.

Do Centra sociálních služeb byla přizvána i veřejnost, jelikož se akce konala pod širým nebem v parku. Společnost vyprávějících se rozrostla o herce Jiřího Krampola, který pobavil přítomné vtipnými historkami z natáčení pořadu Nikdo není dokonalý.

Prodej věcí "vydělal" na chlebíčky pro důchodce z Centra sociálních služeb!

ilustrační foto FB Karel Jelínek

Před několika dny byly ve FB skupině Prostějov bez cenzury na prodej staré věci, video, rádio a další. Věnovala je dáma, která zůstává v utajení, na dobrou věc. Pojala totiž nápad, že z výtěžku udělá radost seniorům. K původní myšlence se přidali další lidé a tak se zrodila akce Velikonoce v domově důchodců.

"Věci jsem vystavil v aukci na FB a prodaly se skoro všechny," říká Lubík Autrata. Právě on oslovil Karla Jelínka, majitele Lahůdek z Hané. Ty dodají za výrobní cenu chlebíčky. A nebude jich málo. "Tato iniciativa mne, samozřejmě, zaujala. Důchodcům jsme vloni poprvé rozdávali dárky v rámci Stromu splněných přání a ohlas byl obrovský. Tito lidé, mnohdy opomíjení svými nejbližšími, jsou vděčni za každou maličkost. Jsem ráda, že mohu opět pomoci," konstatovala Milada Sokolová, předsedkyně Okrašlovacího spolku města Prostějova.

Denní stacionář pro seniory pomáhá rodinám v péči o jejich blízké

ilustrační foto

Mnoho lidí se doma stará o své starší příbuzné, ale často není v jejich silách věnovat se jim celý den a zajistit jim odpovídající péči. Dochází do zaměstnání, starají se o své dospívající děti nebo jim chybí potřebné znalosti a dovednosti. Starší člověk se tak může cítit osamělý, zbytečný, chybí mu kontakty s ostatními lidmi. Pokud senior nepotřebuje zdravotnickou péči, může v tomto případě pomoci denní stacionář. Stacionář provozuje Centrum sociálních služeb Prostějov, p. o. a sídlí na adrese Lidická 86 v areálu staré nemocnice.

Stacionář zajistí v průběhu dne potřebnou pomoc a podporu a také umožní smysluplné trávení volného času a navazování nových kontaktů. Nabízí seniorům možnost stravování včetně dietního a celodenní program, který zahrnuje ruční práce, trénování paměti, čtení, poslech hudby, cvičení, procházky, ale také odpočinek. „Důležitá je pro seniory možnost trávit čas se svými vrstevníky. Ve stacionáři si s nimi mohou popovídat u kávy, zahrát si karty, zazpívat si. Každý se do činností zapojuje podle svých zálib a možností.

Centrum sociálních služeb nabídne nové služby i větší kapacitu

ilustrační foto Ol. kraj

 

Výsledkem více než roční rekonstrukce v prostějovském Centru sociálních služeb je 29 lůžek pro seniory s Alzheimerovou chorobou, nové chráněné bydlení, odlehčovací služba i navýšení kapacity v denním stacionáři. Oprava dvou budov v areálu bývalé nemocnice stála přes 70 milionů korun.

„Důležitou částí rekonstrukce byl vznik domova se zvláštním režimem pro seniory s Alzheimerovou chorobou. Celková péče o nemocného je pro jeho nejbližší natolik náročná a dlouhodobá, že se v naprosté většině případů přesouvá z rodinného prostředí do různých zařízení. Pokud vytvoříme důstojné prostředí, mohou prožít senioři i toto nelehké období lépe a pozitivněji,“ řekl hejtman Jiří Rozbořil.

Čtveřice novinek v Centru sociálních služeb Prostějov!

ilustrační foto MMP

 

Čtveřici novinek bude od začátku září tohoto roku poskytovat Centrum sociálních služeb v Prostějově. Půjde o domov se zvláštním režimem pro osoby s Alzheimerovou chorobou, denní stacionář pro seniory, odlehčovací služba a chráněné bydlení.

„Prostřednictvím sociální služby domov se zvláštním režimem budeme zajišťovat celodenní pomoc a péči osobám s Alzheimerovou nemocí. Kapacita poskytované služby je 29 míst. Další nově nabízené sociální služby - denní stacionář a odlehčovací služba, jsou určeny pro seniory se sníženou soběstačností, kteří potřebují pravidelnou pomoc jiné osoby, a o které je pečováno v jejich domácím prostředí. V denním stacionáři nabídneme ambulantní službu dvacítce seniorů.