finance

Kraj schválil rozpočet. Důraz klade na kontrolu nákladů a nesnižování investic

ilustrační foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem ve výši zhruba 6 miliard korun. Bude schodkový, s příjmovou stránkou 5,9 miliard korun a výdajovou 6,3 miliardy. V pondělí 13. prosince se na tom shodli krajští zastupitelé. Vedení kraje nastavilo příjmy a výdaje tak, aby byl provoz kraje maximálně efektivní – při snaze udržet náklady pod kontrolou nebudou zároveň sníženy finanční objemy na investice.

„Velká zadluženost kraje, což je břímě, které na nás doléhá z minulosti, nás v mnoha ohledech svazuje. Na druhou stranu chceme investovat více než v roce 2021, protože investice se nám v budoucnosti vrátí v podobě rozvoje regionu,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

V rozpočtu kraj myslí mimo jiné i na dotace, jejichž systém přepracoval a zjednodušil. Přerozdělování krajské podpory tak bude efektivnější a transparentnější.

Zastupitelé budou schvalovat závěrečný účet města

Ilustrační foto ber

Hospodaření statutárního města Prostějova skončilo v roce 2020 kladným saldem příjmů a výdajů ve výši 174,59 milionů korun. Oproti plánované rozpočtované ztrátě k 31. prosinci 2020 ve výši 89,99 milionů korun jde o velmi příznivý výsledek z hlediska rozpočtového hospodaření našeho města.

„Město Prostějov muselo v roce 2020 čelit dopadům koronavirové epidemie, ať už v podobě výpadků na straně příjmů (pokles daňových příjmů, nevybrané správní poplatky, slevy na nájemném jako podpora živnostníkům), tak i v podobě mimořádných výdajů. Ty spočívaly zejména v nákupu ochranných pomůcek a poskytnutí finanční pomoci živnostníkům a Národnímu domu Prostějov, o.p.s., dále šlo např. o úhradu vícenákladů za provoz MHD, které jezdilo po určité období zdarma.

Magistrátu dlužíme sedmdesát milionů

ilustrační foto MP

Finanční pohledávky prostějovského magistrátu dosahují sedmdesáti milionů korun. Dlužíme za pokuty, odpadky i nájemné.

"Jednotlivé odbory Magistrátu města Prostějova evidují pohledávky ve výši téměř 70 milionů korun," sdělila na posledním jednání Zastupitelstva města Prostějova primátorka Alena Rašková. Podle pracovníků magistrátu se v mnoha případech jeví vymáhání jako marné. "Jde třeba o lidi bez domova, u kterých je vymáhání jakýchkoli finančních prostředků víceméně bezpředmětné. Třeba platba za pobyt na záchytce," nechal se slyšet jeden z nich. Značnou část výše pokut eviduje též odbor dopravy.

Olomoucký kraj hospodařil s přebytkem

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Se zůstatkem více než 465 milionů korun skončilo hospodaření Olomouckého kraje za rok 2015. Část peněz – téměř 219 a půl milionu korun už hejtmanství zahrnulo do rozpočtu na letošek. Zbývající finance, 245 milionů, rozdělili krajští zastupitelé v těchto dnech mezi jednotlivé neinvestiční a investiční akce. 

Většina zdrojů je směrována do investic, které tak přesáhnou částku 227 milionů korun. Největší část peněz, 85 milionů, poputuje do dopravy a silničního hospodářství na patnáct akcí, které budou spolufinancovány z dotace Státního fondu dopravní infrastruktury.

Nevyhazujte peníze z okna, poradí vám odborná firma

ilustrační foto M+M finance

 

Chtěli bychom vám představit finanční skupinu M&M Finance - Prostějov. Tato finanční skupina působí na okrese Prostějov již několik let, avšak název dostala až teprve před nedávnem. Team lidí specializující se na produkty z bankovní a nebankovní sféry. Porovnají za vás nabídky finančních institucí, investorů a sestaví individuální nabídku přesně podle vašich potřeb. Dále se také zabývají prodejem energií do vaší domácnosti nebo firmy. Oproti běžné konkurenci cen jsou nejlevnější na trhu společně s Erste Energy Services, a.s a jsou připraveni se vám plně věnovat a spočítat vám, kolik na energiích ušetříte.

"Myslíte na zadní kolečka? Život nepřináší jen samá pozitiva, někdy může pořádně překvapit. Pro závažná životní rizika je tu FLEXI, rodinné pojištění s komplexním zajištěním rizik, které můžete nastavovat a měnit dle svých aktuálních potřeb. Sami si vyberete, jaké krytí rizik je pro vás a vaše blízké důležité", říká Martin Hrazdil z M+M Finance - Prostějov.

Nezapomeňte si do konce týdne nechat potvrdit "školkovné"!

ilustrační foto internet

 

Pokud nechcete přijít o novou daňovou slevu ve výši až 8,5 tisíce korun, takzvané školkovné, měli by jste si do konce týdne obstarat potvrzení o tom, kolik jste zaplatili dětem za školku. Mzdové účtárny totiž finišují s ročním zúčtování záloh na dani z příjmů.

Ten je 15. února, respektive první pracovní den poté - v pondělí 16. února. Do mzdové účtárny by do té doby měli dodat všechny potřebné dokumenty pro zúčtování daně, včetně potvrzení ze školky o zaplacení školkovného za rok 2014. 

Kolik si toho koupíte z platu? Porovnání regionů v Česku

ilustrační foto

 

Náskok Prahy se postupně snižuje, naopak bohatne prstenec obcí v těsném zázemí hlavního města. Jednoznačně největší kupní sílu mají v Česku i nadále obyvatelé Prahy. Je téměř o třetinu (30,1 procenta) vyšší než tuzemský průměr. Na opačném konci žebříčku se nacházejí Ústecký a Moravskoslezský kraj. 

Vyplývá to ze studie společnosti Incoma GfK, která vedle krajů porovnala i jednotlivá města. Volně dostupné jsou jen hlavní závěry studie. Náskok Prahy se postupně snižuje, naopak bohatne prstenec obcí v těsném zázemí hlavního města.  Studie porovnala také kupní sílu obyvatel České republiky s ostatními Evropany. Tuzemská kupní síla je až 26. v Evropě, lépe jsou na tom mimo jiné i Slováci, Litevci či Estonci.

Pozor na zneužití názvu Registru ekonomických subjektů (RES)

ilustrační foto

 

Český statistický úřad opakovaně varuje podnikatele před komerční nabídkou smluvní „registrace nově vzniklého podnikatelského subjektu.“ Zasílaný formulář je stylizován do podoby nápadně připomínající oficiální výkaz ČSÚ a v jeho hlavičce je uveden Registr ekonomických subjektů. Formuláře ČSÚ jsou však opatřeny logem úřadu a kontaktními informacemi.

Pozornost je na místě, zasílané komerční nabídky totiž většinou smluvně zavazují k následným poplatkům v řádech až desítek tisíc korun. Podnikatelům pak nezbývá, než věc řešit právní cestou. „Zápis do RES není zpoplatněn. Důrazně firmy a podnikatele upozorňujeme, aby pečlivě sledovali, kdo, co a za kolik jim v zasílaných dopisech vlastně nabízí. Komerční databáze nemají s Registrem ekonomických subjektů, který ze zákona spravuje pouze Český statistický úřad, nic společného.

Máte doma prvňáčka? Připravte si tisíce

ilustrační foto internet

 

V září zasedne do školních lavic v Prostějově přes pět stovek prvňáčků. Zatímco děti se na nové prostředí a kamarády těší, rodiče prohlížejí peněženky. Výbava nového školáka ukousne z domácího rozpočtu pěkně velké sousto.

"Nemít prarodiče, nezvládla bych to," přiznala PvNovinkám paní Ilona. Rozvedená maminka dvou holčiček z platu prodavačky sotva utáhne byt a potřeby domácnosti. Tatínka hledá policie, mimo jiné pro neplacení alimentů. "Starší dcera jde do šesté třídy, to znamená větší nápor učení, potřebuje novou aktovku, obaly, cvičky, potřeby do kreslení a tak. Malá jde do první třídy, takže to kupujeme úplně všechno. Jen aktovky přišly na tisícovku a to je kupovala babi. Já na to prostě nemám," posteskla si. Stejně nemá na to, aby dcerám platila kroužky.

Stop financím do sportu?!

ilustrační foto

Tradiční štědrost města k finanční podpoře sportovních klubů je pro letošek nejspíš tabu. Nejen že zastupitelé neodsouhlasili některé žádosti o finanční pomoc, ale také rozhodli, že cyklisté budou nově platit. Kdo se ale financí dočkal, to bylo „A“ mužstvo basketbalistů, kteří skvěle zabojovali v nejvyšší republikové soutěži.

Miliony, které magistrát investoval do sportovních klubů, jsou nejspíš už vyčerpány. Zastupitelé na svém posledním jednání odsouhlasili návrh radních a nepodpořili žádosti některých klubů o finanční výpomoc. Získali ji ale basketbalisté, kteří si skvěle vedli v nejvyšší české soutěži. Přestože už dříve radní deklarovali intenzivní pomoc směrem k dětským sportovcům, dorost z TJ OP Prostějov se jí ale nedočkal.