Stane se Starorežná jedním ze sedmi divů kraje?
Prostějovská Starorežná se může stát jedním ze sedmi divů Olomouckého kraje v letošním ročníku ankety. Podle informace z tiskového oddělení hejtmanství byl tento tradiční nápoj ze široké škály produktů společnosti GRANETTE & STAROREŽNÁ Distilleries nominován do ankety, která má právě určit největší klenoty Olomoucka.
Nominace do ankety potrvají do 31. května. Během prázdninových měsíců pak proběhne samotné hlasování. Pokud by Starorežná v anketě uspěla, řadila by toto ocenění na nejvyšší příčky svých mnoha úspěchů, mezi které můžeme řadit například zisk bronzové medaile z United vodka Brusel 2006.
Receptura Prostějovské Starorežné pochází z druhé poloviny 17. století, kdy se stal majitelem domu (Palírna U zeleného stromu) Michael Storch. Ten šikovně spojil svoje znalosti lékárníka a vinopala a na svět přišla kořalka ze žita, kterému se na Moravě říká ryž. Jazykovým přechýlením tohoto výrazu se dostaneme logicky k názvu režná, později starorežná. Tento hanácký skvost mezi nápoji vychází ze základů původní receptury.
„Dodnes se vyrábí z jedenácti bylin, koření a semen, z nichž nejdůležitější je anýz. A to nejen pro svěží dech. Má i povzbuzující účinky, podporuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení, pomáhá při dýchacích potížích a dokonce prý pomáhá vylepšit pleť a povzbudit mužské vášně,“ tvrdí Petr Maxa ze společnosti GRANETTE & STAROREŽNÁ Distilleries. Také proto je anýzovka od počátků své prostějovské výroby považována právem za všelék. Prostějovská Starorežná je staletími ověřené pití, lidskému zdraví příhodné a nepodléhající módním vlnám. Tento bylinný destilát neobsahuje přidaný cukr. Po destilaci je Starorežná uložena do dubových sudů, kde je stařena 3 roky. Její chuť se tak zjemní a vyváží. Na základě složení (byliny, koření, semena) ji můžeme považovat za příznivě působící na horní cesty dýchací. Kompletní receptura je dědictvím Palírny U zeleného stromu a je přísně utajována.
Kraj vyhlásí nominované zajímavosti, o jejichž pořadí v anketě pak v létě rozhodnou hlasováním na internetu občané. Více informací na webu www.7divuok.cz.
(red)
Poslat nový komentář