28. říjen

Den vzniku samostatného Československa oslavíme již po sto druhé

Ilustrační foto pixabay.com

V Česku si 28. října připomínáme státním svátkem vznik Československa. V České republice se na rozdíl od Slovenska i po rozdělení federace slaví 28. říjen jako státní svátek na počest vzniku Československa v roce 1918.

Vyhlášení samostatného Československa předcházela léta strávená v područí Rakouska-Uherska a intenzivní snaha českého státu o posílení vlastní národní identity a emancipaci v rámci monarchie. Varianta úplného odtržení a osamostatnění získala reálné obrysy teprve během první světové války, která celý proces formování nového státu uspíšila. V posledních měsících války byl ustaven Národní výbor, který se začal otázkou odtržení zabývat.

Jsou tady dva měsíce ve znamení svátků a prázdnin

ilustrační foto

Na září a říjen připadají dva státní svátky.  Děti se mohou těšit na prázdniny a my musíme počítat se zavřenými obchody. 

28. září – Den české státnosti Toto datum je zároveň svátkem sv. Václava, patrona Čech a Moravy a jednoho z tradičních symbolů českého státu. Svátek připadá na den jeho zavraždění, které se zřejmě událo v roce 935. Vyhlášení dne státním svátkem bylo navrženo 24. března 2000. V tento den jsou zavřené obchody!

Výročí vzniku samostatného československého státu uctili i speciálové

Foto 601. skss

Dne 27. 10. 2015 byl v rámci 601.skss organizován slavnostní nástup k příležitosti 97. výročí vzniku samostatného československého státu, jehož součásti bylo přečtení rozkazu ministra obrany.

Tento slavnostní akt byl zároveň v duchu vojenských tradic útvaru využit k ocenění příslušníků jednotky za plnění úkolů v zahraničních operacích na území Afghánistánu a Mali, kteří obdrželi medaile spojené s touto službou. Mezi další ocenění patřilo udělení stužek a medailí Za službu v ozbrojených silách České republiky a udělení Čestného odznaku Armády České republiky Za zásluhy III. stupně.

Při vzpomínkové akci zpívaly Proměny

Foto MMP

V úterý odpoledne se na prostějovském hlavním náměstí uskutečnil vzpomínkový akt k 97. výročí vzniku samostatného Československa.

Slavnosti se zúčastnilo vedení města spolu se zástupci dalších organizací. Hlavního slova se ujala primátorka Alena Rašková, pěvecký sbor Proměny pak přidal českou a slovenskou hymnu. (red)

Magistrát zve na připomínku vzniku samostatného československého státu

ilustrační foto pozvánka

Připomínka 97. výročí vzniku samostatného československého státu se uskuteční v úterý 27. 10. 2015 v 15 hodin.

Slavnostní akt se uskuteční na hlavním náměstí u sochy TGM. (red)

Zazvonili a chtěli, abych s nimi okamžitě odešla na služebnu, říká Vařeková

ilustrační foto

 

Server itydenik.cz podal 29. října zprávu o setkání několika protestujících před městskou radnicí. V článku bylo uvedeno, že Margita Novotná Vařeková, jedna z účastníků demonstrace, vidí dvě příčiny v protestech, a to že se komunisté vrátili zpět na radnici a též v účelovém zachování a zakonzervování míst primátora a jeho náměstků.

Neohlášené shromáždění několika málo osob nezůstalo bez povšimnutí. Dle slov Margity Novotné Vařekové přišla na městskou policii dvě udání, která předala "případ" státní policii. "Státní policisté přijeli ke mně domů v pátek 14. 11. kvečeru a přes domácí telefon se dožadovali toho, abych si vzala věci a ihned s nimi odešla na služebnu podat vysvětlení. Jelikož jsem nemocná a neměla jsem vycházky, odmítla jsem.

I speciálové si připomněli 28. říjen

Foto 601. skss

 

28. říjen 1918 je klíčový moment ve formování českého národa. Vojáci 601. skupiny speciálních sil generála Moravce si tento státní svátek připomněli slavnostním nástupem, jehož součástí bylo předání vyznamenání příslušníkům útvaru, kteří se vrátili ze zahraničních operací.

"Je to nejdůležitější státní svátek v roce. Rozhodně by neměl zevšednět. Samostatný stát se nám může zdát jako samozřejmost, ale naši předci o něj museli usilovně bojovat," řekl před lety jeden z bývalých prezidentů České republiky. Byli to právě vojáci – příslušníci československých legií, kteří položili základy naší samostatnosti. Prostějovští speciálové jsou nositeli a pokračovateli jejich odkazu.