komunisté

Zazvonili a chtěli, abych s nimi okamžitě odešla na služebnu, říká Vařeková

ilustrační foto

 

Server itydenik.cz podal 29. října zprávu o setkání několika protestujících před městskou radnicí. V článku bylo uvedeno, že Margita Novotná Vařeková, jedna z účastníků demonstrace, vidí dvě příčiny v protestech, a to že se komunisté vrátili zpět na radnici a též v účelovém zachování a zakonzervování míst primátora a jeho náměstků.

Neohlášené shromáždění několika málo osob nezůstalo bez povšimnutí. Dle slov Margity Novotné Vařekové přišla na městskou policii dvě udání, která předala "případ" státní policii. "Státní policisté přijeli ke mně domů v pátek 14. 11. kvečeru a přes domácí telefon se dožadovali toho, abych si vzala věci a ihned s nimi odešla na služebnu podat vysvětlení. Jelikož jsem nemocná a neměla jsem vycházky, odmítla jsem.

Koncert proti komunistům ve Špalíčku nebude!, rozhodl ředitel muzea

ilustrační foto www.muzeumpv.cz

 

Odpůrci návratu komunistů na prostějovskou radnici uspořádali o víkendu protestní festival koncertů Hudbou proti zapomnění. Na programu byla vystoupení v baru u 12 opic, v klubu Apollo 13 a také v Kavárně ve Špalíčku. Jeho nájemcům, manželům Valentovým, ale akci zakázal ředitel muzea. Pod muzeum totiž objekt spadá.

"Daniel Zádrapa to zdůvodnil tím, že  nechce muzeum spojovat s žádnou akcí s politickým podtextem a koncert považuje za porušení nájemní smlouvy," sdělila redakci Ivana Valentová. Koncert skupiny Jižní ryba tak byl organizátory přesunut do pivnice U Broučka. Je ovšem zajímavé, že ve stejném objektu se 11. listopadu konala přednáška Jakuba Lyska z Katedry politologie v Olomouci na téma „unavené demokracie“. I ona byla součástí festivalu a vedení muzea nevadila.

Cyklus začal v pondělí 3.

Otevřený dopis zastupitelům, jež umožnili návrat komunistů na radnici

Foto dopis první a druhá strana

 

Jan Kubalčík, v roce 1987 předseda koordinačního stávkového výboru středních škol a středních odborných učilišť v Prostějově směroval svůj e-mail těm zastupitelům, jež umožnili návrat komunistů na radnici po roce 1989.

Zveřejňujeme jej v plném znění. (red)

L. Färber opět míří na Hrad a varuje před komunisty

ilustrační foto stopypaměti.cz

 

Nositel Řádu T. G. Masaryka Leopold Färber z Konice se po loňském vyznamenání opět 28. října vrátí na Pražský hrad. Jako nositel jednoho z nejvyšších českých státních vyznamenání patří mezi osobnosti pozvané prezidentem republiky na oficiální oslavu státního svátku.

Färber, který se narodil v roce 1928, se za druhé světové války zapojil do partyzánského odboje na Boskovicku a Prostějovsku, kde působil jako spojka mezi odbojovými skupinami. Jako člověk, vždy bojující za svobodu našeho národa, se Färber po únorovém komunistickém puči zapojil i do dalšího odboje – tzv. třetího, který bojoval proti komunistické totalitě. Tím si vysloužil odsouzení na 16 let do komunistických věznic. Prošel například věznicí na plzeňských Borech, v Jáchymově nebo ve slovenském Leopoldově. Propuštěn byl po osmi letech.