Färber

Ve Vojenské nemocnici Olomouc zemřel válečný veterán Leopold Färber

Foto http://www.mocr.army.cz/

„Skaut, spojka protinacistických odbojových organizací, demokrat a humanista, vězeň poúnorových pracovních táborů, stavební dělník, aranžér výloh, disident, badatel, archivář a kronikář, nositel Řádu T. G. Masaryka. A také hrdina originálního komiksového příběhu. To vše a nejen to byl Leopold Färber. Pro naši nemocnici bylo ctí o pana Leopolda Färbera pečovat,“ píše se na stránkách Vojenské nemocnice Olomouc, kde poslední čas pobýval jako klient Střediska komplexní péče o veterány.

Leopold Färber se narodil roku 1928 na Slovensku do národnostně i nábožensky smíšené československé rodiny. Vyrůstal v moravských Boskovicích, městečku s početnou židovskou diasporou, kde také byl v době 2. světové války svědkem prvotních krutostí holocaustu, kterému padla za oběť velká část rodiny jeho otce. Jako přesvědčený skaut a československý vlastenec se v útlém mládí coby spojka zapojil do protinacistického odboje. Je prokázáno, že jeho zásluhou došlo k záchraně mnoha lidských životů.

Prostějov byl vidět při předávání státních vyznamenání

ilustrační foto

Město Prostějov si dnes zahrálo zajímavou roli při tradičním udělování státních vyznamenání prezidentem republiky u příležitosti státního svátku naší vlasti.

Po celou dobu slavnostního projevu prezidenta Miloše Zemana byl za ním v přímém přenosu České televize vidět historický vojenský prapor, který 6. jezdeckému pluku věnovalo právě naše město, což je na praporu napsáno.

Zatímco loni byl mezi oceněnými Leopold Färber z Konice, letos se dostalo na osobnost spojenou s Přerovskem, když byl vyznamenán majitel přerovské Meopty Paul Rausnitz.  

L. Färber opět míří na Hrad a varuje před komunisty

ilustrační foto stopypaměti.cz

 

Nositel Řádu T. G. Masaryka Leopold Färber z Konice se po loňském vyznamenání opět 28. října vrátí na Pražský hrad. Jako nositel jednoho z nejvyšších českých státních vyznamenání patří mezi osobnosti pozvané prezidentem republiky na oficiální oslavu státního svátku.

Färber, který se narodil v roce 1928, se za druhé světové války zapojil do partyzánského odboje na Boskovicku a Prostějovsku, kde působil jako spojka mezi odbojovými skupinami. Jako člověk, vždy bojující za svobodu našeho národa, se Färber po únorovém komunistickém puči zapojil i do dalšího odboje – tzv. třetího, který bojoval proti komunistické totalitě. Tím si vysloužil odsouzení na 16 let do komunistických věznic. Prošel například věznicí na plzeňských Borech, v Jáchymově nebo ve slovenském Leopoldově. Propuštěn byl po osmi letech.