601. skupina

Vojáci zranění při výkonu služby se setkali v Prostějově

Foto army.cz

„Jim patří veškeré díky za to, co pro Českou republiku udělali. Neskutečně rád jsem je poznal a hlavně věřím, že si mezi sebou vytvořili silné pouto. Jsou to novodobí válečníci v pravém slova smyslu,“ tak zhodnotil setkání vojáků zraněných při výkonu služby vrchní praporčík Armády České republiky štábní praporčík Peter Smik.

Setkání, které inicioval štábní praporčík Smik, se uskutečnilo ve čtvrtek 30. července u 601. skupiny speciálních sil v Prostějově. Celkem 18 vojáků, z nichž někteří stále slouží v armádě, se takto pohromadě setkalo vůbec poprvé. Slouží nebo sloužili u různých útvarů armády, vědí o sobě, ale ne všichni se znají osobně. Společně se svými blízkými přijeli do Prostějova a strávili zde celý den. Navštívili síň tradic útvaru, vojáci jim předvedli svou vybranou techniku a krátkou ukázku výcviku. Zbytek dne pak strávili povídáním.

Další příslušníci aktivní zálohy absolvovali výsadkový kurz. Mezi nimi i Prostějováci

Foto Monika Nováková, Pavel Kinc

Pod vedením Centra speciální přípravy Velitelství výcviku-Vojenské akademie ve Vyškově probíhal v minulých třech týdnech základní výsadkový kurz. Ten byl výjimečný účastí hned tří desítek záložníků, které doplnilo i několik vojenských profesionálů. Poprvé se záložníci měli možnost tohoto kurzu účastnit loni v květnu.

Přípravná část proběhla ve Vyškově, kdy museli účastníci nejprve splnit skokansko-akrobatické cvičení, které klade vysoké nároky na koordinaci v kombinaci s rychlostí a pak také překážkovou pozemní dráhu. Kdo uspěje, pokračuje v kurzu, který je zakončen vytouženými a vydřenými seskoky.

Speciálové se vrátili z Afghánistánu

Foto MMP

Slavnostního nástupu 601. skupiny speciálních sil po návratu z Afghánistánu se zúčastnil primátor Prostějova.

Doprovodem mu u nástupu elitní jednotky byla senátorka Jitka Chalánková. (red)

Nadační fond prostějovských speciálů pomůže Míšovi k lehokolu

Foto 601. SKSS

Nadační fond speciálních sil generála Moravce byl záštitou pro neveřejnou sbírku, kterou zorganizovali vojáci roty bojové podpory CPSS.

Díky nim předseda správní rady v pátek odeslal na účet nadačního fondu Pro dětský smích 30.500, - Kč a včera s nimi mohl předat symbolický šek Míšovi Řehovi v Dětské nemocnici v Brně. Peníze pomohou zabezpečit speciální lehokolo, na kterém se dostane do přírody. (Zdroj 601.skss)

Před 17 lety vyhasl život Pavla Mauera. Prostějovský speciál působil v Kuvajtu

foto FB

22. května 2020 uplynulo právě sedmnáct let od chvíle, kdy v pražské Ústřední vojenské nemocnici podlehl těžkým zraněním, která utrpěl při nasazení v zahraniční operaci, příslušník 601. skupiny speciálních sil rotmistr Pavel Mauer.

Spolu s dalšími 15 kamarády od prostějovského útvaru zajišťovali od března 2003 na území Kuvajtu ochranu 1. česko-slovenského praporu radiační, chemické a biologické ochrany, který zde tehdy působil, prováděli průzkum pohraničních oblastí podél kuvajtsko-irácké hranice, v irácké Basře se podíleli na vyhledání lokality pro 7. polní nemocnici a v součinnosti s příslušníky Policie ČR zajišťovali ochranu naší ambasády v Bagdádu.

Výcvik leteckých návodčích v součinnosti s letectvem AČR rozburácel oblohu!

ilustrační foto AČR

Vzhledem k možným stížnostem civilního obyvatelstva na hluk vznikající při provozování vojenské letecké techniky informuje 601.skss, že v termínu 26.- 27. května, vždy v čase od 11 do 14 hodin probíhá na letišti v Prostějově intenzivní výcvik předsunutých leteckých návodčích v součinnosti s letectvem AČR. Při této činnosti se očekává zvýšená hladina hluku v přilehlých oblastech, které sousedí s letištěm v Prostějově.

Vzhledem k plnění některých specifických úkolů AČR, ke kterým patří i nácviky navádění útoku letectva na pozemní cíle, je nad letištěm Prostějov ve výše uvedených dnech vyhlášena zóna, ve které jsou minimální výšky letu nad terénem v souladu s předpisy sníženy tak, aby odpovídaly splnění těchto úkolů. (Zdroj 601. skupina speciálních sil)

Speciálové děkují za roušky. Firmě, se kterou léta spolupracují

Foto útvar

V době, kdy nošení roušek, jako prevence proti šíření coronaviru COVID 19, se stalo součástí našeho života, u speciálních sil měli značně omezené množství. Jako většina obyvatel to řešili tak, jak každý uměl, tedy lidovou tvořivostí. Nyní je ale vše jinak, díky jedné firmě, se kterou 601.skss dlouhodobě spolupracuje. 

V pondělí 16. března se nabídl Martin Hanuš, jednatel firmy FENIX PROTECTOR, s.r.o., který léta spolupracuje s vojáky 601. skupiny speciálních sil na vývoji taktické výstroje, balistických vest a batohů, že pro vojáky speciálních sil dodá roušky zcela zdarma. Pan Hanuš přerušil ze dne na den veškerou svou činnost a šije roušky pro vojáky, bezpečnostní sbory, ale také pro zdravotníky i domovy důchodců. V této krizové situaci se ukazuje, že dobré vztahy a spolupráce s domácí firmou přináší své ovoce při zabezpečení nedostatkového materiálu.

Mrtvým v Afghanistánu je rotný Tomáš Procházka

ilustrační foto army.cz

V Afghánistánu v pondělí zemřel dvaačtyřicetiletý rotný Tomáš Procházka. Jeho tělo bude přepraveno zpět do Česka ve středu večer, řekli dnes novinářům ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník generálního štábu Aleš Opata. Dva zranění vojáci jsou mimo ohrožení života.

Na vozidlo české jednotky na základně Shindand v provincii Herát zaútočil spojenecký voják. Jeden voják bude dnes propuštěn z nemocnice, druhý byl zraněn střepinou a je po operaci ve stabilizovaném stavu a komunikuje. Česká republika podle Metnara ze země neodejde.

Podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty necílil primárně na české vojáky, ale na příslušníky koaličních sil. Armáda pracuje s možností, že byl spojen s Tálibánem, druhou možností je, že útočil ze svých pohnutek.

V Afghanistánu zahynul další český voják. Je z Prostějova

Ilustrační foto 601.skss

Dne 22. října 2018 okolo 11.20 hodin našeho času došlo na základně Shindand v provincii Herát k útoku na vozidlo české jednotky. Jeden voják rtn. T. P. (1976) padl a další dva vojáci 1. jednotky podpory a vlivu (PaV) byli zraněni. Podle Pravo.cz jsou všichni tři příslušníky 601. skss z Prostějova.

Podle afghánských médií začal na vozidlo českých vojáků střílet příslušník afghánských bezpečnostních sil.

Vojákům byla na místě poskytnuta první pomoc a následně byli letecky transportováni do vojenské nemocnice na základně Bagrám. Zranění vojáci jsou mimo ohrožení života.

Rodiny vojáků byly informovány. K dispozici jsou jim vojenští psychologové.

Další informace sdělí ministerstvo obrany na dnešním tiskovém brífingu. (ber)

 

Prostějovští speciálové pomstili smrt tří spolubojovníků

ilustrační foto 601.skss

Podle zjištění Lidových novin na základě zpravodajských informací od aliančních spojenců Češi vypátrali, kde se pohybují teroristé, kteří u přípravy útoku asistovali. Jednotkou, která pachatele zneškodnila, byli příslušníci 601. skupiny speciálních sil generála Moravce z Prostějova.

Informaci o odvetě potvrdily LN tři na sobě nezávislé zdroje. „Šlo o poměrně rozsáhlou operaci. Je to ale relativně delší doba, co se to stalo. Při misi byl jeden pachatel usmrcen a další zajat,“ řekl jeden z nich.

Získat bližší podrobnosti o celé operaci je prakticky nemožné. Všechna oficiální místa, která o akci věděla, mlčí. Nikdo nechtěl záležitost, byť jen v obecné rovině, komentovat.