sokol

Sokolský běh uzavře centrum města

Foto Magistrát města Prostějova

Z důvodu pořádání akce „Sokolský běh republiky“ bude dne 28. října od 13:30 do 15:30 hod probíhat uzavírka náměstí T. G. Masaryka, Pernštýnského náměstí, Rejskovy ulice, ulice Sladkovského, Havlíčkovy ulice, ulice Vápenice (silnice II. Třídy), Hlaváčkova náměstí, Netušilovy ulice, ulice Komenského a Žižkova náměstí.

Trasa je naplánována po místních komunikacích v centru města Prostějova, kdy částečně povede po silnici II/150A ulice Vápenice. Objížďku vyobrazuje situační mapa. (red)

OBRAZEM: Sokoli se slétli do Prostějova

ilustrační foto

Slet Sokolské župy Prostějovské se v sobotu konal v prostějovské hale Sportcentra DDM. Celodenní program nabídl zajímavé vyžití pro dospělé i děti. 

Diváci měli možnost zhlédnout jedenáct sletových skladeb, ale také ukázky juda, zápasu, šachu, házené a lukostřelby. K vidění byla i vojenská technika a ukázky výcviku služebních psů. (ber)

Sokol Klenovice na Hané - Sokol Dub nad Moravou 1:4 (1:1)

Foto Lubomír Kaprál

V sobotu 3. června bylo na hřišti v Klenovicích odehráno utkání předposledního kola I. B třídy, skupiny A, mezi domácí jedenáctkou a mužstvem Sokola Dub. Hosté byli před tímto utkáním v tabulce na prvním místě s náskokem tří bodů a k definitivnímu vítězství ve skupině potřebovali v posledních dvou kolech získat tři body. Naproti tomu Klenovice se nachází na sedmém místě a mají zajištěnou účast v I. B i v příštím ročníku. 

V prvním poločase byli jednoznačně lepším mužstvem hosté. S proměňováním šancí to bylo horší. Vždyť jen kapitán hostujícího mužstva neproměnil celou řadu vyložených příležitosti. Nejprve po rohovém kopu hlavičkoval těsně nad břevno, pak neúspěšně pálil z hranice velkého vápna a vzápětí se trefil do tyče. Ve 21. minutě pronikl do šestnáctky domácích Hradil, a ač tísněn obráncem na hranici faulu, dokázal prostřelit domácího gólmana a hosté vedli 1:0. V 31. minutě zahrál nešťastně rukou na hranici velkého hostující obránce a hlavní rozhodčí nařídil pokutový kop.

Velodrom má novou pamětní desku

ilustrační foto MMP

Členové Sokola I poděkovali městu Prostějovu za umístění pamětní desky u sokolského areálu, který organizace před časem prodala městu Prostějovu.

Areál vybudoval v roce 1928 TJ Sokol 1 Prostějov z vlastních prostředků a vlastními silami. V roce 2008 jej odprodal městu. Podmínkou odprodeje byla skutečnost, že areál bude i nadále sloužit občanům města pro sportovní účely. (red)

Zápasníci Sokola I. dovezli z Borohrádku čtyři medaile

ilustrační foto

 

Na Velkou cenu města Borohrádek se v sobotu vydalo sedm zápasníků prostějovského oddílu, kteří ve velké konkurenci českých a polských soupeřů zvládli vybojovat dvě zlaté a dvě stříbrné medaile.

První zlatou medaili vybojovala Ema Pelikánová v kategorii přípravky C do dvaceti kilogramů, která dokázala skolit všechny své soupeře. Druhé zlato obstaral David Kyselák, jenž se v kategoriích přípravky C do třiceti kilogramů rovněž nemusel sklonit před žádným ze svých soků a bez ztráty kytičky vybojoval již druhou nejcennější medaili pro prostějovský oddíl. Další medaili Prostějovským obstaral Adam Lajčík, který našel svého přemožitele až ve finále a skončil na druhé pozici.

ODS potřebuje dravce, tvrdí Petr Sokol

ilustrační foto

Ve středu odpoledne se konal regionální sněm ODS Olomouckého kraje.

Oficiálním kandidátem na místopředsedu ODS byl naprostou většinou hlasů nominován PhDr. Petr Sokol z Prostějova. Účastníky sněmu zaujal svým projevem, který i přes jeho vážnost ukončil s humorem jemu vlastním. „ODS potřebuje v čele dravce. A já jsem Sokol,“ řekl.

Nové vedení strany zvolí členové ODS na celostátním kongresu, který se koná o víkendu v Olomouci. (ok)

Když odchází historie...

ilustrační foto

 

V pátek se veřejnost naposledy rozloučila s Adolfem Polákem. Muž, který se velkou měrou zasloužil o znovuobnovení Sokola v našem regionu, zesnul po dlouhé nemoci ve věku 80 let.

Adolfa Poláka jsem znala třicet let. Nebudu psát, kdo byl a co pro mne znamenal, snad jen to, že v dobách ne zrovna lehkých mi podal pomocnou ruku. A nejen mně. Stejně tak na něj nikdy nezapomenou moje dvě děti. Před spoustou let jsme spolu přišli na župu a ony slušně pozdravily Dobrý den. „Tady jste na Sokole, tady jsme všichni bratři a sestry,“ pravil tehdy dvojici vykulených očí. Od té doby ho moje děti zdravily Nazdar bratře. V podání tří a pětiletého cvrčka k šedesátníkovi pohled pro bohy. Stejně tak dlouho mu říkaly náhradní děda.

Navštívili jsme prostějovské sokoly na sletu v Praze!

Poobědový odpočinek v tělocvičně vršovické základky
Poobědový odpočinek v tělocvičně vršovické základky

V těchto dnech probíhá v Praze nejdůležitější událost roku, v němž si Česká obec sokolská připomíná 150 let od svého založení. Je jí XV. Všesokolský slet. Dnes večer a zítra odpoledne akce vyvrcholí programem hromadných skladeb. Na slet se vydali i členové Sokolské župy Prostějovské.

V Praze jsou prostějovští sokoli od soboty. Bydlí v objektu Základní školy U Vršovického nádraží. "Na sletu jsem už počtvrté v životě, a letos nám ubytování opravdu vyšlo nejlíp, co vzpomínám. Bydlíme jen čtyři zastávky tramvaje od stadionu, kde cvičíme, je to kousek," pochvalovala si Jitka Vitásková, jedna z cvičitelek. 

Sokoli se slétnou ve sportovní hale RG a ZŠ

ilustrační foto

Česká obec sokolská v roce 2012 slaví 150. výročí svého založení. Oslavy vyvrcholí první červencový týden XV. všesokolským sletem v Praze. Jemu předcházejí akce v regionech. Slet prostějovských sokolů se koná zítra, v neděli 10. června.

 

Sokolský slet župy Prostějovské bude zahájen ve 14.30 hodin ve sportovní hale RG a ZŠ  ve Studentské ulici v Prostějově. V programu vystoupí v 10 sletových skladbách 450 cvičenců župy Prostějovské. Vstupné je pro návštěvníky do 18 let zdarma, dospělí platí 30 korun.