nouzový stav

Nouzový stav skončil, respirátory ale neodkládejte

ilustrační foto pixabay.com

V neděli o půlnoci skončil v České republice vyhlášený nouzový stav. Od pondělí 12. dubna se s koncem nouzového stavu uvolnila část restrikcí. Neplatí zákaz nočního vycházení a skončilo také omezení volného pohybu osob. 

To znamená, že lidé mohou cestovat mezi jednotlivými okresy. Co se týká nošení ochranných prostředků dýchacích cest, i nadále zůstává v platnosti mít ve vnitřních prostorách budov, veřejné dopravě, řádně nasazené respirátory a na veřejném prostranství musí být použita minimálně chirurgická rouška. "Kdo poruší mimořádná opatření, vystavuje se postihu za přestupkové jednání. Na místě může být za takové jednání uložena pokuta příkazem na místě do výše 10 000 Kč," upozorňuje za Městskou policii Prostějov Petr Zapletal. (red)

Jásejme. Nouzový stav se prodlužovat nebude, slíbil Andrej Babiš

ilustrační foto vladacr

Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude. V rozhovoru pro server tn.cz to uvedl premiér Andrej Babiš. Od 12. dubna tak přestane platit omezení cest mezi okresy i zákaz nočního vycházení.

Nouzový stav platí v Česku kvůli epidemii nového koronaviru nepřetržitě od loňského 5. října a byl několikrát prodloužen. „Faktem je, že nouzový stav končí, prodlužovat ho nebudeme, pojedeme podle pandemického zákona,“ řekl Babiš serveru. (ber)

 

Nouzový stav by měl skončit 11. dubna

ilustrační foto Vláda ČR

Poslanecká sněmovna podpořila prodloužení nouzového stavu do 11. dubna. Nouzový stav tak bude trvat i přes Velikonoce. Vláda požádala Sněmovnu o jeho prodloužení o dalších 30 dní do 27. dubna, návrh však neprošel.

Nouzový stav vláda vyhlásila opakovaně, poprvé 12. března 2020. Dosud byl vyhlášen na 241 dnů, po prodloužení do 11. dubna to bude 254 dnů. Nyní trvá nepřetržitě od 5. října, tedy už 173. den.

Sněmovna požádala vládu, aby zrušila povinné nošení roušek či respirátorů v zastavěné části obce, pokud je člověk na ulici sám či se svým blízkým. Žádá rovněž uvolnění pohybu mezi okresy. (ber)

Vláda žádá poslance o prodloužení nouzového stavu do 27. dubna

ilustrační foto Vláda ČR

Zatím je vyhlášen do 28. března. Poslanci o žádosti vlády rozhodnou tento týden. Testovat na covid-19 budou nově muset i firmy do deseti zaměstnanců, samotesty budou muset dělat OSVČ, které nepracují z domova, a testovat musí i neziskové organizace.

„Živnostník, který přichází do styku se zákazníkem, se musí testovat,“ řekl po jednání vlády vicepremiér Karel Havlíček. Poprvé budou muset tuto povinnost OSVČ splnit do 6. dubna, stejně jako firmy do deseti zaměstnanců a neziskové organizace. Policie podle něj také zintenzivní namátkové kontroly nařízených karantén. Začala spolupracovat s hygienami, bude pravidelně dostávat seznamy.

Kraj je připraven vyhlásit stav nebezpečí

ilustrační foto Olomoucký kraj

Bezpečnostní rada Olomouckého kraje odsouhlasila na svém jednání v pátek vyhlášení stavu nebezpečí. Hejtman Josef Suchánek ho případně vyhlásí až po vyhodnocení všech informací, které budou známy během víkendu.

„Vyhlášení stavu nebezpečí nám umožní ochránit zdraví a životy obyvatel Olomouckého kraje. Pro nikoho není současná situace jednoduchá, chceme proto postupovat co nejcitlivěji,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

Stav nebezpečí v praxi znamená, že hejtman může svým rozhodnutím nařídit například pracovní povinnost studentům lékařských a sociálních oborů nebo výkon péče o děti zdravotníků, hasičů či policistů. Souvisí s ním také případný zákaz vstupu, pobytu a pohybu osob na vymezeném území. (Zdroj olkraj.cz)

Nouzový stav je prodloužen do 22. ledna, přichází pátý stupeň

Foto vlada.cz

Poslanecká sněmovna schválila v úterý prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů, tedy do 22. ledna. Dnes také vláda rozhodla, že země přejde od neděle 27. prosince do pátého stupně systému PES.

Dnešní rozhodnutí vlády znamená například uzavření obchodů, s výjimkou potravin, drogérií a dalších prodejen s nezbytným zbožím. Po školních prázdninách se navíc do školy vrátí jen žáci prvních a druhých tříd základních škol. Ostatní přejdou na distanční výuku. (red)

Nouzový stav potrvá nejméně do 23. prosince

Foto Vláda ČR

Ve čtvrtek ráno oznámil ministr zdravotnictví ČR na tiskové konferenci prodloužení nouzového stavu. Prodloužení o třicet dnů nepodpořila opozice, nouzový stav potrvá jen do 23. prosince.

„Současně jsme k témuž datu prodloužili všechna krizová opatření,“ uvedl ministr. Vláda také upravila zákaz alkoholu s sebou. „Nebude problém si tam zakoupit lahev slivovice nebo vína a odnést si jej domů,“ podotkl Blatný.

Nouzový stav do 20. listopadu. Sněmovna odsouhlasila prodloužení

ilustrační foto PS PČR

Nouzový stav bude v České republice prozatím trvat do 20. listopadu. Vláda původně kvůli epidemii nového koronaviru žádala o prodloužení do 3. prosince. Návrh ale nezískal podporu.

Na konec stavu nouze jsou navázány některé restrikce, jejichž platnost chce vláda udržet. Bude tedy moci prodloužit například omezení svobody volného pohybu a také obchodu a služeb. (red)

Sirény neuslyšíte. Kvůli nouzovému stavu

ilustrační foto HZS ČR

Pravidelná zkouška sirén se tuto středu neuskuteční. Důvodem je nouzový stav, který v Česku znovu platí od pondělí kvůli epidemii koronaviru.

Sirény nezněly v poledne ani první dubnovou a květnovou středu, tedy v době, kdy v zemi také platil stav nouze a omezení kvůli šíření nemoci covid-19.“ Hasiči zkoušku ruší kvůli tomu, aby v takových situacích sirény nevyvolaly paniku,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Studená. (ber)

Jsme v nouzovém stavu. Podívejte se, co platí

ilustrační foto pixabay.com

Od dnešního dne platí v České republice nouzový stav. Potrvá zatím měsíc, do začátku listopadu. Vláda si od něj slibuje, že jí umožní snáze přijímat opatření a zajistit fungování zdravotnického systému.

Na dva týdny se uzavřely střední školy v okresech, jež jsou na takzvaném koronavirovém semaforu, který značí míru rizika šíření nákazy, označeny červenou nebo oranžovou barvou. Praktická výuka se ve školách koná.

Na základních školách je 14 dnů učit hudební výchova bez zpěvu. Tělocvik je na prvním stupni bez omezení, na druhém stupni se má konat venku. Bez zpěvu jee hudební výchova také ve středních školách a konzervatořích.