sirény

Sirény neuslyšíte. Kvůli nouzovému stavu

ilustrační foto HZS ČR

Pravidelná zkouška sirén se tuto středu neuskuteční. Důvodem je nouzový stav, který v Česku znovu platí od pondělí kvůli epidemii koronaviru.

Sirény nezněly v poledne ani první dubnovou a květnovou středu, tedy v době, kdy v zemi také platil stav nouze a omezení kvůli šíření nemoci covid-19.“ Hasiči zkoušku ruší kvůli tomu, aby v takových situacích sirény nevyvolaly paniku,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Studená. (ber)

Dnešní houkání sirén připomene oběti z Uherského Brodu

ilustrační foto

 

Vláda České republiky rozhodla o celonárodním symbolickém uctění památky osmi občanů České republiky, kteří zahynuli při střelbě v Uherském Brodě.

"Uctění památky proběhne ve čtvrtek 5. března 2015 ve 12 hodin, kdy se na celém území České republiky rozezní sirény na dobu 140 sekund. Zvuku sirén nebude předcházet žádné upozornění či doprovodný text. Bude se jednat o nepřerušovaný tón," uvedla tisková mluvčí Generálního ředitelství HZS ČR Nicole Zaoralová. Vláda České republiky současně doporučila, aby se ve stejný čas, po stejnou dobu jako budou znít sirény, na celém území České republiky rozezněly také zvony a lidé tak měli možnost si připomenout památku všech obětí. (red)

Budí vaše děti sirény? Na Nový rok nebudou!

ilustrační foto

 

Vzhledem k tomu, že 1. leden 2014 patří mezi státní svátky ČR a připadá na první středu v měsíci, kdy se provádí pravidelná zkouška sirén, nebude v tento den aktivace sirén provedena. O zrušení pravidelné zkoušky sirén rozhodl generální ředitel HZS ČR.

Ověřování provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění se provádí zpravidla každou první středu v měsíci a aktivaci sirén zabezpečuje Hasičský záchranný sbor České republiky podle vyhlášky č. 380/2002 Sb.. Zkušební tón je nepřerušovaný tón v délce trvání 140 sekund. (red)