zákazy

Od pondělka se v Česku mění život. Opět

ilustrační foto Městská policie

Vláda zmírnila část opatření proti šíření koronaviru. Od pondělí se prodlužuje otevírací doba obchodů, posouvá se zákaz nočního vycházení. A budou se konat i závěrečné test v autoškolách.

Od pondělí se prodlouží otevírací doba obchodů z dosavadních 20 až na 23 hodin. Až do jedenácti večer mohou mít otevřeno také výdejní okénka.

V platnosti zůstává zákaz provozu obchodů v neděli a omezení počtu lidí v prostorách obchodu podle přepočtu jeden zákazník na 15 metrů čtverečních. Omezení na počet zákazníků v obchodech se netýká dětí do šesti let. Rodiče s kočárky mohou do obchodu bez nákupního vozíku.

Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka by se mohly všechny obchody a služby otevřít od 30. listopadu.

Nouzový stav do 20. listopadu. Sněmovna odsouhlasila prodloužení

ilustrační foto PS PČR

Nouzový stav bude v České republice prozatím trvat do 20. listopadu. Vláda původně kvůli epidemii nového koronaviru žádala o prodloužení do 3. prosince. Návrh ale nezískal podporu.

Na konec stavu nouze jsou navázány některé restrikce, jejichž platnost chce vláda udržet. Bude tedy moci prodloužit například omezení svobody volného pohybu a také obchodu a služeb. (red)

Zákazy ochromují Česko. Co všechno ode dneška nesmíme

ilustrační foto Policie ČR

V souvislosti s rychle se šířící nákazou COVID 19 vydal ministr zdravotnictví České republiky Roman Prymula další opatření. Platí prozatím 14 dnů. Podívejte se od kdy a co nesmíme.

Od pátku 9. října jsou uzavřeny bazény, posilovny a fitness centra, které se nacházejí ve vnitřních prostorách. Restaurace a další stravovací zařízení musí od pátku zavírat již ve 20 hodin. Počet lidí u stolu se snižuje ze šesti na čtyři. Do obchodů a provozoven můžeme hodit jen ve dvou. Majitelé nákupních center museli vypnout Wi-Fi síť, aby se tam neshromažďovali lidé.

Rodina už v autě nemusí mít roušky

Ilustrační foto pixabay.com

Také nošení roušek se už dočkalo prvních malých uvolnění.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo ve čtvrtek den další mimořádná opatření. Nově se povinnost nošení roušek nevztahuje na řidiče veřejné dopravy v uzavřených kabinách, autisty a osoby v uzavřeném vozidle, jsou-li všichni členy společné domácnosti. Nadále platí také výjimka pro děti do 2 let. 

Ode dneška můžeme sportovat i odvézt šrot

ilustrační foto ber

Vláda od úterý 7. dubna povolila otevření provozoven pro sběr a výkup surovin a pro kompostárny, stejně jako možnost odkládání odpadu v sběrných dvorech. Současně umožňuje provoz venkovních sportovišť. Od půlnoci 9. dubna budou otevřeny hobbymarkety, prodejny stavebnin a stavebních výrobků, železářství, prodejny a servisy jízdních kol. 

Obchody musí zajistit, aby se zákazníci, například ve frontách, od sebe zdržovali na vzdálenost dva metry, a zajistit dezinfekční prostředky u často dotýkaných předmětů, jako jsou kliky, zábradlí nebo nákupní vozíky. Pracovníci provozoven mají povinnost nosit rukavice při kontaktu se zbožím a při přijímání plateb od zákazníků.