vypalování

Okolí Plumlovské ulice zamořil štiplavý kouř. Paliče čeká trest

ilustrační foto pixabay.com

V sobotu 22. září hodinu po půlnoci vyjížděli strážníci prověřit telefonické oznámení týkající se pálení listí na otevřeném ohni v okrajové části města. Hlídku na místě čekal oznamovatel a označil zahradu, odkud kouř zamořující okolí vychází.

Strážníkům se podařilo zkontaktovat muže, který na své zahradě pálil větve a listí. Sedmapadesátiletý muž byl poučen o platnosti vyhlášky města Prostějova, která stanovuje, kdy a za jakých podmínek je pálení bioodpadu povoleno. Hlídka muže vyzvala, aby pálení ihned ukončil a oheň uhasil. „Svým jednáním je muž podezřelý z přestupku, který projedná příslušný správní orgán. Za porušení obecně závazné vyhlášky mu hrozí pokuta do výše 100.000 Kč,“ doplnila komisařka Tereza Greplová. (red)

Vypalování mezí zakazuje zákon. I přesto tak činíme!

Foto ber

Zákaz vypalování porostů je v zákoně o požární ochraně (133/1985 Sb.) stanoven bez možnosti udělení výjimky. K úplnému zákazu vedla zejména četnost požárů s vážnými následky (i na životech) způsobená úmyslným rozděláváním ohně při vypalování stařiny, pálení spadaného listí apod. a tyto důvody stále přetrvávají.

I když už většina zodpovědných zahrádkářů takto zarostlé zahrady nečistí, najdou se lidé, kteří se pro tento způsob rozhodnou. Jako ti, kteří vypálili meze na Čubernici.

Vězte, že za toto počínání hrozí pokuta 25 000 Kč, podnikající fyzické osobě dokonce až ve výši 500 000 Kč! I kdyby k žádnému ohrožení života ani majetku nedošlo, vypalováním trávy či porostů zničíte vše živé, především užitečný hmyz, například čmeláky, kteří hnízdí pod zemí v dírách po hlodavcích. Poškodíte chráněné rostliny, můžete zničit i hnízda ptáků, která nejsou na první pohled vidět. (ber)