vypalování trávy

Vypalování mezí zakazuje zákon. I přesto tak činíme!

Foto ber

Zákaz vypalování porostů je v zákoně o požární ochraně (133/1985 Sb.) stanoven bez možnosti udělení výjimky. K úplnému zákazu vedla zejména četnost požárů s vážnými následky (i na životech) způsobená úmyslným rozděláváním ohně při vypalování stařiny, pálení spadaného listí apod. a tyto důvody stále přetrvávají.

I když už většina zodpovědných zahrádkářů takto zarostlé zahrady nečistí, najdou se lidé, kteří se pro tento způsob rozhodnou. Jako ti, kteří vypálili meze na Čubernici.

Vězte, že za toto počínání hrozí pokuta 25 000 Kč, podnikající fyzické osobě dokonce až ve výši 500 000 Kč! I kdyby k žádnému ohrožení života ani majetku nedošlo, vypalováním trávy či porostů zničíte vše živé, především užitečný hmyz, například čmeláky, kteří hnízdí pod zemí v dírách po hlodavcích. Poškodíte chráněné rostliny, můžete zničit i hnízda ptáků, která nejsou na první pohled vidět. (ber)

Dávejte pozor při vypalování trávy, vzkazují hasiči

Foto HZS Olomouckého kraje

Pětkrát za necelé dva dny museli hasiči v regionu řešit požáry po nezvládnutém pálení trávy a klestí a zavítali při tom i do našeho okresu.

"Vyjížděli jsme do Šternberka, Olomouce, Alojzova, Pavlova a Kojetína. Věnujte pozornost zásadám pro bezpečné vypalování trávy a klestí," vzkazuje Lucie Balážová, tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje. (red)