HZS

OBRAZEM: Den se složkami IZS na náměstí

Foto ber

V pátek v centru města proběhl už tradiční den se složkami Integrovaného záchranného systému.

K vidění byly ukázky techniky, výstroje, výzbroje, laserová střelnice, ukázky městského kamerového systému s digitálním záznamem, laserový měřič rychlosti vozidel, prostředky IZS a kriminalistická technika. Informační střediska jednotlivých složek nabízela poradenskou službu.

Během programu probíhaly soutěže pro děti, veřejnost si mohla vyzkoušet ovlivnění alkoholem nebo drogou pomocí speciálních brýlí. Osmnáctý ročník navštívili také zástupci vedení města. (ber)

U Olomouce hořela lokomotiva. Táhla 22 vagonů s benzínem!

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Dnes nad ránem zasahovali hasiči u požáru lokomotivy poblíž hlavního nádraží v Olomouci.  Táhla nákladní vlak s 22 vagony benzinu.

„Požár jsme rychle lokalizovali 2 C proudy, a tím jsme zabránili šíření na další části soupravy. Využili jsme i smáčedlo. Zraněna byla jedna osoba, nadýchala se zplodin hoření,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová s tím, že hasiči jí poskytli neodkladnou první pomoc a podali kyslíkovou terapii. Poté byla předána do péče ZZS. Provoz na trati byl po dobu zásahu uzavřen. Místo události si nyní převzali drážní hasiči, kteří rozebírají střechu lokomotivy.

Hasiči se budou ohánět motorovou pilou. Kdo získá titul Hanácké pilař?

Foto HZS Olomouckého kraje

Pátý ročník soutěže Hanácké pilař se koná ve čtvrtek 23. září od 9 hodin v areálu požární stanice v Olomouci.

Soutěžící se utkají ve čtyřech disciplínách, které prověří jejich dovednosti s motorovým nástrojem. Hasiči musejí prokázat, že zvládnou výměnu řetězu, přesný i kombinovaný řez a také odvětvování. Rozhodčí budou nejen měřit čas, ale také hodnotit kvalitu a přesnost provedení.

Účastnit klání se mohou členové Hasičského záchranného sboru ČR nebo jednotek sboru dobrovolných hasičů obce, kteří absolvovali specializační kurz pro obsluhu motorových pil v jednotce požární ochrany a také pravidelnou odbornou přípravu. Platnost osvědčení bude kontrolována při prezenci.

OBRAZEM: Hoří Lidový dům. Vápenice uzavřena

Foto red

Požár v Lidovém domě na Vápenice začali krátce po 14. hodině "krotit" hasiči.

Kolem druhé hodiny začal být v centru města cítit kouř a zápach požáru, který se šířil z Lidového domu na Vápenici. Krátce po 14. hodině začalo na místě zasahovat několik hasičských jednotek. Dým stoupal z dvora Lidového domu a podle nepotvrzených informací jednoho z očitých svědků mělo hořet v části, kde se nachází zahrádka místní restaurace. Každopádně do těchto míst vedou jsou natažení požární hadice, které vedou vodu z hydrantu v Havlíčkově ulici a z hasičských vozů.

Nové sídlo hasičů vyroste do pěti let. V Brněnské ulici

Foto ber, MMP

Stanice hasičského sboru v Prostějově je 70 let stará. Objekt ve Wolkerově ulici ale už není pro potřeby hasičů vyhovující z mnoha důvodů. Město Prostějov proto nabídlo Hasičskému záchrannému sboru možnost využít k výstavbě nového areálu bezmála 35 tisíc metrů čtverečních pozemků v Brněnské ulici. Nové sídlo by mělo být hotové v horizontu pěti let.

„Vyřeší se tím problémy, se kterými se nyní na stanici potýkáme. Potíže máme hlavně s garážováním naší techniky, protože objekt se před 70 lety stavěl pro výjezdové automobily jiných parametrů. Ze stanice rovněž v současnosti vyjíždíme pouze jedinou bránou a do jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Šatny a prostory pro výkon služby hasičů už také neodpovídají legislativním a hygienickým požadavkům. V areálu se však nelze dále rozvíjet, dostavby ani přestavby nejsou možné s ohledem na vnitřní uspořádání budov,“ popsala mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Pálení klestí na zahradě doporučujeme nahlásit předem, radí hasiči

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Plošné vypalování trávy a porostů je zakázáno hned třemi zákony České republiky. Pálit přírodní materiály po úklidu na zahradě lidé mohou, musí ale dodržet vícero bezpečnostních podmínek.

"Jen během posledních 4 dnů jsme v Olomouckém kraji vyjížděli k více než 10 požárům, které vznikly kvůli nezvládnutému pálení nebo plošnému vypalování trávy a jiných porostů. Například v úterý jsme kontrolovali zahradu po požáru v Prostějově, kde majitelům chytily vzrostlé túje. V posledních dvou dnech jsme vyjížděli také například do Čelechovic na Hané, Litovle, Přerova, Olomouce i Lipové-lázně,“ říká mluvčí hasičů Lucie Balážová.

OBRAZEM: U TESCO hořelo auto

Foto ber

U kruhového objezdu před prostějovskou prodejnou TESCO právě shořel osobní vůz Škoda. Na místě zasahují hasiči. Podle očitého svědka události řidič stihl z vozu vystoupit. 

Auto je aktuálně odstaveno v odbočovacím pruhu k tamní myčce automobilů. Podle svědka řidič auta jedoucího před tímto vozem upozorňoval, že pod autem vidí plamen. Řidič proto zastavil, ale už nezabránil požáru celé přední části svého automobilu, včetně vnitřku vozu. 

Vůz se snažili do příjezdu hasičů uhasit svědci události, auto ale zcela pohltily plameny. "Příčinou byla zřejmě technická závada," potvrdil PvNovinkám mluvčí hasičů Zdeněk Hošák s tím, že k zranění osob nedošlo. (ber)

Prostějovští hasiči cvičili záchranu z výšky

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Záchrana muže, který na zledovatělé střeše uklouzl, způsobil si úraz bederní páteře a zůstal viset na okraji střechy. Takový byl námět taktického cvičení, které se konalo na prostějovské stanici.

„Hasiči si procvičili obsluhu seskokové matrace, výškové techniky, poskytnutí první pomoci i komunikaci s vážně zraněným člověkem,“ doplnil mluvčí Zdeněk Hošák. (red)

K hromadné nehodě běželi hasiči od jiného zásahu. Vyprostili dvě osoby

Foto HZS Olomouckého kraje

U vážné dopravní nehody zasahovalo v neděli dopoledne na D1 u Lipníku nad Bečvou 5 jednotek. Velice náročný zásah zahájili lipničtí hasiči půlkilometrovým sprintem v plné výzbroji. K zásahu totiž běželi z předešlé nehody kamionu.

Na komunikaci se při dojíždění do kolony srazila čtyři vozidla. Při nehodě se zranilo 7 lidí. Jako první byla na místě profesionální lipnická jednotka, která shodou okolností zasahovala u předcházející nehody kamionu na D1 asi půl kilometru od místa srážky. Hasiči ihned po nárazu vozidel zareagovali na volání ostatních řidičů. V momentě vzali záchranářskou výbavu a běželi společně s policisty k havarovaným vozům a zraněným lidem. Hasiči okamžitě zahájili neodkladnou předlékařskou péči. Chvíli poté se k místu nehody dostala i hasičská cisterna, takže mohli začít s vyprošťováním.

Kvůli silnému větru řešili hasiči 220 událostí. Také na Konicku

Foto HZS Olomouckého kraje

Náročný víkend mají za sebou hasiči v Olomouckém kraji. Během dvou dnů museli kvůli silnému větru vyjíždět více než dvěstědvacetkrát. Nejvíce zásahů evidovali v okrese Jeseník, kde řešili 120 událostí.

 

„Nejčastěji jsme vyjížděli k popadaným stromům na komunikacích a v kolejišti. Šlo o více než dvě třetiny těchto zásahů. Zaměstnali nás ale také stromy, které spadly na rodinné domy. Takové případy jsme řešili ve městě Jeseník během soboty hned dvakrát. Kmeny jsme odstraňovali také z automobilů či drátů elektrického vedení. Zajišťovali jsme též sloupy elektrického vedení ve spolupráci s pracovníky energetických společností. V Koutech nad Desnou jsme pomocí lanové techniky zajišťovali utržené plechy ze střechy rodinného domu. Ke všem těmto zásahům jsme vyjížděli na Jesenicku.