HZS

Hasiči se budou ohánět motorovou pilou. Kdo získá titul Hanácké pilař?

Foto HZS Olomouckého kraje

Pátý ročník soutěže Hanácké pilař se koná ve čtvrtek 23. září od 9 hodin v areálu požární stanice v Olomouci.

Soutěžící se utkají ve čtyřech disciplínách, které prověří jejich dovednosti s motorovým nástrojem. Hasiči musejí prokázat, že zvládnou výměnu řetězu, přesný i kombinovaný řez a také odvětvování. Rozhodčí budou nejen měřit čas, ale také hodnotit kvalitu a přesnost provedení.

Účastnit klání se mohou členové Hasičského záchranného sboru ČR nebo jednotek sboru dobrovolných hasičů obce, kteří absolvovali specializační kurz pro obsluhu motorových pil v jednotce požární ochrany a také pravidelnou odbornou přípravu. Platnost osvědčení bude kontrolována při prezenci.

OBRAZEM: Hoří Lidový dům. Vápenice uzavřena

Foto red

Požár v Lidovém domě na Vápenice začali krátce po 14. hodině "krotit" hasiči.

Kolem druhé hodiny začal být v centru města cítit kouř a zápach požáru, který se šířil z Lidového domu na Vápenici. Krátce po 14. hodině začalo na místě zasahovat několik hasičských jednotek. Dým stoupal z dvora Lidového domu a podle nepotvrzených informací jednoho z očitých svědků mělo hořet v části, kde se nachází zahrádka místní restaurace. Každopádně do těchto míst vedou jsou natažení požární hadice, které vedou vodu z hydrantu v Havlíčkově ulici a z hasičských vozů.

Nové sídlo hasičů vyroste do pěti let. V Brněnské ulici

Foto ber, MMP

Stanice hasičského sboru v Prostějově je 70 let stará. Objekt ve Wolkerově ulici ale už není pro potřeby hasičů vyhovující z mnoha důvodů. Město Prostějov proto nabídlo Hasičskému záchrannému sboru možnost využít k výstavbě nového areálu bezmála 35 tisíc metrů čtverečních pozemků v Brněnské ulici. Nové sídlo by mělo být hotové v horizontu pěti let.

„Vyřeší se tím problémy, se kterými se nyní na stanici potýkáme. Potíže máme hlavně s garážováním naší techniky, protože objekt se před 70 lety stavěl pro výjezdové automobily jiných parametrů. Ze stanice rovněž v současnosti vyjíždíme pouze jedinou bránou a do jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Šatny a prostory pro výkon služby hasičů už také neodpovídají legislativním a hygienickým požadavkům. V areálu se však nelze dále rozvíjet, dostavby ani přestavby nejsou možné s ohledem na vnitřní uspořádání budov,“ popsala mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Pálení klestí na zahradě doporučujeme nahlásit předem, radí hasiči

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Plošné vypalování trávy a porostů je zakázáno hned třemi zákony České republiky. Pálit přírodní materiály po úklidu na zahradě lidé mohou, musí ale dodržet vícero bezpečnostních podmínek.

"Jen během posledních 4 dnů jsme v Olomouckém kraji vyjížděli k více než 10 požárům, které vznikly kvůli nezvládnutému pálení nebo plošnému vypalování trávy a jiných porostů. Například v úterý jsme kontrolovali zahradu po požáru v Prostějově, kde majitelům chytily vzrostlé túje. V posledních dvou dnech jsme vyjížděli také například do Čelechovic na Hané, Litovle, Přerova, Olomouce i Lipové-lázně,“ říká mluvčí hasičů Lucie Balážová.

OBRAZEM: U TESCO hořelo auto

Foto ber

U kruhového objezdu před prostějovskou prodejnou TESCO právě shořel osobní vůz Škoda. Na místě zasahují hasiči. Podle očitého svědka události řidič stihl z vozu vystoupit. 

Auto je aktuálně odstaveno v odbočovacím pruhu k tamní myčce automobilů. Podle svědka řidič auta jedoucího před tímto vozem upozorňoval, že pod autem vidí plamen. Řidič proto zastavil, ale už nezabránil požáru celé přední části svého automobilu, včetně vnitřku vozu. 

Vůz se snažili do příjezdu hasičů uhasit svědci události, auto ale zcela pohltily plameny. "Příčinou byla zřejmě technická závada," potvrdil PvNovinkám mluvčí hasičů Zdeněk Hošák s tím, že k zranění osob nedošlo. (ber)

Prostějovští hasiči cvičili záchranu z výšky

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Záchrana muže, který na zledovatělé střeše uklouzl, způsobil si úraz bederní páteře a zůstal viset na okraji střechy. Takový byl námět taktického cvičení, které se konalo na prostějovské stanici.

„Hasiči si procvičili obsluhu seskokové matrace, výškové techniky, poskytnutí první pomoci i komunikaci s vážně zraněným člověkem,“ doplnil mluvčí Zdeněk Hošák. (red)

K hromadné nehodě běželi hasiči od jiného zásahu. Vyprostili dvě osoby

Foto HZS Olomouckého kraje

U vážné dopravní nehody zasahovalo v neděli dopoledne na D1 u Lipníku nad Bečvou 5 jednotek. Velice náročný zásah zahájili lipničtí hasiči půlkilometrovým sprintem v plné výzbroji. K zásahu totiž běželi z předešlé nehody kamionu.

Na komunikaci se při dojíždění do kolony srazila čtyři vozidla. Při nehodě se zranilo 7 lidí. Jako první byla na místě profesionální lipnická jednotka, která shodou okolností zasahovala u předcházející nehody kamionu na D1 asi půl kilometru od místa srážky. Hasiči ihned po nárazu vozidel zareagovali na volání ostatních řidičů. V momentě vzali záchranářskou výbavu a běželi společně s policisty k havarovaným vozům a zraněným lidem. Hasiči okamžitě zahájili neodkladnou předlékařskou péči. Chvíli poté se k místu nehody dostala i hasičská cisterna, takže mohli začít s vyprošťováním.

Kvůli silnému větru řešili hasiči 220 událostí. Také na Konicku

Foto HZS Olomouckého kraje

Náročný víkend mají za sebou hasiči v Olomouckém kraji. Během dvou dnů museli kvůli silnému větru vyjíždět více než dvěstědvacetkrát. Nejvíce zásahů evidovali v okrese Jeseník, kde řešili 120 událostí.

 

„Nejčastěji jsme vyjížděli k popadaným stromům na komunikacích a v kolejišti. Šlo o více než dvě třetiny těchto zásahů. Zaměstnali nás ale také stromy, které spadly na rodinné domy. Takové případy jsme řešili ve městě Jeseník během soboty hned dvakrát. Kmeny jsme odstraňovali také z automobilů či drátů elektrického vedení. Zajišťovali jsme též sloupy elektrického vedení ve spolupráci s pracovníky energetických společností. V Koutech nad Desnou jsme pomocí lanové techniky zajišťovali utržené plechy ze střechy rodinného domu. Ke všem těmto zásahům jsme vyjížděli na Jesenicku.

Muže vtáhl zemědělský stroj. Hasiči ho zraněného složitě vyprošťovali

Foto HZS Olomouckého kraje

Náročný zásah hasičů si vyžádalo vtažení muže do zemědělského stroje. Událost byla nahlášena na krajské operační a informační středisko v pátek v 15:46 hodin s tím, že ze soukromého zemědělského areálu volá někdo o pomoc a zřejmě je vtažený do stroje na vyorávání brambor. Po příjezdu do Brodku u Přerova a průzkumu hasiči zjistili, že má muž mezi válci stroje uvězněnou celou nohu až po kyčel. Ihned začali spolupracovat se záchrannou službou. Před vyproštěním zraněného muže musel nejprve lékař zajistit jeho životní funkce, až poté mohli hasiči začít s vyprošťováním.

Při velmi fyzicky náročném zásahu využili hydraulické rozpínáky, páčidla, zvedací vaky, zajišťovací klíny i rozbrušovací pilu tak, aby zaseknuté válce od sebe co nejvíce oddálili a muže ze stroje vysvobodili co nejrychleji. Následně jej pomocí páteřní desky vyprostili a předali do péče zdravotníků, kteří jeho zdravotní stav po celou dobu zásahu monitorovali. Asistovali také s transportem do vrtulníku letecké záchranné služby.

Hasiči budou s motorovou pilou soutěžit o nejlepšího pilaře. Hlaste se!

ilustrační foto plakát akce

Čtvrtý ročník soutěže Hanácké pilař se koná ve čtvrtek 24. září od 9 hodin v areálu požární stanice v Olomouci.

Soutěžící se utkají ve čtyřech disciplínách, které prověří jejich dovednosti s motorovým nástrojem. Hasiči musejí prokázat, že zvládnou výměnu řetězu, přesný i kombinovaný řez a také odvětvování. Rozhodčí budou nejen měřit čas, ale také hodnotit kvalitu a přesnost provedení.

Účastnit klání se mohou členové Hasičského záchranného sboru ČR nebo jednotek sboru dobrovolných hasičů obce, kteří absolvovali specializační kurz pro obsluhu motorových pil v jednotce požární ochrany a také pravidelnou odbornou přípravu. Platnost osvědčení bude kontrolována při prezenci!