mateřské centrum

Cipísek má unikátní Láskovník. Pro maminky

Foto FB Mateřské centrum Cipísek Prostějov

Mateřské centrum Cipísek se chlubí unikátním stromem. Vzrostlý topol u centra se změnil v Láskovník.

„Je věnovaný nedělnímu Dni matek a všem maminkám,“ uvedla Markéta Skládalová s tím, že rodiče s dětmi si mohli přijít pro výtvarný materiál nebo i tvořit z vlastních zdrojů. Zdobit jej můžete až do neděle. (ber)

Cipísek v síti. On-line dýňování

Foto MC Cipísek

Prostějovský Cipísek nezahálí ani v síti. Vzhledem ke stávající situaci je Mateřské centrum Cipísek od 22.10. zavřeno, ale to neznamená, že se u Cipíska nic neděje. Kromě toho, že vznikají plány, co dál, probíhá velký úklid a opravy vybavení, přestěhoval se Cipísek zase do virtuálního světa. Stejně jako na jaře, kdy vznikla po vyhlášení nouzového stavu facebooková skupina pro maminky s malými dětmi Rodičovské inspirace MC Cipísek aneb Nemůžeme spolu býti, zvládneme to zatím v síti.

Mateřské centrum Cipísek v Prostějově nabízí služby a programy pro rodiny s dětmi od miminek po předškoláky už přes dvacet let. Letošní rok je ale i pro Cipíska velmi náročný a plný změn. V květnu se po nucené jarní pauze rozběhly náhradní programy, pak i letní příměstské tábory pro rodiče s dětmi a MC zahájilo s plnými kurzy nový školní rok. V souladu se všemi opatřeními, roušky, rozestupy, počty účastníků, dezinfekce atd., se Cipísek snažil nabízet reálná setkávání a programy MC.

Cipísčata v létě cestují kolem světa i z pohádky do pohádky

Foto MC Cipísek

Cesta za vodníkem, královský bál, indiánská stezka, africký den, světové tržiště, trpasličí závody nebo pohádkové cestování se sluníčkem a duhou. To jsou letní programy MC Cipísek, které centrum pořádá pro rodiče a děti už čtrnácté prázdniny. Týdenní programy jsou určeny rodičům s dětmi od dvou do šesti let a letos nově i pro samotné předškoláky.

„To jediné nejcennější, co můžeme naším dětem dát, nejsou dárky, ale náš čas. Týden byl plný přátelství, dětského smíchu, her a pohody,“ napsala po skončení Cipískova letního programu maminka Katka, která se prázdnin s Cipískem účastní se svojí dcerou už po několikáté.

OBRAZEM: Bude zima, bude mráz aneb lampionová cesta za panem myslivcem

Foto, koláž MC Cipísek

Již patnáctým rokem pořádá prostějovské Mateřské centrum Cipísek akci s názvem Bude zima, bude mráz aneb lampionová cesta za panem myslivcem. Smyslem této akce pro rodiny s dětmi je pomoc myslivcům s přípravou krmení pro lesní zvěř na zimu. Letos se lampionová cesta konala v úterý 1. listopadu v podvečer již tradičně v Kolářových sadech u prostějovské hvězdárny. A myslivci si i letos odvezli do lesa plné pytle kaštanů, bukvic, suchého pečiva či jablíček a mrkve.

Jak již název akce napovídá, na cestu za panem myslivcem si zúčastnění posvítili lampiony. Na konci cesty je čekali myslivci v čele s panem Karlem Michlem, se kterým MC Cipísek spolupracuje už spoustu let nejen při lampionové cestě, ale třeba i v létě při výletech a táborech. Pro děti pak byly připraveny dárečky, zpívání s kytarou i pohádka. Součástí akce byl i křest zbrusu nové knihy lektorky mateřského centra Markéty Skládalové Mámo, už to zvládnu samo, která vyšla den před akcí v nakladatelství CPress.

Letem světem s Cipískem

ilustrační foto

Poslední z letošních prázdninových programů Mateřského centra Cipísek skončil světovým tržištěm. Sjely se sem národy všech světadílů. To bylo setkání účastníků tradičního letního týdne Letem světem s Cipískem, kde se i přes horké počasí rodiče s dětmi sešli v maskách a nechyběli dokonce ani Eskymáci v rukavicích.

V průběhu posledního týdne provozu centra rodiče s dětmi absolvovali pomyslnou cestu kolem světa s Cipískem.

„Kromě závěrečného setkání národů si užili indiánskou stezku s výletem ke koňům, africký den plný tvoření, nebo třeba zvířecí den. Součástí programu byla i ukázka canisterapie a nechyběla řada her, kterých se aktivně účastnili jak děti tak i dospělí,“ popsala program Markéta Skládalová z centra Cipísek. Důkazem toho, že se prázdninové programy vydařily, jsou záznamy v letním Cipískově památníčku.

Prázdniny s Cipískem jsou pohádkové, bude i cesta kolem světa

ilustrační foto

Kde bydlí v Prostějově vodník, jak se sází řepa, co všechno musí umět trpaslík nebo jak se tančí na královském plese? To všechno a mnohem víc se dozvěděli rodiče s dětmi při putování pohádkovými týdny, které Mateřské centrum Cipísek připravuje už sedmé prázdniny.

„Rodiče a prarodiče s dětmi od dvou do šesti let, kteří se účastní  prázdnin s Cipískem, mají možnost seznámit se s ostatními rodinami, najít nová přátelství, prožít společně s dětmi netradiční situace, vyzkoušet si řadu výtvarných i pohybových činností a odnést si spoustu pohádkových zážitků,“ uvedla Markéta Skládalová z Mateřského centra Cipísek. Právě v těchto dnech probíhá druhý turnus pohádkového týdne. Program je připraven tak, aby se aktivně mohli zapojit nejen děti, ale také jejich rodiče nebo prarodiče. Radost ze hry i poznání si užívají malí i velcí účastníci.

Cipísek poradí jak na špatné stravovací návyky

ilustrační foto

Nedostatek ovoce a zeleniny, nevyvážená potrava a následné problémy se zažíváním. Potíže se stravovacími návyky mají jak děti, tak dospělí. Pomoc je zcela jednoduchá – dát na rady odborníka.

Individuální výživové poradenství pro děti i dospělé – téma, kterému se bude 7. června v Mateřském centru Cipísek věnovat odbornice na výživu, Veronika Mlčochová.

V Mateřském centru Cipísek si užívají cestování

ilustrační foto

Programy MC Cipísek jsou v červnu již tradičně zaměřeny na téma Cestujeme s dětmi. Pro rodiče s dětmi je připravena řada výletů do přírody, besedy o tom, jak prožít spokojenou dovolenou nebo třeba i letní stříhání dětí s novým účesem na prázdniny.

Až do konce června probíhají pravidelné programy pro rodiče a děti dle věku dětí: Hopsánky a zpívánky s miminky, Broučci, Zajíčci, Méďoví, Cipískova školička, Hrátky s pohádkou. Koordinátorky MC připravily rovněž zajímavou besedu s optometristkou se screeningovým vyšetřením zraku dětí. Vyvrcholením červnových programů je pak tradiční dopoledne na dopravním hřišti.