V porodnici Fakultní nemocnice Olomouc tisknou nastávajícím rodičům 3D model miminka

V porodnici Fakultní nemocnice Olomouc tisknou nastávajícím rodičům 3D model miminka
ilustrační foto nemocnice FN

Užitečné pro lékaře a příjemné pro rodiče. Tak lze shrnout zásadní benefity ultrazvukového vyšetření miminka v matčině děloze. Odborníci se díky ultrazvuku dozvědí vše potřebné o vývoji a zdraví dítěte, rodiče se pak mohou na svého potomka podívat, a to nejen při samotném vyšetření. Z Fakultní nemocnice Olomouc si tak mohou odnést klasickou 2D černobílou fotografii, 3D snímek i 4D záznam, tedy rozpohybované 3D snímky, ukazující reálný pohyb miminka. Největší zdravotnické zařízení na střední Moravě ale pružně reaguje na technologické novinky a jako jedno z mála pracovišť v České republice nyní nabízí rodičům také 3D model dosud nenarozeného miminka.

„Pokud mají maminky o 3D model zájem, procedura s ultrazvukovým zobrazením trvá zhruba půl až tři čtvrtě hodiny. Využívá se břišní ultrazvuková sonda, maminka ani miminko při tom nejsou zatíženi žádným druhem záření. Model vzniká z upravené 3D fotografie. Samotný tisk pak může trvat až dvanáct hodin,“ sdělil přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Olomouc Radovan Pilka s tím, že na realizaci této žádané novinky mají zásluhu odborníci z Oddělení biomedicínského inženýrství.

Nejlepší doba pro pořízení 3D modelu miminka je 20. - 31. týden těhotenství. Vše se dá zvládnout i během standardní kontroly v rámci centra porodní asistence. „Pro vytvoření modelu se využívá fotografie obličeje miminka,“ dodává profesor Pilka.

Porodnicko-gynekologická klinika ale samozřejmě nabízí i tradiční formáty záznamu podoby dítěte – v případě fotografie vytištěný exemplář nebo uložený na flashdisk, v případě videa pak zapsaný na DVD nebo uložený na flashdisk.

Podrobnosti a kontakty najdete na internetových stránkách ➡➡➡ https://porodnice.fnol.cz/3d-4d-zobrazeni-plodu. (Zdroj FN OL) 

Poslat nový komentář