sociální oblast

Pomocná ruka slaví letos čtvrtstoletí!

Foto Pomocná ruka

Máte doma seniora? Chronicky nemocného? Tělesně postiženého člena rodiny? Potřebujete, aby se o něj někdo postaral v době vaší nepřítomnosti? Terénní služba osobní asistence Pomocná ruka na pomoc starým a handicapovaným občanům, z.s. je tu pro vás.

„V letošním roce oslavíme již 25 výročí vzniku naší organizace. Začínali jsme v Prostějově v říjnu 1999 jako jedna z mála sociálních terénních služeb, která působí v celém regionu Prostějov. Za tuto dobu jsme pomáhali stovkám uživatelů osobní asistence včetně školní asistence u ztp dětí. V současné době máme 20 osobních asistentů se zaměřením na seniory, dospělé osoby s chronickým onemocněním a dospělé osoby s tělesným postižením,“ popsala ředitelka Miluše Hovorková.

Olomoucký SPoint otevřel bránu do světa sociálního podnikání

Foto Olomoucký kraj

V Olomouci vzniklo nové kontaktní místo pro všechny, kdo se zajímají o sociální podnikání, takzvaný SPoint. Nabízí bezplatné poradenství k rozjezdu a fungování sociálních podniků, vzdělávací a školící aktivity, možnost sdílení zkušeností, ale pomůže také s propagací a financováním firem. Za Olomoucký kraj se slavnostního otevření zúčastnili Ivo Slavotínek, náměstek hejtmana pro sociální oblast a Jan Šafařík, náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje.

„Sociální podnikání velmi podporuji. Líbí se mi především potenciál sociálních firem vytvářet pracovní místa pro osoby se zdravotním, kulturním či sociálním znevýhodněním,“ uvedl Ivo Slavotínek, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast sociálních věcí.

SPointů je nyní v Česku šest, z toho dva na Moravě – k ostravskému nyní přibyl ten olomoucký. Nachází se v ulici Kosmonautů v budově České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Jeho partnery jsou Olomoucký kraj, Univerzita Palackého v Olomouci a Caritas – Vyšší odborná škola sociální.

Radní schválili dotace do sociální oblasti. Peníze dostanou děti, senioři i postižení

ilustrační foto SOS vesničky

Rada města Prostějova se na svém jednání zabývala celou řadou žádostí o dotace do sociální oblasti. „Schválili jsme deset žádostí, například SOS dětským vesničkám, Domovu pro seniory v Soběsukách, Svazu neslyšících, Poradně při finanční tísni, organizaci Žebřík a dalším. Naopak, jedné žádosti jsme nevyhověli, protože žadatel nepůsobí ani na území obce s rozšířenou působností, ani s ním není uzavřena spolupráce o umisťování klientů,“ vysvětlila náměstkyně Marcela Župková.

Schváleny byly žádosti

1. ve výši 20.000 Kč Středisku sociální prevence Olomouc – na činnost Poradny pro rodinu Prostějov – materiál, energie,

2. ve výši 5.000 Kč SOS dětským vesničkám, z.s., - na SOS Kompas Prostějov – Asistované kontakty a předávání dětí – mzdové náklady, PHM

3. ve výši 10.000 Kč Domovu pro seniory Soběsuky, příspěvkové organizaci – na volnočasové aktivity a akce pro uživatele domova pro seniory – koncerty a společenská setkání, pohybové aktivity a sportovní hry, výlety, materiál a pomůcky pro aktivizaci

Jarní část celorepublikové sbírky potravin už v dnes. Zapojit se můžete i vy!

Ilustrační foto ber

Jedna z největších republikových dobročinných akcí se blíží. Sbírka potravin, jejíž jarní termín připadá na sobotu 23. dubna, se koná i v Olomouckém kraji. Lidé mohou dnes nakoupit potraviny a drogerii pro potřebné během celého dne od 8 do 18 hodin.

Sbírka potravin se koná dvakrát do roka a jejími hlavními organizátory jsou potravinové banky. Ty pomáhají charitativním a neziskovým organizacím ve svém okolí. Mezi konečné příjemce potravinové pomoci patří opuštění senioři, matky samoživitelky, lidé bez domova, handicapování a spousta dalších lidí, kteří se ocitli v nouzi. "Potraviny získané v rámci sbírky pomáhají přímo v regionu, ve kterém byly darovány," vysvětlila koordinátorka Sbírky potravin Martina Koutná. V Prostějově se zapojí sedmnáct supermarketů a dva řetězce s drogistickým zbožím.

Dotační finance míří do sociální oblasti

ilustrační foto pixabay

Zastupitelé budou na svém jednání rozhodovat o doporučení radních, udělit dotace v sociální oblasti na celoroční činnost. Ti mezi organizace jako například Potravinová banka v Olomouckém kraji z.s., Člověk v tísni, o.p.s., Společnost pro ranou péči, pobočku pro rodinu Olomouc nebo VČELKA sociální služby o.p.s., mohou dohromady rozdělit 133 tisíc korun.

„Tyto peníze mohou být využity například na spotřebu materiálu, na podporu sociální služby Terénní programy, školení a kurzy sociálních pracovníků, na podporu sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi nebo třeba pro materiálové náklady na ranou péči,“ vyjmenovala náměstkyně primátora Alena Rašková, která má sociální oblast ve své pracovní náplni.

Lipka dostala nové vozidlo

foto Magistrát města Prostějova

Desítky prostějovských firem se složily na pořízení dalšího vozidla pro organizaci Lipka.  V rámci projektu „Sociální automobil" na něj přispělo 50 tisíci i město Prostějov.

„Je to velmi potřebný projekt. V dnešní době, kdy řada firem už nemá takové finanční rezervy, tak já osobně velice oceňuji, že se našlo tolik prostějovských podnikatelů, kteří na pořízení automobilu přispěli. Město Prostějov tuto inciativu vítá a není to poprvé, co jsme nákup sociálního vozidla podpořili," uvedla při předání auta náměstkyně Alena Rašková. (red)

Město bude opět pomáhat v sociální oblasti. Tentokrát slabozrakým a nedoslýchavým

ilustrační foto

Poradenské centrum nebo Dny umění nevidomých. To jsou oblasti dotačních žádostí, kterým radní na svém posledním jednání vyhověli.

Žadatelé tak využijí dotační tituly: Dotace na celoroční činnost organizace pro oblast sociální a Dotace na jednorázovou akci organizace pro oblast sociální v celkové výši 40 tisíc korun.

Konkrétně se jednalo o žádost Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR, kteří žádali o dotační příspěvek na činnost centra v Prostějově.

Bude oblast na Olomoucké prohlášena za místo se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů?!

ilustrační foto

Ubytovna v Olomoucké ulici v Prostějově je již řadu let líhní problémů. Vypadlo zde z okna dítě, doživotně zde zmrzačili jednoho z obyvatel, kvůli potyčkám mezi osazenstvem jsou zde strážci zákona jako doma. Na nevhodné chování ubytovaných si stěžují i obyvatelé okolních domů, stejně jako kolemjdoucí. Radní proto učinili rozhodnutí, které, dle informací PvNovinek, může znamenat konec ubytovny.

O vyjádření redakce požádala náměstkyni primátora Alenu Raškovou. „Pokud se v obci či ve městě vyskytuje místo, kde dochází k častému porušování veřejného pořádku, porušování pravidel občanského soužití, více či méně nebezpečné kriminalitě, znečisťování oblasti odpadky, sekrety, požívání alkoholu či jiných návykových látek a tím i negativním dopadem na děti, pak lze tuto oblast prohlásit za místo se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. O to jsme následně požádali,“ uvedla Rašková.

Dotační peníze budou opět pomáhat v sociální a zdravotní oblasti

ilustrační foto Pomocná ruka Prostějov

Z rozpočtu města Prostějova na letošní rok půjdou do sociální a zdravotní oblasti nemalé prostředky.

„Žadatelé nám zaslali žádosti o poskytnutí dotací z letošního rozpočtu města Prostějova. Peníze, které město takto poskytne, budou pomáhat například v oblastech péče pro děti se zdravotním postižením, v oblasti chráněného bydlení, nebo pomohou pečovatelské službě,“ nastínila směr podpory náměstkyně primátora Alena Rašková, která má sociální oblast na starosti.

Organizace budou moci finance využít na úhradu materiálových nákladů, energií, oprav, udržování vozového parku a podobně.

Do sociální oblasti půjdou dotační statisíce

ilustrační foto pixabay

Rada města Prostějova předkládá zastupitelům ke schválení návrh na poskytnutí dotací z rozpočtu města Prostějova na rok 2021, a to v oblasti sociálních záležitostí. Dotační finance by měly pomoci subjektům, zabývajícím se sociální tematikou v jejich činnosti.

„Každým rokem pomáháme organizacím, které se zabývají péčí o potřebné, péčí o osamělé děti, či tělesně postižené spoluobčany. Nezapomínáme ani na různá sdružení a domovy pro seniory a podobně. Všem těmto organizacím pomáháme v jejich záslužné práci,“ uvedl primátor František Jura. Každoročně tak město poskytuje statisíce korun na pomoc těm, co ji potřebují nejvíce.