potravinová sbírka

Podzimní Sbírka potravin startuje 20. listopadu! Přispět můžete i online

Foto pbolomouc.cz

Sbírka potravin se koná dvakrát do roka a jejími hlavními organizátory jsou potravinové banky. Ty pomáhají charitativním a neziskovým organizacím ve svém okolí. Mezi konečné příjemce potravinové pomoci patří opuštění senioři, matky samoživitelky, lidé bez domova, handicapování a spousta dalších lidí, kteří se ocitli v nouzi. V Olomouckém kraji se zapojí 58 supermarketů a 15 prodejen řetězce s drogistickým zbožím DM.

„Potraviny získané v rámci sbírky pomáhají přímo v regionu, ve kterém byly darovány,“ vysvětlila koordinátorka Sbírky potravin Martina Koutná.

Darovat by měli lidé pouze trvanlivé potraviny ale také tolik užitečnou drogerii. Nejsou vhodné mléčné výrobky, uzeniny a jiné čerstvé potraviny, jelikož třídění trvá i několik týdnů a za tu dobu hrozí jejich zkažení. Dalším důvodem je, že organizace také rozdávají potraviny lidem dle jejich aktuální potřeby i po několik měsíců.

Během Letní potravinové sbírky Tesco darovali zákazníci téměř 43 000 porcí jídla

ilustrační foto tesco.cz

Během Letní potravinové sbírky Tesco se vybralo 18 tun potravin a drogistického zboží. Zákazníci měli možnost darovat potraviny a drogerii ve 147 obchodech Tesco po celé České republice až do 29. srpna. Následně mohli až do 3. září darovat online prostřednictvím služby Tesco Online nákupy.

Letní Potravinová sbírka Tesco opět ukázala velkou vlnu solidarity mezi lidmi. Celkově se vybralo za čtyřtýdenní sbírku 18 tun potravin a drogistického zboží, ze kterých bude možné připravit téměř 43 000 porcí jídla. Darované potraviny a drogerie jsou nyní přímo distribuovány prostřednictvím regionálních potravinových bank do více než 800 odběratelských neziskových organizací, které pomáhají například opuštěným seniorům, matkám samoživitelkám, rodinám v krizi, lidem bez domova či lidem s psychickým nebo tělesným postižením.

Tesco pořádá potravinovou sbírku. Po celý srpen!

ilustrační foto plakát

Od pondělí 2. srpna do neděle 29. srpna můžete na prostějovské Tesco prodejně přispět do potravinové sbírky.

Nejlépe tak můžete učinit trvanlivou potravinou, třeba rýží, těstovinami, konzervami, cukrem, olejem, moukou. Vítána je i drogerie a dětská výživa.

„Nákup můžete odevzdat na sběrných místech za pokladnami. My se postaráme, aby se dostal do rukou potřebných,“ vzkazuje Potravinová banka Olomouc. (ber)

Do potravinové sbírky se zapojí i prostějovské prodejny

ilustrační foto

V sobotu 24. dubna se koná jarní kolo sbírky potravin. Zapojit se do něj můžete i v prostějovských prodejnách.

Jak PvNovinky avizovaly, do sbírky se zapojí obě prostějovské prodejny řetězce Kaufland. Přispět můžete rovněž v obou Albertech, Lidlech a jako vždy v Tesco. Zapojeny jsou i prodejny drogerie Rossman.

Darovat můžete masové a zeleninové konzervy, rýže, mléko, olej, mouka, cukr, těstoviny, kojeneckou výživu, z drogerie pak hlavně dětské pleny, sprchové šampony, mýdlo, kartáčky a zubní pasty, toaletní papír.

Prostějované věnovali potraviny a hygienické potřeby

ilustrační foto

Více než patnáct krabic s trvanlivými potravinami a hygienickými potřebami se podařilo nashromáždit během dvoudenní potravinové sbírky, kterou organizovalo město Prostějov.

Lidé nosili trvanlivé potraviny minulý čtvrtek odpoledne a v pátek dopoledne do prostor Turistického informačního centra a také na dvůr prostějovského magistrátu. Nashromážděné potraviny dnes předal primátor František Jura a první náměstek Jiří Pospíšil zástupcům potravinové banky. Ta je bude dále distribuovat potřebným. „Všem občanům, kteří pomáhají, moc děkujeme,“ vzkazuje primátor. (red)

Potravinová sbírka bude v sobotu 21. listopadu. Přispět můžete i on-line

ilustrační foto ber

Sbírka potravin, kterou v celé republice pořádají potravinové banky, se uskuteční v sobotu 21. listopadu. V omezeném rozsahu a s malým počtem dobrovolníků. Kvůli aktuální pandemické situaci se mnoho lidí dostává do krizových situací a potřeba trvanlivých potravin se zvyšuje.

Nedostatek trvanlivých potravin ve skladech potravinové banky a velký nárůst lidí, kteří potřebují pomoci. Tak by se krátce dal shrnout současný stav. „Již od jara evidujeme zvýšený zájem o potravinovou pomoc. Našim odběratelským organizacím přibývá nových klientů a aktuálně již nejsme schopni pokrýt jejich potřeby,“ uvedla Martina Koutná z Potravinové banky v Olomouckém kraji.

Jarní Sbírka potravin se nekonala, takže potravinové banky přišly o velký zdroj tolik potřebných potravin a hygieny. I proto hlavní organizátoři rozhodli, že akce se na podzim uskuteční.

Sbírka potravin se nekoná. Pomoci můžeme jinak!

ilustrační foto pbolomouc.cz

Sbírka potravin se dne 18. dubna 2020 nebude konat v plánovaném rozsahu. Pomoci ale můžete třeba finančním darem. 

"Sbírka je vázána na více než 4 000 dobrovolníků a zaměstnanců obchodních řetězců, jejichž zdraví nemůžeme v žádném případě ohrozit. O náhradním datu nebo alternativní formě Sbírky budeme informovat," říká Iva Dvořáková Najďonovová, ředitelka Potravinové banka Olomouc. Potravinové banky stále hledají možnosti, jak zajistit co největší množství trvanlivých potravin formou, která by neohrožovala dobrovolníky a pracovníky.

Lidé mají otevřená srdce!, raduje se ředitel azylového domu Jan Kalla

foto Pvnovinky.cz

V rámci Národní potravinové sbírky můžete darovat potřebným trvanlivé potraviny a drogistické zboží. Vítány jsou především kvalitní a nutričně výživné potraviny, ale i například sladkosti pro děti. Matky samoživitelky či senioři uvítají také drogistické zboží každodenní potřeby. Všechny potraviny musí být trvanlivé, bez potřeby skladovat v chladu!

Sbírku dnes tedy provádí i Azylové centrum. "Uvítáme jakoukoli konzervovanou stravu - hotová jídla, paštiky, rybí, masové, zeleninové konzervy a kompoty. Protože je tato sbírka učena převážně sociálně slabým matkám s dětmi, můžete nám věnovat přesnídávky, sirupy, ale také drogistické zboží - pleny, prášky na praní, tekutá mýdla, šampony, sprchové gely a podobně. Obejdeme se bez těstovin, těch máme velkou zásobu," uvedl ředitel centra Jan Kalla s tím, že dobrovolníky, kteří budou sbírat pro azylové centrum, potkáte v Bille v Plumlovské ulici v dob od 8 do 18 hodin.