koně

Hnědák Jacobellis byl v Brně králem

Foto Jacobellis Kamila Krutáková

Sobotní dostihy v Brně znamenaly další úspěch dostihové centrály na Srdéčku u Hvozdu Stanislava Popelku. S vítězným vavřínem se z Ceny Charvát Group s.r.o. - Letní brněnské steeplechase se domů vrátil šestiletý hnědák Jacobellis.

Valacha reprezentujícího stáj Syndikátu V3J provedl vítězně cílem 4100 metrů dlouhého dostihu žokej Jan Odložil. Koník s velkou rezervou porazil druhého v cíli French Chardonay o 17 délek. Trenér Popelka přitom o kvalitách Jacobellise nepochyboval už před sezónou: „Je to sice malý střízlík a hodně specifický, ale vidím v něm budoucnost, docela mu věřím. Vyplatilo se, a Jacobellise nyní čeká přechod na delší tratě.

Radost na Srdéčku. Lombargini skončil ve Velké čtvrtý!

Foto K. Filipi

Do nedělních dostihů v rámci Velké pardubické vyslal trenér Stanislav Popelka z dostihové centrály Srdéčko u Hvozdu sedm koní. Tři z nich se postavili na start samotné Velké pardubické, zbytek útočil na vítězství v rámcových dostizích. Největšího úspěchu dosáhl dvanáctiletý Lombargini, vlastní odchovanec Stanislava Popelky, který ve VP proběhl pod anglickým žokejem Jamesem Bestem jako čtvrtý.

Na start 133. Velké pardubické nastoupilo 18 koní, do cíle jich doběhlo, po velké kolizi na Taxisově příkopu, pouze osm. Pole se hrnulo ke slavné překážce v o něco pomalejším tempu, Stuke s francouzským žokejem Benoitem Claudicem na poslední chvíli udělal myšku obhájci titulu Mr Spexovi s irským amatérem Patrickem Mullinsem. Pár obhájců s nešťastným číslem 13 pak skončil v mele u příkopu, stejně jako Alpha Male, Royal Gino, Godfrey, Zataro, Argano a Stuke, který si při doskoku zlomil páteř.

Na zámečku křtili hříbátko

Foto čtenář

V minulých dnech byl Zámeček nad Běleckým Mlýnem svědkem svátečního aktu. Křtiny zde z přítomnosti řady gratulantů, slavilo hříbátko. Hřebeček dostal jméno Never the Last.

Hnědáčkovou maminkou je sedmnáctiletá bělka Novilly. Pro velmi úspěšnou rovinářku je osmým hříbětem. Otcem je čtrnáctiletý plemeník Mikesh, rovněž velmi úspěšný na rovinách.

Podle Richarda Benýška ale jejich potomka dostihová kariéra nečeká. Zůstane a do budoucna bude dělat na zámečku radost.  (ber)

Srdéčko zahajuje sezónu. Stanislav Popelka posílá koně do Pardubic

Ilustrační foto Katalog plnokrevníků

O tomto víkendu začíná česká dostihová sezóna. Otevře ji v sobotu mítink v Mostě, v neděli pak v Pardubicích, kde do bojů zasáhnou i dva svěřenci trenéra Stanislava Popelky z dostihové centrály Srdéčko u Hvozdu u Konice.

Do Ceny společnosti Feedyou, roviny na 2900 metrů, určené pro hřebce a valachy od 4 let vysílá čtyřletého valacha Larimara. Tmavý hnědák, který je Popelkovým vlastním odchovancem, absolvoval prozatím pouze dva starty. Zástupce stáje EŽ Praha povede v dostihu žokej Petr Foret.

Pamatujete? Sněžný pluh za koně

Foto FB

V dobách mého mládí bylo úplně běžné potkat na silnici koňský potah. Když jsem po škole nastoupila do „jézédé" co by zootechnik, patřila do mého ranku i starost o páru tažných koní.

V létě byli těžcí a silní chladnokrevníci využíváni ponejvíce k dopravě zeleného krmení do menších stájí a ke sklizni a orbě na záhumencích družstevníků.  I v zimě měli práci, hlavně, když napadl sníh. Zapřaženi do sněžného pluhu brázdili vesnici a udržovali cesty. Slyším to jak dnes, měkký dusot kopyt doprovázený cinkáním rolniček na postrojích.... (ber)

Na Srdéčku trénují kandidáti do Velké pardubické

Ilustrační foto ber

Trenér Stanislav Popelka, který má centrálu na Srdéčku u Hvozdu, vstupuje do letošní dostihové sezóny s pětadvacítkou koní.  Většina z nich by měla prokázat své kvality na překážkách. Ve hře jsou i matadoři, kteří by se mohli postavit na start legendární Velké pardubické.

Prvním z nich je druhý z předloňské a třetí z předpředloňské Velké pardubické, jedenáctiletý Stretton stáje Nýznerov. V loňském ročníku se mu tolik nedařilo, skončil osmý, ale letos by to mohl napravit.

Stáj EŽ Praha reprezentuje vlastní Popelkův odchovanec, desetiletý Lombargini. Loňskou sezónu zakončil druhým místem v Ceně Labe. "Když na něm sedí dobrý jezdec, je schopen předvést velmi dobrý výkon. Myslím, že je to kůň do Velké, pro ni je ale problém sehnat na něj jezdce, i proto jsme loni dali přednost Labi," říká o hnědákovi Popelka.

Ryzák Larizano bodoval ve Wroclawi

Foto FB

Překážkovým vrcholem programu dostihů, které se konaly 18. října ve Wroclawi, byl 5500 metrů dlouhý Crystal Cup o 172 000 zlotých. Nastoupili do něj účastníci z Itálie, Německa, Česka a Polska. Mezi nimi i svěřenec trenéra Stanislava Popelky z Hvozdu. Dvanáctiletý Larizano pod Janem Odložilem doběhl jako druhý.

Porazila jej jen o sedm let mladší klisna Cosmic Magic z lotu trenéra Radima Bodláka pod Lukášem Matuským.

Loňský vítěz Velké slušovické dělá trenérovi, chovateli a majiteli Stanislavu Popelkovi radost dlouhodobě. Na dotacích vyběhal za deset let 1 201 470 korun, což je pro koně českého chovu úctyhodná suma. I ve svých letech patří ryzák ke stálicím dostihové scény. Běhat umí nejen ve Slušovicích či Wroclawi, ale i v Meranu či Lysé nad Labem. Jen Pardubice mu moc nechutnají.

Přijeďte se podívat do Ptení!

ilustrační foto Stáje M+M zfp s.r.o. ve Ptení

Ve Stájích M+M zfp se od roku 2007 pořád něco děje, zvelebuje, zkrášluje, máme spoustu novinek a překvapení.

V areálu jsme vysadili přes 7000 stromů, abychom zastavili vysychání půdy a zadrželi v ní vláhu. Každý strom nám prošel rukama, budujeme aleje, ve kterých se po letech budeme moci i za slunce procházet ve stínu.

Naše Stáje M+M reprezentují děvčata s výbornými výsledky. Natálie Očenášková má za svou jezdeckou kariéru 376 startů, a to ještě není plnoletá. V Českém skokovém poháru získala výhru v Czech Junior Cup ve Frenštátě ve Zduchovicích 3. místo a hrdá je v nejtěžších technicky náročných Martinicích na 4. místo. Vaness Langrová má 184 startů, ve svém mladém věku už toho mnoho dokázala, nejvíce je pyšná na 2. místo v moravském šampionátu, stupeň SP v Olomouci, a ještě ji jistě mnoho dalších úspěchů čeká.

Tip na víkend. Výstava a soutěž koní v Olomouci

ilustrační foto

Také dnes zve Jezdecký areál na Lazcích v Olomouci na tradiční výstavu koní včetně hřebců, klisen s hříbaty a poníků. Souběžně s výstavou bude probíhat také pátý ročník Moravského šampionátu tříletých teplokrevných a chladnokrevných klisen.

V sobotu bude lazecký jezdecký areál otevřen návštěvníkům už od jedenácté hodiny dopoledne, kdy začne pátý ročník Moravského šampionátu tříletých teplokrevných a chladnokrevných klisen. Na ten naváže čtvrtý Moravský pony šampionát. Také v sobotu se malí i velcí návštěvníci budou moci potěšit z nádherných koní v rámci jejich výstavy.

Pro návštěvníky bude připraven i bohatý doprovodný program. (red)

Novinkou na Ranči M+M je luční knihovna

Foto MO

Ranč M+M ve Ptení u Prostějova se chlubí letošními novinkami, mimo jiné luční knihovnou

"Sestavili jsme skalní sošky, nové posezení zve k zastavení a odpočinku a nová naučná stezka zpříjemní procházku," říká Martina Očenášková s tím, že brzy začnou na ranči tvořit bosý chodník. 

Teď se dokončuje stavba nové kryté haly, která má velmi kvalitní povrch pro koně, ale možná i na beach volleyball, jógu, badminton, agility, hudební a taneční aktivity, výstavy. 

Další novinkou po dostavbě haly bude otevření Semináře Feng-shui – dále Semináře na podporu sebevědomí, klidu, proti vyhoření a stresu a další různá témata. (red)