Srdéčko

Koně ze Srdéčka se vrátily s vavříny. Z Pardubic i Slušovic

Ilustrační foto Dostihový spolek Pardubice

Ve středu, 8. května, se v Pardubicích opět sjeli milovníci dostihů. Svá želízka vyslal na závodní dráhu i trenér Stanislav Popelka. Z dostihové centrály na Srdéčku odjeli dva valaši a dvě klisny. O tři dny později, v sobotu 11. května, odjela ekipa tří koní, dvou valachů a klisny do Slušovic. Domů se vraceli se ctí.

V Pardubicích si nejlépe vedla dvanáctiletá Yara. Klisna v barvách stáje Zámecký vrch doběhla s žokejem Janem Odložilem v Ceně města Pardubic, úvodním cross country Koroka a memoriálu Jiřího Jandy na 4500 metrů na skvělém druhém místě. Nutno ale dodat, že víc, než polovinu dostihu hnědka poctivě odvodila.

 V Ceně jezdectví, steeplechase cross country na 3 300 metrů došel sedmiletý Yank ze stejné stáje a se stejným žokejem na pátém místě, stále za peníze. 

Koně ze Srdéčka opět bodovali. Z Lysé přivezli dvě vítězství

ilustrační foto ber

Prvomájová středa byla pro dostihovou centrálu na Srdéčku u Hvozdu veskrze úspěšná. Na mítink do Lysé nad Labem vyslal dva excelentní osmileté matadory, bělouše Australiena a ryzáka Angkor Wata. První kvůli zranění naposledy běžel v říjnu 2022, druhý ze stejného důvodu v květnu 2023. Oba v Lysé prokázali, že stále patří ke špičce českého turfu.

Po rekonvalescenci se na dráhu vrátil osmiletý valach Australien (Stajna Corrine). Vítěz EJC Middle z roku 2022 vyhrál v říjnu 2022 Jesenný hendikep v Bratislavě, od té doby se však na dráze neukázal. „Loni jakmile jsme jej dali na přihlášky, tak se něco přihodilo a na podzim už jsme ho nechtěli nechat startovat proti rozběhaným soupeřům. Doufám, že bude zdravý, protože i v osmi letech může něco ve velkých dostizích ukázat," byl přesvědčen trenér. A měl pravdu, bělouš zvítězil pod žokeje Petrem Foretem jistě v Ceně Benziny Milovice, rovině na 1700 metrů.

Koním ze Srdéčka se o víkendu dařilo

Ilustrační foto torpatynice.pl

V sobotu vyrazili z dostihové centrály na Srdéčku u Hvozdu hned tři koně, které Stanislav Popelka vyslal do Brna. Vrátili se s jedním vítězstvím. V neděli zamířila do polské Wroclavi kobylka Ztracenka. Vrátila se rovněž s vítěznými vavříny.

V ceně AKRAZ, bezpečnostní agentura s.r.o., steeplechase na 3200 metrů, startovala pětiletá Čárynka. Kobylku stáje VDV Vsisko ale její žokej Pavel Složil mladší v průběhu dostihu zadržel.

V Ceně AUTODOPRAVA VLČEK s podporou ÚMČ Brno-Tuřany, rovněž steeplechase na 3200 m, startoval sedmiletý valach Medi Jape. Dráhu dostihu komise kvůli dešti a kluzkému podloží nakonec pozměnila, zástupci stáje Hvozd-Popelka-Hanák to ale nevadilo. Žokej Pavel Složil mladší ho po tuhém boji provedl cílem jako první. Stáj navíc získala bonus 7 tisíc korun za umístění koně českého chovu.

Koním ze Srdéčka se v Pardubicích dařilo

Foto Luboš Jeníček starší

Nedělní odpoledne patřilo v Pardubicích dostihům. Hned tři koně tam vyslal z centrály na Srdéčku u Hvozdu trenér Stanislav Popelka. Domů odjížděla ekipa spokojená, debutant uspěl, mladík uhájil slušnou bramborovku a šestiletá bělka Manorie vybojovala s žokejem Janem Odložilem vítězství.

Ve druhém dostihu dne, Ceně společnosti Enigoo, rovině na 2900 metrů pro 4letá a starší – klisny, běžela Molly. Pro čtyřletou hnědku stáje Plasty Urbánek – Popelka to byl vůbec první start v životě. S žokejem Petrem Foretem v sedle doběhl jedenáctá.

Ve čtvrtém dostihu, Ceně společnosti Falcon Security, proutěných překážkách na 3400 metrů pro 4leté a starší hřebce a valachy vyběhl Moliero. Čtyřletý hnědák stáje EŽ Praha ve svém třetím dostihu v životě uhájil s Dominikou Baranovou skvělé čtvrté místo.

Stanislav Popelka jde do nové sezóny s dvěma koňmi do Velké pardubické

Foto ber

Dvaadvacet převážně překážkových koní vysílá do letošní sezóny z dostihové centrály Srdéčko u Hvozdu u Konice trenér Stanislav Popelka. Muž, kterému vloni o fous uniklo vítězství v šampionátu překážkových trenérů, sází na prověřená jména i na rovině.

Do Velké pardubické bude směřovat jedenáctiletého Imphala (stáj Zámecký vrch). Účastník posledních dvou ročníků našeho nejslavnějšího dostihu ani jeden bohužel nedokončil, vloni přesně v polovině dostihu klopýtl a katapultoval žokeje Solignaca ze sedla.

Ve Velké pardubické byl druhý. Popelkův Hirsch už běhá po nebeské pastvině

Foto archiv ber

Hnědák Hirsch, který se proslavil druhým místem ve Velké pardubické, patřil k nezapomenutelným koním ze stáje rodiny Popelků. Narodil se na Srdéčku ve Hvozdu u Konice, kde slavil své největší úspěchy. Po mnoha spokojených letech na penzi uhynul koncem roku v úctyhodném věku 27 let.

Nikdy nebyl velkým šampionem, jehož výkony sleduje publikum se zatajeným dechem. Své početné fanoušky si hnědák Hirsch získal něčím jiným. Ze skromných začátků se vypracoval mezi špičku tuzemských krosařů a svému trenérovi a chovateli Stanislavu Popelkovi splatil důvěru druhým místem ve Velké pardubické. Před několika dny musel být Hirsch uspán ve věku 27 let.

Popelkovi svěřenci ovládli Velkou slušovickou steeplechase!

Ilustrační foto M. Vašková

Sobota patřila ve Slušovicích dostihům. Jejich vrcholem byla 5 200 metrů dlouhá Velká slušovická steeplechase, do které vyslal dva ze svých svěřenců i trenér Stanislav Popelka z Hvozdu. Domů na Srdéčko se vraceli s vítěznými vavříny.

Vítězství si v jubilejním 40. ročníku vybojovala jedenáctiletá klisna Yara (Zámecký vrch). Hnědá kobylka s žokejem Janem Odložilem v sedle se v polovině dostihu ujala vedení a už ho nepustila. V cílové rovině jí stačil jediný kůň – Zataro (Ramzová) s žokejem Pavlem Složilem mladším, trénovaný rovněž Stanislavem Popelkou.

„Věděl jsem, že je dobrá, v letošní pardubické Ceně Labe byla třetí. Po „stole“ se ocitl vepředu a já ji nechal cválat,“ podotkl spokojený Jan Odložil.

Popelkova Ztracenka převálcovala Wroclav!

Ilustrační koláž ber

Sedmiletá klisna Ztracenka udělala trenéru Stanislavu Popelkovi z dostihové centrály Srdéčko u Hvozdu velkou radost. V posledním dostihu, který se běžel v neděli v polské Wroclavi, potvrdila svou skvělou výkonnost a pod žokejem Janem Odložilem proběhla cílem 4000 metrů dlouhé steeplechase s náskokem bezmála dvacet délek jako první.

„Je velmi šikovná, dobře skáče a šetří na skocích sílu. Je schopná soupeře ucválat,“ těšil se z úspěchu Stanislav Popelka. Kobylka běhající v barvách Stajně Corinne si tak vynahradila diskvalifikaci z pardubické Ceny Laty Brandisové, kterou pod žokejem Petrem Tůmou rovněž odběhla stylem start cíl. Bohužel žokej neobjel správně jeden točný bod a Ztracenka o vítězství přišla.

„Letos pro ni dostihová sezóna skončila. Příští rok uvidíme, kam dál, běhá ráda v Pardubicích a po dnešku se pravděpodobně vrátí i do Wroclavi,“ doplnil trenér. (ber)

Radost na Srdéčku. Lombargini skončil ve Velké čtvrtý!

Foto K. Filipi

Do nedělních dostihů v rámci Velké pardubické vyslal trenér Stanislav Popelka z dostihové centrály Srdéčko u Hvozdu sedm koní. Tři z nich se postavili na start samotné Velké pardubické, zbytek útočil na vítězství v rámcových dostizích. Největšího úspěchu dosáhl dvanáctiletý Lombargini, vlastní odchovanec Stanislava Popelky, který ve VP proběhl pod anglickým žokejem Jamesem Bestem jako čtvrtý.

Na start 133. Velké pardubické nastoupilo 18 koní, do cíle jich doběhlo, po velké kolizi na Taxisově příkopu, pouze osm. Pole se hrnulo ke slavné překážce v o něco pomalejším tempu, Stuke s francouzským žokejem Benoitem Claudicem na poslední chvíli udělal myšku obhájci titulu Mr Spexovi s irským amatérem Patrickem Mullinsem. Pár obhájců s nešťastným číslem 13 pak skončil v mele u příkopu, stejně jako Alpha Male, Royal Gino, Godfrey, Zataro, Argano a Stuke, který si při doskoku zlomil páteř.

Stanislavu Popelkovi vypadli před Velkou pardubickou hned dva jezdci

Foto dostihovysvet.cz

Českého jezdce Adama Čmiela, který měl ve 133. ročníku Velké pardubické se Slavia pojišťovnou jezdit dvanáctiletého Lombarginiho (EŽ Praha a.s.), nahradí anglický žokej James Best. Britský matador vystřídá v Poplerově memoriálu i Jakuba Kocmana v sedle Lianela (Ramzová). Trenéru Stanislavu Popelkovi, který do VP vysílá hned tři koně, ale nic jiného nezbylo.

Všechno se zkomplikovalo po víkendovém Meranu,“ říká Stanislav Popelka, který bude mít 8. října na startu Velké pardubické hned tři koně – Lombarginiho, Zatara a Imphala. Na Imphala ze stáje Zámecký vrch byl domluvený Ludovic Solignac, na Zatara z Ramzové Jakub Kocman. Pro Lombarginiho se na poslední chvíli rýsoval Jan Kratochvíl.