Srdéčko

Srdéčko se raduje z prvního letošního vítězství. Angkor Wat dobyl Lysou

Foto P. Pechmanová

První květen patřil v Lysé nad Labem dostihům. Do jediného dostihu, klasické steeplechase Parku Mirakulum, vyslal trenér Stanislav Popelka ryzáka Angkor Wata. A ten se mu odměnil prvním vítězstvím v letošní sezóně!

Sedmiletý zástupce stáje Joly si domů na Srdéčko u Hvozdu odvezl titul nejsuverénnějšího vítěze dne. V 3700 metrů dlouhém dostihu se půl kola před cílem utrhl zbytku pole a do cíle dorazil s náskokem dvanácti délek.

"Chtěli jsme ho dnes zkusit schovat, ale je to kůň s velkou rovinovou třídou, v těch posledních dvou kilometrech musí trochu tlačit na tempo. Dříve byl hektičtější, dnes už dokáže i vpředu relaxovat a spokojeně si cválá. Bylo to fantastické, přesně takové koně bych potřeboval na překážkách jezdit," doplnil jeho jezdec Petr Foret. Gratulujeme! (ber)

Srdéčko zahajuje sezónu. Stanislav Popelka posílá koně do Pardubic

Ilustrační foto Katalog plnokrevníků

O tomto víkendu začíná česká dostihová sezóna. Otevře ji v sobotu mítink v Mostě, v neděli pak v Pardubicích, kde do bojů zasáhnou i dva svěřenci trenéra Stanislava Popelky z dostihové centrály Srdéčko u Hvozdu u Konice.

Do Ceny společnosti Feedyou, roviny na 2900 metrů, určené pro hřebce a valachy od 4 let vysílá čtyřletého valacha Larimara. Tmavý hnědák, který je Popelkovým vlastním odchovancem, absolvoval prozatím pouze dva starty. Zástupce stáje EŽ Praha povede v dostihu žokej Petr Foret.

Stanislav Popelka je druhý v Šampionátu překážkových trenérů pro rok 2022!

Foto M.Vašková

V Šampionátu trenérů překážkových koní se Stanislav Popelka z Hvozdu umístil v roce 2022 na vynikajícím druhém místě. Dostihové centrále na Srdéčku vyběhali koně na českých závodištích 1 351 200 korun.

Lepší výsledky než Stanislav Popelka měl pouze Pavel Tůma, jehož svěřenci přivezli domů do Bruntálu 1 392 600 korun. Jeho koně ale většinou reprezentují renomovanou stáj Dr. Charvát, která oplývá řadou importovaných zvířat a její majitel víceméně neomezenými finančními zdroji.

Stanislav Popelka si naopak zakládá i na vlastních odchovancích, jako je letos penzionovaný čtrnáctiletý Larizano. Tomu se v průběhu dostihové kariéry v barvách stáje Hvozd – Popelka podařilo na dotacích vyběhat 2,4 milionu korun.

Miloval dostihy. Popelkův Larizano ukončil kariéru

Foto FB

Receptem ryzáka Larizana na dostihovou dlouhověkost je jeho výjimečná povaha. Podle trenéra, majitele a chovatele Stanislava Popelky z Hvozdu na Prostějovsku přistupoval k dostihům i tréninku se zvláštní radostí. I proto ještě ve svých třinácti letech vyhrál Crystal Cup. Larizano celkem absolvoval 44 startů, z nichž devět proměnil ve vítězství a během třinácti sezon na dráze vyběhl na dotacích 2,3 milionu korun. Syn kultovního hřebce Japea a v Zemském hřebčinci Písek narozené Larie z rodiny La Lézarde se tak stal jedním z nejúspěšnějších domácích odchovanců posledních sezon.

Jedna z nejobdivuhodnějších kariér v českém turfu je nyní definitivně minulostí. Vlastní odchovanec trenéra Stanislava Popelky, slavící všechny své úspěchy v barvách rodinné stáje Hvozd-Popelka, se ze svého říjnového startu ve Wroclawi nevrátil zdravý a odchází do penze. „Jarda Myška říkal, že z něj měl lepší pocit než kdykoli dříve, ale tři čtvrtě kola před cílem bohužel zchroml. Kdyby zůstal zdravý, věřím, že by se ve velkých dostizích neztratil ani jako patnáctiletý. Za těchto okolností to však nemá smysl dál zkoušet, to by si nezasloužil.

Ztracenka se ve Wroclawi neztratila

Ilustrační foto M. Vašková

Z hvozdecké dostihové centrály na Srdéčku vyrazila v pátek do polské Wroclawi šestiletá Ztracenka. Hnědka stáje Ramzová trenéra Stanislava Popelku rozhodně nezklamala.

Ve steeplechase na 3400 metrů, do které odstartovalo osm koní, skončila druhá. Kobylku tentokrát sedlal žokej Rostislav Benš.

Ztracenčiným letošním největším úspěchem je druhé místo v Ceně společnosti VCES a.s. - Ceně Laty Brandisové. Osudnou se jí stala kolize s volným koněm na posledním skoku před cílem. Žokej Jaroslav Myška si po dostihu posteskl, že jinak by určitě vyhrála.

Gratulujeme! (ber)

Úspěšné Pardubice. Na Srdéčko přivezl Imphal skvělé vítězství

Foto M. Vašková

Pardubické dostihové závodiště se v sobotu loučilo se sezonou. Hlavní dostih, Cenu města Pardubic, pro sebe získal svěřenec hvozdeckého trenéra Stanislava Popelky Imphal s žokejem Jaroslavem Myškou v sedle.

Imphal před dvěma týdny skončil při Velké pardubické na Taxisu, trenér Stanislav Popelka jej vyslal složit reparát. Jeho svěřenec se s žokejem Jaroslavem Myškou staral o tempo, dostih ale provázely skokanské nepřesnosti a na anglickém skoku pak chyby. Tam přišel pád Dusigrosze (ž. Ondřej Velek) a přes něj se poroučel k zemi Čáryjape (ž. Martin Liška). Vepředu cválali Imphal a Kaiserwalzer (ž. Lukáš Matuský), za nimi se držel svěřenec trenérky Alžběty Faltejskové Korfu (ž. Jan Odložil). Bylo ale jasné, že na první dva zmiňované mít nebude. Ti si to také v cílové rovině rozdali o vítězství.

Srdéčko v Pardubicích uspělo. Velkou dokončili dva koně

Foto M. Vašková

Na startu 132, Velké pardubické bylo 9. října patnáct koní z České a Slovenské republiky. Nejvíc jich do světoznámého dostihu, a to hned tři, vyslala centrála Srdéčko u Hvozdu Stanislava Popelky. Dva z nich proběhli cílem, pouze nejmladší z nich, Imphal, vyklopil žokeje Myšku už na Taxisu.

Do cíle se nakonec dostalo pouze osm koní. Pro vítěze závěrečné kvalifikace Imphala stáje Quartis-Zámecký Vrch skončil dostih na Taxisově příkopu. Žokej Jaroslav Myška, pro kterého to byla jubilejní dvacátá Velká pardubická, tak definitivně přišel o šanci dostih poprvé v kariéře vyhrát. Druhého nejstaršího koně ve startovním poli, dvanáctiletého Strettona, ze stáje Nýznerov, dlouho vedl žokej Tomas Gardner na špici. Matadora VP, který dostih absolvoval již po páté, kolize na jednom ze skoků stála lepší umístění, do cíle doběhl na osmém místě.

Stanislav Popelka vysílá do Velké pardubické trojici koní

Ilustrační foto M. Vašková

Na startu 132. Velké pardubické by mělo být 9. října 15 koní z České a Slovenské republiky. Nejvíc jich do světoznámého dostihu vysílá centrála Srdéčko u Hvozdu Stanislava Popelky.

Druhý nejstarší ve startovním poli bude dvanáctiletý Stretton. reprezentant stáje Nýznerov. Matadora VP, který dostih absolvuje již po páté, povede žokej Thomas Garner. Koně dobře zná, ve VP s ním v minulých ročnících skončil na druhém a třetím místě. Ponese číslo 3.

Jedenáctiletý hnědák Lombargini bude startovat s číslem 12. V sedle zástupce stáje EŽ Praha bude žokej Jan Odložil. Doufejme, že dostih bude k valachovi, který vloni ve VP upadl, mnohem příznivější.

Na Imphala pasuje Jarda Myška nejlíp, říká vítězný trenér Popelka

Foto Petr Šedivý

Rozhovorem s trenérem Stanislavem Popelkou se ještě vracíme k závěrečné kvalifikaci na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Po divočejším průběhu dostihu se v ní prosadil Imphal, pro kterého trenér vybral žokeje Jaroslava Myšku. A nutno dodat, že tato trenérsko-jezdecká spolupráce fungovala i o den později v polské Wroclawi těsným druhým místem ve Velké wroclawské.

Dvě pátá místa od polosourozenců Yary a Yahka a poté trochu nešťastné “až” druhé místo, které po boji získal pro trenéra Stanislava Popelku valach Lianel v generálce na Memoriál kapitána Rudolfa Poplera. Pak už to bylo jen a jen lepší. Do cíle se ze startovního pole kvalifikačního dostihu dostala jen čtveřice koní – dva z nich právě z Popelkova lotu. Imphal zvítězil a Lombargini svou kvalifikační povinnost splnil třetím místem.

IV. kvalifikaci na Velkou pardubickou ovládl Popelkův Imphal

Foto Ivan Krejza

V sobotu se v Pardubicích běžela poslední, IV. kvalifikace do 132. Velké pardubické. Oba svěřenci trenéra Stanislava Popelky z Hvozdu splnili podmínky pro start a v dostihu prokázali své kvality. Prvenství se stalo kořistí devítiletého valacha Imphala stáje Quartis-Zámecký vrch s žokejem Jaroslavem Myškou. Třetí doběhl zástupce stáje EŽ Praha, jedenáctiletý valach Lombargini s žokejem Odložilem.

Steeplechase crosscountry na 5800 metrů byla velmi dobře obsazená. Ani zkušeným vytrvalcům se ale nevyhnuly pády a na Popkovickém skoku pohřbil své šance startovat ve Velké favorit Night Moon a také Laverno. Upadl i loňský vítěz Velké pardubické Talent a na Malých zahrádkách oba slovenští zástupci, aktivně jdoucí Kaiserwalzer a Star. Problémy měl i Godfrey s francouzským žokejem Claudicem.