dostihy

Koně ze Srdéčka se vrátily s vavříny. Z Pardubic i Slušovic

Ilustrační foto Dostihový spolek Pardubice

Ve středu, 8. května, se v Pardubicích opět sjeli milovníci dostihů. Svá želízka vyslal na závodní dráhu i trenér Stanislav Popelka. Z dostihové centrály na Srdéčku odjeli dva valaši a dvě klisny. O tři dny později, v sobotu 11. května, odjela ekipa tří koní, dvou valachů a klisny do Slušovic. Domů se vraceli se ctí.

V Pardubicích si nejlépe vedla dvanáctiletá Yara. Klisna v barvách stáje Zámecký vrch doběhla s žokejem Janem Odložilem v Ceně města Pardubic, úvodním cross country Koroka a memoriálu Jiřího Jandy na 4500 metrů na skvělém druhém místě. Nutno ale dodat, že víc, než polovinu dostihu hnědka poctivě odvodila.

 V Ceně jezdectví, steeplechase cross country na 3 300 metrů došel sedmiletý Yank ze stejné stáje a se stejným žokejem na pátém místě, stále za peníze. 

Koně ze Srdéčka opět bodovali. Z Lysé přivezli dvě vítězství

ilustrační foto ber

Prvomájová středa byla pro dostihovou centrálu na Srdéčku u Hvozdu veskrze úspěšná. Na mítink do Lysé nad Labem vyslal dva excelentní osmileté matadory, bělouše Australiena a ryzáka Angkor Wata. První kvůli zranění naposledy běžel v říjnu 2022, druhý ze stejného důvodu v květnu 2023. Oba v Lysé prokázali, že stále patří ke špičce českého turfu.

Po rekonvalescenci se na dráhu vrátil osmiletý valach Australien (Stajna Corrine). Vítěz EJC Middle z roku 2022 vyhrál v říjnu 2022 Jesenný hendikep v Bratislavě, od té doby se však na dráze neukázal. „Loni jakmile jsme jej dali na přihlášky, tak se něco přihodilo a na podzim už jsme ho nechtěli nechat startovat proti rozběhaným soupeřům. Doufám, že bude zdravý, protože i v osmi letech může něco ve velkých dostizích ukázat," byl přesvědčen trenér. A měl pravdu, bělouš zvítězil pod žokeje Petrem Foretem jistě v Ceně Benziny Milovice, rovině na 1700 metrů.

Koním ze Srdéčka se v Pardubicích dařilo

Foto Luboš Jeníček starší

Nedělní odpoledne patřilo v Pardubicích dostihům. Hned tři koně tam vyslal z centrály na Srdéčku u Hvozdu trenér Stanislav Popelka. Domů odjížděla ekipa spokojená, debutant uspěl, mladík uhájil slušnou bramborovku a šestiletá bělka Manorie vybojovala s žokejem Janem Odložilem vítězství.

Ve druhém dostihu dne, Ceně společnosti Enigoo, rovině na 2900 metrů pro 4letá a starší – klisny, běžela Molly. Pro čtyřletou hnědku stáje Plasty Urbánek – Popelka to byl vůbec první start v životě. S žokejem Petrem Foretem v sedle doběhl jedenáctá.

Ve čtvrtém dostihu, Ceně společnosti Falcon Security, proutěných překážkách na 3400 metrů pro 4leté a starší hřebce a valachy vyběhl Moliero. Čtyřletý hnědák stáje EŽ Praha ve svém třetím dostihu v životě uhájil s Dominikou Baranovou skvělé čtvrté místo.

Ve Velké pardubické byl druhý. Popelkův Hirsch už běhá po nebeské pastvině

Foto archiv ber

Hnědák Hirsch, který se proslavil druhým místem ve Velké pardubické, patřil k nezapomenutelným koním ze stáje rodiny Popelků. Narodil se na Srdéčku ve Hvozdu u Konice, kde slavil své největší úspěchy. Po mnoha spokojených letech na penzi uhynul koncem roku v úctyhodném věku 27 let.

Nikdy nebyl velkým šampionem, jehož výkony sleduje publikum se zatajeným dechem. Své početné fanoušky si hnědák Hirsch získal něčím jiným. Ze skromných začátků se vypracoval mezi špičku tuzemských krosařů a svému trenérovi a chovateli Stanislavu Popelkovi splatil důvěru druhým místem ve Velké pardubické. Před několika dny musel být Hirsch uspán ve věku 27 let.

Popelkovi svěřenci ovládli Velkou slušovickou steeplechase!

Ilustrační foto M. Vašková

Sobota patřila ve Slušovicích dostihům. Jejich vrcholem byla 5 200 metrů dlouhá Velká slušovická steeplechase, do které vyslal dva ze svých svěřenců i trenér Stanislav Popelka z Hvozdu. Domů na Srdéčko se vraceli s vítěznými vavříny.

Vítězství si v jubilejním 40. ročníku vybojovala jedenáctiletá klisna Yara (Zámecký vrch). Hnědá kobylka s žokejem Janem Odložilem v sedle se v polovině dostihu ujala vedení a už ho nepustila. V cílové rovině jí stačil jediný kůň – Zataro (Ramzová) s žokejem Pavlem Složilem mladším, trénovaný rovněž Stanislavem Popelkou.

„Věděl jsem, že je dobrá, v letošní pardubické Ceně Labe byla třetí. Po „stole“ se ocitl vepředu a já ji nechal cválat,“ podotkl spokojený Jan Odložil.

Popelkova Ztracenka převálcovala Wroclav!

Ilustrační koláž ber

Sedmiletá klisna Ztracenka udělala trenéru Stanislavu Popelkovi z dostihové centrály Srdéčko u Hvozdu velkou radost. V posledním dostihu, který se běžel v neděli v polské Wroclavi, potvrdila svou skvělou výkonnost a pod žokejem Janem Odložilem proběhla cílem 4000 metrů dlouhé steeplechase s náskokem bezmála dvacet délek jako první.

„Je velmi šikovná, dobře skáče a šetří na skocích sílu. Je schopná soupeře ucválat,“ těšil se z úspěchu Stanislav Popelka. Kobylka běhající v barvách Stajně Corinne si tak vynahradila diskvalifikaci z pardubické Ceny Laty Brandisové, kterou pod žokejem Petrem Tůmou rovněž odběhla stylem start cíl. Bohužel žokej neobjel správně jeden točný bod a Ztracenka o vítězství přišla.

„Letos pro ni dostihová sezóna skončila. Příští rok uvidíme, kam dál, běhá ráda v Pardubicích a po dnešku se pravděpodobně vrátí i do Wroclavi,“ doplnil trenér. (ber)

Kvalifikaci do Velké pardubické splnili dva koně ze Srdéčka

Ilustrační foto M.Vašková

Sobotní třetí kvalifikace do 133. Velké pardubické vyšla dvěma svěřencům Stanislava Popelky. Dostihovou centrálu Srdéčko u Hvozdu u Konice by tak v letošním nejtěžším evropském překážkovém dostihu mohli reprezentovat hned tři koně. Kvalifikaci do Velké totiž už v červnu splnil valach Imphal.

Na těžkém terénu a za nepřetržitého deště se z jedenáctičlenného pole dostalo do cíle devět koní. Pátý doběhl desetiletý hnědák Zataro, reprezentující stáj Ramzová s žokejem Petrem Tůmou, šestý pak dvanáctiletý Lombargini s Danielem Vyhnálkem v sedle. Trenér ale neskrývá obavy. Při velkém nedostatku kvalitních překážkových jezdců vůbec není jisté, že pro své svěřence nakonec sežene jezdce. 

Srdéčko zahajuje sezónu. Stanislav Popelka posílá koně do Pardubic

Ilustrační foto Katalog plnokrevníků

O tomto víkendu začíná česká dostihová sezóna. Otevře ji v sobotu mítink v Mostě, v neděli pak v Pardubicích, kde do bojů zasáhnou i dva svěřenci trenéra Stanislava Popelky z dostihové centrály Srdéčko u Hvozdu u Konice.

Do Ceny společnosti Feedyou, roviny na 2900 metrů, určené pro hřebce a valachy od 4 let vysílá čtyřletého valacha Larimara. Tmavý hnědák, který je Popelkovým vlastním odchovancem, absolvoval prozatím pouze dva starty. Zástupce stáje EŽ Praha povede v dostihu žokej Petr Foret.

Stanislav Popelka je druhý v Šampionátu překážkových trenérů pro rok 2022!

Foto M.Vašková

V Šampionátu trenérů překážkových koní se Stanislav Popelka z Hvozdu umístil v roce 2022 na vynikajícím druhém místě. Dostihové centrále na Srdéčku vyběhali koně na českých závodištích 1 351 200 korun.

Lepší výsledky než Stanislav Popelka měl pouze Pavel Tůma, jehož svěřenci přivezli domů do Bruntálu 1 392 600 korun. Jeho koně ale většinou reprezentují renomovanou stáj Dr. Charvát, která oplývá řadou importovaných zvířat a její majitel víceméně neomezenými finančními zdroji.

Stanislav Popelka si naopak zakládá i na vlastních odchovancích, jako je letos penzionovaný čtrnáctiletý Larizano. Tomu se v průběhu dostihové kariéry v barvách stáje Hvozd – Popelka podařilo na dotacích vyběhat 2,4 milionu korun.

Miloval dostihy. Popelkův Larizano ukončil kariéru

Foto FB

Receptem ryzáka Larizana na dostihovou dlouhověkost je jeho výjimečná povaha. Podle trenéra, majitele a chovatele Stanislava Popelky z Hvozdu na Prostějovsku přistupoval k dostihům i tréninku se zvláštní radostí. I proto ještě ve svých třinácti letech vyhrál Crystal Cup. Larizano celkem absolvoval 44 startů, z nichž devět proměnil ve vítězství a během třinácti sezon na dráze vyběhl na dotacích 2,3 milionu korun. Syn kultovního hřebce Japea a v Zemském hřebčinci Písek narozené Larie z rodiny La Lézarde se tak stal jedním z nejúspěšnějších domácích odchovanců posledních sezon.

Jedna z nejobdivuhodnějších kariér v českém turfu je nyní definitivně minulostí. Vlastní odchovanec trenéra Stanislava Popelky, slavící všechny své úspěchy v barvách rodinné stáje Hvozd-Popelka, se ze svého říjnového startu ve Wroclawi nevrátil zdravý a odchází do penze. „Jarda Myška říkal, že z něj měl lepší pocit než kdykoli dříve, ale tři čtvrtě kola před cílem bohužel zchroml. Kdyby zůstal zdravý, věřím, že by se ve velkých dostizích neztratil ani jako patnáctiletý. Za těchto okolností to však nemá smysl dál zkoušet, to by si nezasloužil.