Ptení

Beltine. Na zámku Ptení se v květnu koná první festival

Foto plakát

Ve dnech 5.  až 7. května se na zámku Ptení koná festival Beltine. Uskuteční se v den květinového úplňku, v přátelském a historizujícím duchu, na podporu záchrany kulturní památky.

„Těšit se můžete na hudební vystoupení kapel BARBAR PUNK, VELESAR (Pl), CRONICA (Pl), LUCREZIA BORGIA, WOLFARIAN, DRUNKEN WEASEL, MY PROJECT, LICHOČRAR, FOLKLORIT,“ přidává pozvání majitel zámku David Hudeček s tím, že program bude dále doplňován. Pořadatelé zajistili i program pro děti, který po dobu akce zařídí VALAŠSKÁ GARDA, těšit se můžete i na taneční vystoupení skupiny DÉMÁIRT.

Tip na sobotu. Otevření naučné stezky Světluška ve Ptení

ilustrační foto

Spolek Ptení beze slibů zve na slavnostní otevření naučné stezky. Světluška se poprvé představí veřejnosti v sobotu 11. září ve 14 hodin.

Návštěvníky čeká bohatý program po celou rodinu, jehož součástí bude i promítání filmu Ptenský zámek od minulosti do současnosti. (red)

Sesterský spor vygradoval zničením plotu

ilustrační foto Policie ČR

Z přečinu poškození cizí věci podezírají plumlovští policisté devětapadesátiletou majitelku chaty v katastru obce Ptení. Tohoto skutku se měla podezřelá dopustit tím, že koncem dubna poškodila nově budované oplocení, které si kolem své chaty nechala zbudovat její starší sestra.

„Když podezřelá po příjezdu na svou chatu viděla v ten den nově zabetonované sloupky oplocení, ve vzteku 36 sloupků z ještě čerstvého betonu vyvrátila. Přivolaným policistům pak jako důvod svého jednání uvedla, že si je jistá, že sloupky stojí na jejím a ne na sousedním pozemku, který patří její sestře,“ informoval policejní mluvčí František Kořínek.

Zastupitelé schválili směnu pozemků. Ptenský zámek může do prodeje

foto Magistrát města Prostějova

Statutární město Prostějov se již několik let zabývá možností prodeje zámku Ptení. Předmětem prodeje byly i pozemky v okolí zámku, které byly v intravilánu obce Ptení, v těsné blízkosti zámku. Jejich směnu schválilo úterní Zastupitelstvo. Město tak může zámek nabídnout k prodeji. Zájemce už eviduje.

„Jedná se o veřejně přístupné pozemky, využité především jako veřejné pozemní komunikace a částečně jako veřejná zeleň. Za tímto účelem jsou v obvyklé míře využívané občany obce. Obec Ptení se obává, že v případě prodeje pozemků společně se zámkem provede nový soukromý vlastník stavební úpravy v takovém rozsahu, že zamezí jejich dalšímu veřejnému užívání a případně znemožní průchodnosti a průjezdnosti stávajících pozemních komunikací,“ vysvětlil 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil s tím, že v případě nepřijetí směny by se místní vůbec nemuseli dostat třeba do sokolovny.

Řidička nezvládla Fabii. Rozdivočelé auto zastavil až strom

Foto HZS Olomouckého kraje

V sobotu dopoledne zasahovaly záchranné složky u havárie osobního vozu. Ten vylétl ze silnice mezi Ptením a Suchdolem. Při nehodě byli zraněni dva lidé.

„Podle dosavadního šetření 33letá řidička vozidla Škoda Fabia zřejmě nepřizpůsobila rychlost na komunikaci. Po projetí zatáčky dostala na zledovatělé vozovce smyk, vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu,“ uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman s tím, že žena nebyla pod vlivem alkoholu.  

Plánovaný prodej zámku Ptení si vyžádá směny pozemků

foto Magistrát města Prostějova

Statutární město Prostějov již nějaký čas nabízí k prodeji zámek Ptení. Předmětem prodeje jsou i pozemky v okolí zámku. Obec Ptení má zájem do svého vlastnictví získat ty pozemky města Prostějova, které se nachází v intravilánu obce Ptení, v těsné blízkosti zámku.

„Jedná se o veřejně přístupné pozemky, využité především jako veřejné pozemní komunikace a částečně jako veřejná zeleň. Za tímto účelem jsou v obvyklé míře využívané občany obce. Obava obce Ptení, že v případě prodeje pozemků společně se zámkem provede nový soukromý vlastník stavební úpravy v takovém rozsahu, že zamezí jejich dalšímu veřejnému užívání a případně znemožní průchodnosti a průjezdnosti stávajících pozemních komunikací, je důvodem k uskutečnění směny pozemků,“ vysvětlil plánované kroky 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil.

O zámek ve Ptení se zajímají dva kupci. Opět

foto Magistrát města Prostějova

Zámek ve Ptení patří k nemovitostem, se kterými si majitel, město Prostějov, již několik let láme hlavu. Objekt nabídlo obci Ptení, několikrát se ho pokoušelo prodat. K prodeji zámku ale nikdy nedošlo, a to vždy z důvodů na straně zájemců, kteří od svého záměru odstoupili.  Nyní se o něj opět zajímají dva kupci.

„Při stanovení výše kupní ceny za zámek musíme postupovat v souladu s § 39 odst. 2 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů. V roce 2019 byl zpracován znalecký posudek, dle kterého byla obvyklá cena zámku a přilehlých pozemků zjištěna ve výši 2,9 mil. Kč,“ uvádí Odbor správy a údržby majetku města Prostějova.

Přijeďte se podívat do Ptení!

ilustrační foto Stáje M+M zfp s.r.o. ve Ptení

Ve Stájích M+M zfp se od roku 2007 pořád něco děje, zvelebuje, zkrášluje, máme spoustu novinek a překvapení.

V areálu jsme vysadili přes 7000 stromů, abychom zastavili vysychání půdy a zadrželi v ní vláhu. Každý strom nám prošel rukama, budujeme aleje, ve kterých se po letech budeme moci i za slunce procházet ve stínu.

Naše Stáje M+M reprezentují děvčata s výbornými výsledky. Natálie Očenášková má za svou jezdeckou kariéru 376 startů, a to ještě není plnoletá. V Českém skokovém poháru získala výhru v Czech Junior Cup ve Frenštátě ve Zduchovicích 3. místo a hrdá je v nejtěžších technicky náročných Martinicích na 4. místo. Vaness Langrová má 184 startů, ve svém mladém věku už toho mnoho dokázala, nejvíce je pyšná na 2. místo v moravském šampionátu, stupeň SP v Olomouci, a ještě ji jistě mnoho dalších úspěchů čeká.

Vyrazte do Ptení

Foto Stáje M+M zfp s.r.o.

 

Ať už vlakem, autem, či na kole, zastavte se na ranči ve Stájích M+M zfp s.r.o. ve Ptení.

Je tu pro vás spousta novinek. LUČNÍ KNIHOVNA, kde se v nádherné krajině uprostřed přírody můžete začíst a posedět ve stínu.

Také je tu nový BOSÝ CHODNÍK, který vás a vaše nohy otestuje, jak jste vnímaví a citliví.

Čekají tu na vás další příjemná zákoutí, kde můžete v klidu posvačit a odpočinout si.

Najdete i novou NAUČNOU STEZKU, která je sestavena z 5 cedulí, jejichž informace vám více přiblíží činnost našeho ranče…

Při procházce uvidíte koně pasoucí se na loukách a někdy se k nim připojí i zajíci a srnky.

Kraj opravil na Prostějovsku další silnici. Mezi Ptením a Holubicemi

foto Olomoucký kraj

V uplynulých dnech skončila rekonstrukce silnice mezi obcemi Ptení a Holubice na Prostějovsku. Opravy více než kilometr dlouhého úseku přišly na zhruba sedmnáct miliónů korun. Peníze získal kraj z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury.

 

„Silnice v této části Prostějovska patří mezi ty, které jsou výrazně zatížené nákladní dopravou. To platí i pro cestu mezi Ptením a Holubicemi. Oprava už byla skutečně nezbytná,“ řekl náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast dopravy Jan Zahradníček.

Rekonstrukcí prošel průtah Holubicemi i silnice vedoucí do Ptení. Stavební firma v obci vyměnila obrusnou vrstvu a upravila nezpevněné krajnice. V úseku mezi vesnicemi pak proběhly práce, jejichž výsledkem je obnovený povrch vozovky.