Ptení

Soud pátrá po datu úmrtí muže ze Ptení

Ilustrační foto pohrebnictvi.cz

Okresní soud v Prostějově vyzývá každého, kdo zná okolnosti, z nichž lze zjistit datum smrti Jiřího Vrány, narozeného 1950, posledně bytem Ptenský Dvorek 90, okres Prostějov, nebo zná okolnosti, které by k takovému zjištění mohly vést, aby o nich podal ve lhůtě jednoho měsíce od uveřejnění vyhlášky zprávu soudu.

Pan Jiří Vrána byl nalezen bez známek života dne 28. května 2023 v ložnici uzavřeného bytu č. 8 v bytovém domě na adrese Ptení – Ptenský Dvorek 90. Známky cizího zavinění na smrti Jiřího Vrány nebyly při ohledání místa činu a šetření na místě zjištěny, dopis na rozloučenou nebyl nalezen. Ve věci byly dne 29. května 2023 podle § 158 odst. 3 trestního řádu zahájeny úkony trestního řízení a bylo provedeno prověřování, přičemž věc byla dne 27. června 2023 odložena podle § 159a odst. 1 trestního řádu, neboť ve věci nejde o podezření z trestného činu a není na místě věc vyřídit jinak.

Ptenský zámecký pán nabídl rytířskou zábavu

Foto Pavla Dočkalová

V sobotu zněly nádvořím zámku ve Ptení nejen dětské hlasy, ale i řinkot mečů. Zámecký pán Horset alias David Hudeček pořádal pro veřejnost Rytířský den.

Jeho součástí byly hry, souboje i minidílnička, vše v rytířském duchu a dobových kostýmech. „Dětem se nejvíc líbila břišní tanečnice. Tanec ani ne, ale měla s sebou škrtiče Honzíka," smála se paní Pavla. (ber)

Ptení provoněly guláše

Foto ber

V pořadí šestý ročník gulášového festivalu pořádaly v sobotu FC Ptení, SDH Ptení a MS Ptení za podpor obce Ptení. V areálu sokolovny své kulinářské umění předvedlo deset týmů zdatných kuchařů a kuchařek.

V nabídce byly nejrůznější druhy, od zvěřinových přes hovězí až po segedín či kosířský speciál. Na každém stánku měli zájemci možnost mimo guláš ochutnat i další laskominy, třeba bonbony, buchty, oříšky, ovoce, zeleninu, a dokonce pražené červíky. „Chutnají jako oříšky, okuste," nabízely k hovězímu guláši na víně neobvyklou pochoutku ptenské hasičky. „Jsou výborní, ale to váš guláš také," chválila jedna z odvážných ochutnávaček. (ber)

Beltine. Na zámku Ptení se v květnu koná první festival

Foto plakát

Ve dnech 5.  až 7. května se na zámku Ptení koná festival Beltine. Uskuteční se v den květinového úplňku, v přátelském a historizujícím duchu, na podporu záchrany kulturní památky.

„Těšit se můžete například na hudební vystoupení kapel BARBAR PUNK, VELESAR (Pl), CRONICA (Pl), LUCREZIA BORGIA, WOLFARIAN, DRUNKEN WEASEL, MY PROJECT, LICHOČRAR, FOLKLORIT,“ přidává pozvání majitel zámku David Hudeček.  Pořadatelé zajistili i program pro děti, který po dobu akce zařídí VALAŠSKÁ GARDA, těšit se můžete i na taneční vystoupení skupiny DÉMÁIRT.

„Vstupné je dobrovolné, půjde na podporu a záchranu zámku,“ doplnil Hudeček, který zámek v roce 2022 odkoupil od města Prostějova za cenu 3,5 milionu korun.

Požár lesa u Seče likvidovalo téměř 150 hasičů. V rámci taktického cvičení

Foto HZS Olomouckého kraje

Připravenost složek integrovaného záchranného systému na rozsáhlé lesní požáry prověřilo v pátek 21. dubna taktické cvičení, které se konalo mezi obcemi Seč, Okluky a Ptení na Prostějovsku. Zúčastnilo se jej 30 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů, Policie ČR, Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje, Celní správa i Městská policie Prostějov, celkově téměř 160 osob.

Na místě byla nasazena speciální technika, jako například vrtulník s bambivakem, velkoobjemové cisterny, dron pro monitoring místa zásahu, týlové kontejnery nebo unikátní čerpadlo Hydrosub 150, které umožňuje dopravovat hasební vodu na velké vzdálenosti a pomáhalo i při požáru v Národním parku České Švýcarsko.

Beltine. Na zámku Ptení se v květnu koná první festival

Foto plakát

Ve dnech 5.  až 7. května se na zámku Ptení koná festival Beltine. Uskuteční se v den květinového úplňku, v přátelském a historizujícím duchu, na podporu záchrany kulturní památky.

„Těšit se můžete na hudební vystoupení kapel BARBAR PUNK, VELESAR (Pl), CRONICA (Pl), LUCREZIA BORGIA, WOLFARIAN, DRUNKEN WEASEL, MY PROJECT, LICHOČRAR, FOLKLORIT,“ přidává pozvání majitel zámku David Hudeček s tím, že program bude dále doplňován. Pořadatelé zajistili i program pro děti, který po dobu akce zařídí VALAŠSKÁ GARDA, těšit se můžete i na taneční vystoupení skupiny DÉMÁIRT.

Tip na sobotu. Otevření naučné stezky Světluška ve Ptení

ilustrační foto

Spolek Ptení beze slibů zve na slavnostní otevření naučné stezky. Světluška se poprvé představí veřejnosti v sobotu 11. září ve 14 hodin.

Návštěvníky čeká bohatý program po celou rodinu, jehož součástí bude i promítání filmu Ptenský zámek od minulosti do současnosti. (red)

Sesterský spor vygradoval zničením plotu

ilustrační foto Policie ČR

Z přečinu poškození cizí věci podezírají plumlovští policisté devětapadesátiletou majitelku chaty v katastru obce Ptení. Tohoto skutku se měla podezřelá dopustit tím, že koncem dubna poškodila nově budované oplocení, které si kolem své chaty nechala zbudovat její starší sestra.

„Když podezřelá po příjezdu na svou chatu viděla v ten den nově zabetonované sloupky oplocení, ve vzteku 36 sloupků z ještě čerstvého betonu vyvrátila. Přivolaným policistům pak jako důvod svého jednání uvedla, že si je jistá, že sloupky stojí na jejím a ne na sousedním pozemku, který patří její sestře,“ informoval policejní mluvčí František Kořínek.

Zastupitelé schválili směnu pozemků. Ptenský zámek může do prodeje

foto Magistrát města Prostějova

Statutární město Prostějov se již několik let zabývá možností prodeje zámku Ptení. Předmětem prodeje byly i pozemky v okolí zámku, které byly v intravilánu obce Ptení, v těsné blízkosti zámku. Jejich směnu schválilo úterní Zastupitelstvo. Město tak může zámek nabídnout k prodeji. Zájemce už eviduje.

„Jedná se o veřejně přístupné pozemky, využité především jako veřejné pozemní komunikace a částečně jako veřejná zeleň. Za tímto účelem jsou v obvyklé míře využívané občany obce. Obec Ptení se obává, že v případě prodeje pozemků společně se zámkem provede nový soukromý vlastník stavební úpravy v takovém rozsahu, že zamezí jejich dalšímu veřejnému užívání a případně znemožní průchodnosti a průjezdnosti stávajících pozemních komunikací,“ vysvětlil 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil s tím, že v případě nepřijetí směny by se místní vůbec nemuseli dostat třeba do sokolovny.

Řidička nezvládla Fabii. Rozdivočelé auto zastavil až strom

Foto HZS Olomouckého kraje

V sobotu dopoledne zasahovaly záchranné složky u havárie osobního vozu. Ten vylétl ze silnice mezi Ptením a Suchdolem. Při nehodě byli zraněni dva lidé.

„Podle dosavadního šetření 33letá řidička vozidla Škoda Fabia zřejmě nepřizpůsobila rychlost na komunikaci. Po projetí zatáčky dostala na zledovatělé vozovce smyk, vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu,“ uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman s tím, že žena nebyla pod vlivem alkoholu.