prohlídky

Tip na výlet. Součástí olomoucké akce Rozkvetlé památky jsou i komentované prohlídky

foto Flora Olomouc

V souvislosti s podzimní výstavou Flora Olomouc – Hortikomplex pořádá Výstaviště Flora Olomouc ve spolupráci s předními českými floristy od 29. září do 14. října 2022 akci Rozkvetlé památky – přehlídku jedinečných květinových aranžmá nainstalovaných v trojici olomouckých chrámů.

Tento rok jde o Husův sbor, kostel sv. Cyrila a Metoděje v městské části Hejčín a chrám Zvěstování Páně na Dolním náměstí. „Ve všech kostelích je připravená série komentovaných prohlídek s tvůrci jednotlivých aranžmá,“ doplnil Michal Poláček, tiskový mluvčí Výstaviště Flora Olomouc.  

Novinka letošní turistické sezóny: komentované prohlídky historických prostor radnice

Ilustrační foto ber

Oproti uplynulým sezónám, kdy statutární město Prostějov společně se Střední odbornou školou podnikání a obchodu v Prostějově organizovalo přes prázdniny prohlídky městem a výstup na radniční věž, rozšiřuje město letos nabídku i o prohlídkový okruh historickými prostorami radnice.

 

Dvě takové mimořádné prohlídky můžete absolvovat v pátek 10. července 2020 ve 14:00 a v 15:30 hod., kdy vaším průvodcem a partnerem pro případné dotazy dokonce bude samotný primátor města František Jura.

Na prohlídky je nutné se předem objednat na tel. čísle 800 900 001. Počet účastníků je ale omezen na maximálně 20 osob na prohlídku. (red)

 

Studenti zahájili prohlídky Prostějova

Foto SOŠPO

Také v letošním roce se Prostějov stává cílem turistů, a to nejen z Olomouckého kraje. Po památkách a zajímavých místech města je provádí studenti Střední odborné školy podnikání a obchodu. Průvodcovské činnosti se věnují od roku 2006. 

První letošní organizovanou akcí byla prohlídka pro seniory, kteří přicestovali z Olomouce. V červnu studenti provedou další skupiny objednaných zájemců a v době letních prázdnin se budou podílet na průvodcovské službě centrem města a v kostele Povýšení sv. Kříže. (red) 

 

O prázdninách na věž i trasou po městě

ilustrační foto plakát

Také o letošních prázdninách jsou pro vás připraveny prohlídky prostějovské radniční věže, okruh historickým centrem i kostelem.

Věž prostějovské radnice můžete navštívit denně, centrem města a kostelem Povýšení sv. Kříže vás provedou studenti o víkendech. Podrobnosti v letáku. (red)

Prohlídky radniční věže budou i letos

ilustrační foto

Nejbližší výstup na radniční věž se uskuteční v rámci akce „Brány památek dokořán“ v neděli 17. dubna ve 13, 14 a 15 hodin. Z důvodu stále probíhající rekonstrukce fasády radnice může být vyhlídka z radniční věže omezena.

Zájemci se  mohou hlásit v Informační službě Magistrátu města Prostějova nebo Regionálním informačním centru. K objednání mohou využít i bezplatnou linku 800 900 001 nebo e-mail informace@prostejov.eu. Pokud nebude prohlídka věže kapacitně obsazena, mohou se jí daný den zúčastnit i neobjednaní návštěvníci, kteří se budou v danou hodinu nacházet před radnicí. Prohlídky jsou zdarma, upozorňuje magistrát.

Hodové prohlídky věže budou, radnici si ale neprohlédnete

ilustrační foto Jakub Bureš

 

Rok se s rokem sešel a jsou zde opět hodové slavnosti. Jejich součástí budou i tradiční prohlídky radniční věže a to i přesto, že "stoletá dáma" prochází rozsáhlou opravou.

Protože je radnice stále v rekonstrukci, bude pohled z věže umožněn jen prosklenou částí v místnosti s dalekohledy. „Před vstupem do věže a galerie obřadní síně bude zároveň umístěna výstava realizovaných projektů Regionálního operačního programu Střední Morava, kde návštěvníci budou moci zhlédnout asi devět vystavených panelů,“ zmínila vedoucí Odboru kancelář primátora Jaroslava Tatarkovičová. Současně bude otevřen i vstup na galerii, ze které návštěvníci uvidí do historické obřadní síně. 

Studenti SOŠPO zvou na prohlídky kostela Povýšení sv. Kříže

ilustrační foto

 

V sobotu 27. června proběhnou v kostele Povýšení sv. Kříže komentované prohlídky tohoto hlavního prostějovského kostela.

Asi hodinové prohlídky probíhají ve 13.00, 14.00 a 15.00 hodin a návštěvníci se dozví informace o historii kostela, jeho exteriéru, hlavní lodi, zákristii a kapli Nejsvětější Trojice. Barokně přestavěný gotický chrám ukrývá plno uměleckých skvostů. Mimo barokní výzdoby oltářů a renesanční křtitelnice zdobí kostel např. jedinečná výtvarná díla Františka Bílka, Jana Köhlera, Pantaleona Jaroslava Majora a Zdenky Vorlové Vlčkové. (red)

Vánoční prohlídky kostela Povýšení sv. Kříže zaujaly desítky lidí!

Foto SOŠPO

 

Na svátek sv. Štěpána prováděly svátečně vyzdobeným kostelem Povýšení sv. Kříže studentky Střední odborné školy podnikání a obchodu v Prostějově. 

Prostějovská Střední odborná škola podnikání a obchodu řadu let pořádá prohlídky hlavního prostějovského kostela Povýšení sv. Kříže. Letos podruhé provedly studentky této školy zájemce svátečně nazdobeným kostelem. „Kostel má o Vánocíchsvoje neopakovatelné kouzlo. Proto jsme se rozhodli nabídnout prostějovské veřejnosti prohlídky chrámu na svátek svatého Štěpána. Velké poděkování patří studentkám, které o tomto svátečním odpoledni prováděly,“ sdělil zástupce ředitele školy Marek Moudrý. Účastníci prohlídek se mohli dozvědět informace o historii kostela a jeho výzdobě.

O prázdninách můžete projít městem s průvodcem

ilustrační foto

 

Rada města Prostějova doporučila schválení přijetí příspěvku z rozpočtu Olomouckého kraje ve výši 33 tisíc korun pro Turistická informační centra, určených k částečné úhradě nákladů spojených s realizací projektu Prohlídkové okruhy v Prostějově, který se uskuteční o letních prázdninách.

Projekt Prohlídkové okruhy v Prostějově zahrnuje vytvoření tří průvodcovských tras pro měsíce červenec a srpen.

„Radniční věž je otevřena denně od pondělí do pátku a v neděli v době od 9 do 17 hodin,v sobotu kvůli svatbám od 13 do 17 hodin. Dopolední prohlídky v pracovní dny zabezpečí pracovnice oddělení informační služby, ostatní prohlídky budou řešeny externími průvodci. Prohlídka je zaměřena na výstup na věž, kde je expozice z historie i současnosti radnice a možnost prohlédnout si hodinový stroj,“ uvedla mluvčí radnice Jana Gáborová.

Vánoční prohlídky kostela Povýšení sv. Kříže

ilustrační foto

 

Na svatého Štěpána, 26. prosince, proběhnou vánoční prohlídky kostela Povýšení sv. Kříže. 

"Studentky SOŠ podnikání a obchodu v Prostějově provedou zájemce hlavním prostějovským kostelem. Seznámí je s jeho bohatou historií a také s interiérem hlavní chrámové lodi", uvedl Prostějovským novinkám Marek Moudrý, zástupce ředitele. Prohlídka bude doplněna povídáním o Vánocích a vánočních tradicích. "Zveme všechny, kteří si chtějí zpříjemnit sváteční odpoledne na prohlídku vánočně vyzdobeného kostela Povýšení sv. Kříže za muzeem.