hrabáč kapský

Nosaté miminko z olomoucké ZOO je holčička

Foto ZOO Olomouc

Olomoucká zoo v tomto roce odchovala hrabáče kapského prozatím coby jediná zahrada v České republice. Současně se připojila k 3 zahradám v Evropě, které letos slaví úspěch. Domněnky o pohlaví se proměnily v jistou zprávu. Analýza DNA prokázala, že se v olomoucké ZOO podařilo odchovat samičku! Ta se narodila matce Nyotě 8. dubna tohoto roku.

„Prozatím s rodiči zůstane do doby, než koordinátor rozhodne o jejím případném přesunu do jiné spřátelené ZOO,“ uvádí zooložka Eliška Veselá. Olomoucká ZOO chová hrabáče od roku 2017. První mládě, které se podařilo v ZOO Olomouc odchovat, se narodilo 26. března 2020.

Hrabáč kapský ze ZOO Olomouc získal 2. místo v soutěži o odchov roku

foto ZOO Olomouc

Sdružení Česká ZOO každoročně pořádá soutěž Bílý slon o odchov roku. Jejím posláním není ani tak podporovat soutěživost zahrad, ale poděkovat chovatelům za jejich úspěchy. V letošním roce se do soutěže přihlásilo 14 zahrad a bylo vytvořeno 41 nominací. ZOO Olomouc se v kategorii savců se svým mládětem hrabáče kapského umístila na krásném 2. místě.

„Narození mláděte kapského pro nás bylo radostí. Jeho odchov lze označit za práci týmovou. Podílelo se na něm spousta trpělivých ošetřovatelů včetně matky samotné. Potěšilo nás, že jsme odrostlé mládě (narozené 26. března 2020) mohli vyslat do světa, kde dělá radost v Bioparc – Zoo de Doué la Fontaine ve Francii,“ dodává ředitel olomoucké ZOO Radomír Habáň.