velbloud

Do ZOO Olomouc přibyla hrbatá slečna

Foto ZOO Olomouc

V minulých dnech do ZOO Olomouc přicestovala samice velblouda jednohrbého, kterou již mohou vidět návštěvníci ve výběhu. „Tato roční samice pochází ze soukromé farmy v Holandsku a rozšíří chov jednohrbých velbloudů olomoucké ZOO. Pro tato zvířata je nepochybně lepší, když žijí ve větších stádech. I proto jsme k našemu chovnému páru pořídili další samici,“ objasňuje zooložka Eliška Veselá.

Velbloudy jednohrbé jsme v minulosti již chovali, a to od roku 1989. Jejich chov byl ukončen v roce 2005. Do Olomoucké ZOO se vrátili v roce 2021.

ZOO Olomouc se raduje z třetího hrbatého přírůstku!

Foto ZOO Olomouc

Minulou neděli se v ZOO Olomouc narodilo očekávané mládě velblouda dvouhrbého. V letošním roce je už třetí.

„Jedná se o samce, jehož matka Masafi rodila úplně poprvé a prozatím projevuje veškeré potřebné mateřské sklony. Sameček Malores se tak zařadil do kolektivu dalších dvou mláďat a jejich matek, přičemž 18. března porodila samice Eliška samičku Elori, 24. března pak Tereza samičku Teloren,“ uvádí zooložka Libuše Veselá.

Plodný velbloudí otec, chválí v ZOO Olomouc Lorenza

Foto ZOO Olomouc

V ZOO Olomouc se patrně velbloudí samice dohodly, že bude dobré přivést na svět mláďata ve stejnou dobu. 17. března porodila 28letá samice Eliška, narozená v olomoucké ZOO, které mateřství velmi prospělo a chová se, jako by omládla. 24. 3. rodila i další samice Tereza.

„Obě mláďata od prvopočátku výborně prospívají, což kontrolujeme také pravidelným vážením. Návštěvníci je už mohou vidět ve výběhu. Vysoko březí zůstává ještě mladá samice Masafi, která bude rodit poprvé. Že by jí však praskla voda, zatím nehlásila,“ uvádí zooložka Libuše Veselá. Otcem všech mláďat je samec Lorenzo, který před 5 lety přicestoval z ostravské ZOO. Olomoucká zahrada chová velbloudy dvouhrbé téměř od prvopočátků zahrady, a to od roku 1958.

V Zoo Olomouc se radují z hrbatého Lotranda!

foto ZOO Olomouc

Velbloudí sameček se narodil 1. března, jako druhé letošní „hrbaté“ miminko. Tím prvním byla 15. února samička Malori.

„Představujeme vám samečka Lotranda, jehož porodní váha činila 38 kg. Samice Tereza byla od prvního dne velmi hodnou velbloudí matkou a o své mládě se dobře starala. I přes to, že je prvorodička, pojí nás s ní ukázková spolupráce, což nemusí býti pravidlem. S informacemi jsme vyčkávali a současně byli velmi obezřetní, jelikož první dny velbloudího mláděte mohly provázet komplikace natolik velké, že nešlo s jistotou říci, že se bude jednat o šťastný příběh. Ten se nicméně, věříme, už píše.