Zoo Olomouc rozmnožila rodinné stříbro. Pakoně běloocasé
V zoologických zahradách není tento pakůň často chován, a proto vždy vzbuzuje pozornost návštěvníků, ale i odborné veřejnosti. Zoo celého světa chovají cca 100 pakoní běloocasých, z čehož nejvíce jich je v Evropě, v celkem 15 chovatelských institucí v rámci EAZA žije 87 jedinců. Za posledních 12 měsíců uvádí mezinárodní evidence u tohoto druhu jen 6 porodů.
„Radost, že se do 6členné skupiny v Zoo Olomouc narodilo další mládě, jsme měli velkou. O to větší ji máme nyní, kdy můžeme prohlásit, že toto mládě je samička, kterou si můžeme ponechat do svého vlastního chovu,“ sděluje vedoucí zimoviště afrických zvířat Pavel Vidlář.
Mláďata sledovacího typu se pár minut po narození staví na nohy a okamžitě sledují matku přitisknutá k jejímu boku. Problémy v chovu způsobuje především jejich chování – pokud se cítí ohroženi, brání se vytvářením zmatku, čímž jsou nebezpeční pro chovatele, až potom následuje bezhlavý útěk. Často jsou vzájemně nesnášenliví.
Zoo Olomouc chová tento druh od roku 1992, kdy Olomouc ze Zoo Bratislava získala přímé potomky pakoňů běloocasých, pocházející z importů Ing. Josefa Vágnera z Afriky do českých a slovenských zoo, které proběhly v 70. letech 20. století. Od té doby se zde narodilo 57 mláďat. (ber)
Poslat nový komentář