pravidla

Koloběžka je brána jako jízdní kolo, připomínají strážníci

foto Magistrát města Prostějova

Preventivně bezpečnostní akci zaměřenou na jezdce na koloběžkách a elektro koloběžkách uspořádala ve středu 3. srpna prostějovská městská policie ve spolupráci s Policií ČR. Akce se konala na cyklostezce v Kolářových sadech a na ulici Olomoucká. Projíždějícím osobám na koloběžkách/elektro koloběžkách i těm, kteří měli zájem dozvědět se něco o bezpečném pohybu na tomto sportovním vybavení, připomněli strážci zákona základní pravidla pro jízdu v provozu na pozemních komunikacích a také povinnou výbavu koloběžek. Nechyběly drobné dárky a informační letáky. I projíždějící cyklisté byli smíšenou hlídkou policistů zastaveni a zkontrolováni, zda mají svůj dopravní prostředek v pořádku. V průběhu bylo dopoledne zkontrolováno 7 cyklistů a 16 osob pohybujících se na koloběžce.

Dle zákona č. 361/2000 Sb. (§ 57 odst. 2) se jízdním kolem z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka nebo elektro koloběžka. A to znamená, že ten, kdo jede na koloběžce, je cyklistou se všemi právy i povinnostmi. Může se s ní vydat jen na silnici, do vyhrazeného pruhu pro cyklisty nebo využít cyklostezky. Do věku 18 let je povinné mít za jízdy ochrannou přilbu schváleného typu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě. Na chodníku se na koloběžce jezdit nemůže, povolené je ji pouze vést. Pohyb na koloběžce po chodníku je umožněn pouze osobám do 10 let věku.

Přehlednější bodový systém nebo možnost řídit od 17 let. Novinky míří k připomínkám

ilustrační foto Ministerstvo dopravy ČR

Novela zákona o silničním provozu umožňuje řídit vozidlo pod dohledem mentora od 17 let, zavádí řidičský průkaz na zkoušku a zpřehledňuje sazby bodů podle závažnosti spáchaného přestupku. Návrh změn posílá ministerstvo dopravy do připomínkovacího řízení. Novinky by mohly platit od roku 2024.

Cílem navrhovaných změn je efektivnější postih nejnebezpečnějších přestupků, zvýšení bezpečnosti silničního provozu a snížení postihu u banálních přestupků. Možnost řídit vozidlo pod dohledem mentora od 17 let má přispět k větší bezpečnosti na silnicích. Smyslem je získávání řidičských dovedností, a právě přítomnost mentora-zkušeného řidiče může pomoci osvojit si správné návyky za volantem.

Chcete slavit s pyrotechnikou? Dodržujte pravidla!

Ilustrační foto pixabay.com

Na katastrálním území města Prostějova reguluje používání zábavní pyrotechniky obecně závazná vyhláška č.8/2019. Zakazuje se používání pyrotechniky kategorie F1, F2, F3 nebo F4, s výjimkou užití zábavní pyrotechniky kategorie F2, F3 a F4 v rámci ohňostroje, a to na veřejných prostranstvích v této vyhlášce uvedených. Tento zákaz se nevztahuje na silvestrovské oslavy dne 31. prosince v době od 14 hodin do 3 hodin dne 1. ledna každého roku.

Ve výjimečných případech může Rada města Prostějova svým rozhodnutím na základě žádosti podané minimálně 20 dní před konáním akce udělit pořadateli akce výjimku a povolit používání zábavní pyrotechniky, a to po vyhodnocení, zda případné udělení výjimky nenaruší veřejný pořádek ve městě.

„Na dodržování tohoto právního předpisu budou dohlížet strážníci MP Prostějov. Za porušení vyhlášky můžou strážníci udělit pokutu příkazem na místě do výše 10 000 Kč. U správního orgánu hrozí daleko vyšší sankce až do výše 100 000 Kč,“ říká strážník Petr Zapletal.