silniční provoz

Motoristé pozor! Od 1. listopadu panuje na silnicích zima!

ilustrační foto

Zákon o pozemních komunikacích už pátý rok ukládá povinnost mít na motorovém vozidlu obuté zimní pneumatiky. Na voze by měly být od 1. listopadu do 31. března. Musíte je mít v místech, kde je značka zimní výbava.

Ale neděste se. Přezouvat na zimní gumy nemusíte, pokud neplánujete vyjíždět, jestliže je venku souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.  Avšak pokud venku takové podmínky panují nebo se dají alespoň předvídat, nemůžete vyjet, pokud nemáte přezuto. Vše tedy záleží na vašem uvážení.

Dávejte si však pozor na značku zimní výbava, která na vybraných úsecích zavádí bezpodmínečnou povinnost zimních pneu. Na Prostějovsku ji najdete mezi Stínavou a Hrochovem, Stínavou a Malým Hradiskem a Žárovicemi a Drahany. (ber)

Na silnicích zemřelo o proslouženém víkendu 16 lidí

ilustrační foto FB SDH Protivanov

Uplynulý víkend se stal nejtragičtějším na českých silnicích od začátku letošního roku. Od pátku do pondělí zemřelo při dopravních nehodách 16 lidí, z toho pět motorkářů.  Ani jedna z nehod se nestala v Olomouckém kraji.

„Od pátku do pondělí zemřelo při nehodách 16 lidí a spousta z nich kvůli mimořádné neohleduplnosti a bezohlednosti řidičů. Nejohroženější skupinou jsou tradičně motorkáři, těch zemřelo pět,“ informovala policie.

Nejhorší bilanci má pátek, který si připsal šest obětí na životech, letos nejvíc za jeden den. V sobotu podle denních policejních statistik zahynuli tři lidé, v  neděli dalších pět a v pondělí dva. Navíc  dvacet účastníků kolizí skončilo s těžkými zraněními.