petardy

Smutné Vánoce na Zlaté farmě. Kvůli pyrotechnice přišla o mladý život

Foto FB Zlatá farma Štětovice

Už řadu let se na konci roku rozhoří, zejména na sociálních sítích, boj mezi milovníky odpůrci zábavní pyrotechniky. Zatímco první argumentují tím, že pár ran jeden den v roce nikomu nemůže vadit, druzí poukazují na fakt, že zejména pyrotechnika se zvukovým efektem je nebezpečná pro domácí a volně žijící zvířata. Druhé tvrzení dokládají smutným příspěvkem majitelé Zlaté farmy ve Štětovicích.

„Chtěla jsem napsat, že vám všem přejeme krásné a požehnané Vánoce. Ale nenapíši, pro nás nejsou klidné ani požehnané. Pro jednorázovou, pár minut trvající radost z odhozených petard, vyhasnul život. V den, kdy si všichni připomínáme narození Ježíška, jsme byli svědky předčasného porodu. Skončil smrtí telete a ohrožením života jeho matky. Prosím, odpusťte si pyrotechniku v okolí zvířat, můžete ublížit sobě i jim. Važme si života,“ vzkázala na sociálních sítích smutně Zlata Mádrová Ronzová.

Používání zábavné pyrotechniky má svá pravidla, připomínají policisté

Ilustrační foto pixabay.com

K oslavám konce roku tradičně patří také odpalování ohňostrojů a obecně používání zábavné pyrotechniky. Předpokládáme, že tento rituál je zažitý tak důkladně, že ani v letošním, celosvětovou pandemií poznamenaném roce, si ho mnoho lidí neodpustí.

Proto jako každý rok přicházíme s preventivními radami, jak se zábavnou pyrotechnikou zacházet, abyste se nestali objektem nechtěného zájmu policistů, případně nevyvolali jinou aktivitu záchranných složek:

 

· V žádném případě nepoužívejte podomácku vyrobenou pyrotechniku, zakoupenou se nesnažte vylepšovat.

· Nekupujte zboží, na kterém chybí návod v českém jazyce, označení výrobce nebo dovozce, označení třídy nebezpečnosti, číslo povolení k prodeji a datum použitelnosti.