strážníci

Odcizit čokolády se mu nepodařilo. Při útěku byl hlídkou zadržen

ilustrační foto MP

Desátého listopadu 2020 před osmou hodinou večer přijali prostějovští strážníci  oznámení o pokusu krádeže v supermarketu nedaleko hlavního vlakového nádraží. 

Na místo byla vyslána hlídka. Před prodejnou spatřila podezřelého muže. "Jakmile uviděl služební vozidlo nasedl na kolo a začal ujíždět pryč. Strážníci dotyčného pronásledovali. Zanedlouho se jim podařilo muže zadržet. V podezřelém byl zjištěn devatenáctiletý muž. K pokusu krádeže v obchodě se doznal. Dále uvedl, že ujížděl, jelikož již byl za krádež dříve odsouzen," uvedla strážník Tereza Greplová. Na místo byla  přivolána Policie ČR, která si celou záležitost převzala k dalšímu šetření. (red)

Strážníci pomáhali nemohoucím lidem

ilustrační foto MP

V prvním případě se 10. listopadu po půl čtvrté ráno na linku 156 obrátila žena s tím, že slyší volání o pomoc vycházející ze stoupaček v bytě. Žena uvedla, že její manžel šel zjistit, ze kterého bytu volání vychází.

Na místo byla vyslána hlídka. Volání ženy slyšela i další sousedka. Ta měla i klíče od bytu, ze kterého se volání ozývalo. Po odemčení dveří byla uvnitř zjištěna pětasedmdesátiletá žena, která upadla na toaletě a nemohla sama vstát. Žena zraněna nebyla a přivolání zdravotní pomoci odmítla.

Muž postrádal svoji manželku. Vypátraná alkoholička skončila na záchytce

ilustrační foto MP

Ve středu 11. listopadu 2020 před dvaadvacátou hodinou přijali policisté oznámení pětapadesátiletého muže o tom, že pohřešuje svou o rok mladší manželku. K ženě uvedl, že v poslední době ve větší míře požívá alkohol a on nyní má obavu o její život. 

"Policisté obvodního oddělení Prostějov 1 ženu asi o hodinu později vypátrali v prostějovském bytě její známé, která ji do bytu původně pozvala, ale později se jí nemohla zbavit. Žena neuposlechla výzvy policistů, aby byt opustila a hrubě se na policisty obořila. Z důvodu ochrany okolí i ženy samotné ji policisté na místě s využitím donucovacích prostředků hmatů a chvatů zajistili a k vystřízlivění umístili do protialkoholní záchytné stanice. Provedenou dechovou zkouškou u ní změřili hodnotu 2,98 ‰ alkoholu v dechu," doplnil policejní mluvčí František Kořínek.

Dopravní předpisy je třeba dodržovat!, vzkazují strážníci

Foto MP PV

Prostějovská městská policie upozorňuje řidiče motorových vozidel a další účastníky silničního provozu, že i v době nouzového stavu a vyhlášení krizových opatření platí pravidla silničního provozu. Stále se najdou nezodpovědní jedinci, kteří nedodržují i ty základní dopravní předpisy.

V současném období městská policie nevyužívá tzv. parkovačky – upozornění pro nepřítomného řidiče z podezření ze spáchání dopravního přestupku, které bylo vždy umístěno za stěračem vozidla. Pokud se řidič motorového vozidla dopustí dopravního přestupku, je celá událost řádně zadokumentována a oznámena příslušnému správnímu orgánu k projednání. Ten má možnost rozhodnout o vině i bez předvolání řidiče. Dotyčný se tedy v daný moment nedozví, že bylo jeho protiprávní jednání zadokumentováno a nějakým způsobem řešeno.

Kuřáci rušili hovorem noční klid. Sousedé zavolali strážníky

ilustrační foto

Pětadvacátého října 2020 hodinu po půlnoci se na linku tísňového volání prostějovských strážníků obrátil oznamovatel s tím, že jeho soused ruší noční klid. Na místo byla vyslána hlídka, která v uvedeném bytě zkontaktovala dvacetiletého muže.

"Ten uvedl, že měl rodinnou návštěvu a doznal se k rušení nočního klidu při kouření na pavlači, kde s ostatními kuřáky vedli hlasitý hovor, kterým patrně rušili sousedy," uvedla strážník Tereza Greplová.

O protiprávním jednání byl hlídkou poučen. Záležitost bude mít dohru u příslušného správního orgánu. Zde je možné za přestupek proti veřejnému pořádku uložit pokutu do výše 10.000 Kč. (red)

Dvojice mládežníků pila alkohol na schodech reálky. Prý o zákazu nevěděli

ilustrační foto MP

Sedmnáctého října 2020 v odpoledních hodinách vyjížděla hlídka strážníků na ulici Studentská prověřit oznámení o skupince mladých lidí, kteří na schodech školy konzumují alkohol. Hlídka na místě nalezla dvojici ve věku 18 a 19 let.

Slečna u sebe měla prázdnou lahev od lihoviny. Ke zkonzumování jejího obsahu se oba přiznali. O zákazu požívání alkoholu neměli ani tušení. Strážníci dvojici poučili, že svým jednáním porušili vyhlášená mimořádná opatření o zákazu konzumace alkoholu na veřejném prostranství. "Záležitost byla oznámena příslušnému správnímu orgánu k dořešení," doplnila strážník Tereza Greplová. (red)

Dobrá práce. Pomohl i kamerový systém

ilustrační foto MMP

Jedenáctého října 2020 v odpoledních hodinách přijali prostějovští strážníci na lince 156 telefonické oznámení o uložení papírových kartonů vedle kontejnerů na tříděný odpad v okrajové části města.

Na místo vyslána hlídka událost potvrdila. "Dle adresy na vyhozených krabicích a rovněž za pomoci kamerového systému se strážníkům podařilo ustanovit pachatele. Bylo zjištěno, že osoba na místo přijela osobním vozidlem a po vyložení papíru odjela stejným směrem, odkud přijela. Jednalo se o ženu ze sousední vesnice. Při telefonním kontaktu se k odložení papírového odpadu mimo sběrnou nádobu doznala. V dohodnutý čas se dostavila na místo a odpad z okolí kontejneru odklidila a odvezla," uvedla strážník Tereza Greplová. Ženino protiprávní jednání strážníci vyřešili uložením příkazu na místě.

Z koz se vyklubaly ovce útěkářky

Foto MPP

V neděli 4. října v dopoledních hodinách se na linku 156 prostějovských strážníků obrátil muž s tím, že se po ulici Západní pohybují dvě kozy. Oznamovateli se je podařilo odchytit a má je u sebe na zahradě. Strážníkům předal kontakt pro případ, že by se o ně přihlásil majitel.

To se v průběhu dne nestalo, proto se v odpoledních hodinách znovu obrátil na strážníky s tím, že zvířata přes noc u sebe nechce. Pátrací akce po chovateli, kterému zvířata utekla, začala. "Místním šetřením se strážníkům podařilo zjistit, že kozy přišly od obce Seloutky. Proto byl zkontaktován i starosta této obce, který se do pátrací akce po majiteli ochotně přidal. Zhruba po hodině a půl se mu podařilo zjistit, že kozy nejsou kozy, ale ovce kamerunské, a uvedl i případného majitele zvířat. Ten se zanedlouho se strážníky spojil telefonicky.

Utekl z nemocnice. Strážníci muže vypátrali

ilustrační foto MP

Strážníkům se 30. září 2020 podařilo vypátrat nemocného muže, který v ranních hodinách utekl z prostějovské nemocnice. 

Šestapadesátiletý muž se pohyboval na Pernštýnském náměstí, kde si jej všimla hlídka zhruba čtvrt hodiny po přijatém oznámení o jeho odchodu z nemocnice. "Na místo byla přivolána převozní sanitka, která dotyčného za doprovodu hlídky dopravila zpět na oddělení, kde byl hospitalizovaný," uvedla strážník Tereza Greplová. (red)

Strážníci se věnovali psům. V rámci akce Pes za to nemůže

Foto MPP

Mezi mnohé akce pro veřejnost, které realizují strážníci městské policie ze skupiny prevence, patří i ta s názvem „Pes za to nemůže“. Jak již napovídá samotný název, strážníci při této činnosti kontrolují psy a jejich majitele. Cílem je zjistit, zda je pes očipovaný, přihlášený na magistrátu města Prostějova a zda jsou za něj zaplaceny poplatky.

Během měsíce září strážníci zrealizovali osm preventivních akcí, při kterých bylo zkontrolováno 46 psů. Z tohoto počtu se čtyři majitelé dopustili přestupkového jednání, tím, že neměli psa na vodítku. Jelikož se jednalo o preventivní akci, byly tyto drobné prohřešky řešeny domluvou. "Ti majitelé, kteří měli vše v pořádku, obdrželi sadu igelitových sáčků na psí exkrementy a leták s mapou výběhových louček, které mají pejskaři na území města Prostějova k dispozici," doplnila strážník Tereza Greplová. (red)