strážníci

Hluk a nepořádek, stěžují si dlouhodobě obyvatelé Lužické ulice

ilustrační foto pixabay.com

Přestože restaurační zařízení jsou v souvislosti s koronavirovými opatřeními již delší dobu uzavřena, řeší prostějovská radnice, jak naložit se stížnostmi lidí z okolí diskotéky Morava. Ti dlouhodobě upozorňují na rušení nočního klidu v důsledku provozu tohoto zařízení.

„Jednal jsem již několikrát s provozovatelem diskotéky a požádal jsem ho, aby zajistil takové úpravy uvnitř provozovny, aby lidé nechodili kouřit ven, tedy aby zřídil kuřárnu na vhodném místě v budově. Dále jsem jej požádal, aby zároveň učinil taková opatření, aby se nešířil hluk zevnitř diskotéky,“ potvrdil primátor města František Jura s tím, že o navrhovaném opatření jednal i se zástupci stěžovatelů, kteří považují za hlavní zdroj hluku převážně hloučky kouřící a diskutující mládeže postávající před diskotékou.

Teenageři neměli roušky

ilustrační foto MPP

Dvaadvacátého dubna 2020 v poledne strážníci prověřovali oznámení od projíždějícího řidiče, který si povšiml skupinky osob bez roušek na sídlišti E. Beneše v Prostějově. Hlídka na uvedeném místě zkontaktovala trojici bavících se osob bez jakékoli ochrany nosu a úst. 

Jednalo se o dva hochy ve věku sedmnácti let a dívku ve věku patnácti llet. Teenageři byli hlídkou poučeni o dodržování ochranných opatření ohledně shlukování se a nošení roušek. Svým jednáním se všichni tři dopustili přestupku dle Krizového zákona. Protiprávní jednání postoupeno příslušnému správnímu orgánu. O tom byla trojice hlídkou poučena.

"V rámci nouzového stavu řešili strážníci dle §34/1a zákona 240/2000 třiasedmdesát přestupků. Převážně se jednalo o nenošení roušky a shlukování se," doplnil informaci strážník Tereza Greplová. (red)

Opilec z Krasic bez roušky skončil na policii

ilustrační foto MP

18. dubna 2020 v podvečer přijali prostějovští strážníci prostřednictvím linky 156 telefonické oznámení o opilém muži bez roušky, který sedí na ulici před domem v Krasicích. Hlídkou byl na místě zkontaktován na chodníku sedící muž.

"Dotyčný odmítal prokázat svoji totožnost. Zakrýt si obličej rouškou, kterou měl na krku, rovněž odmítal. Ke zjištění totožnosti byl předveden na služebnu Policie ČR," uvedla strážník Tereza Greplová. Neuposlechnutím výzvy úřední osoby při výkonu její pravomoci se devětapadesátiletý muž dopustil přestupku proti veřejnému pořádku. Tím, že si nechránil dýchací cesty rouškou nebo jiným způsobem porušil vládní nařízení a dopustil se přestupku dle Krizového zákona. Záležitost byla předána k projednání příslušnému správnímu orgánu. O tom strážníci muže poučili. (red)

Mrtvá drůbež a nezvěstný pes. Záhada vyřešena

Ilustrační foto pixabay.com

Přímo na Velikonoční pondělí se na linku tísňového volání obrátila starší žena z Hanušovicka, na kterou čekalo, když se vypravila krmit drůbež, velmi nepříjemné překvapení. Na zahradě našla nepořádek, spoustu peří, krvavé stopy a dvě poraněná zvířata, kachnu a slepici. Drůbež byla v zadní části bez peří a měla strženou kůži. Poranění byla velmi hluboká a zasahovala až do masité tkáně. Z kotce, aniž by byl otevřený, navíc zmizel pes.

Způsob a rozsah popsaného zranění drůbeže policisté konzultovali s pracovníkem Krajské veterinární správy, který po zaslání fotografií určil, že se jedná o typické poranění způsobené útokem dravce. "Krátce po příjezdu hlídky se na místo dostavil i zatoulaný, dobře naladěný psík Beník, který majitelce názorně předvedl, jakým způsobem se z kotce dostal. Poradil si se ztrouchnivělými prkny podlahy a pak už se jen stačilo z kotce podhrabat," doplnila policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. (red)

 

Seniorka se opalovala na hřbitově. Polonahá

ilustrační foto

V neděli 12. dubna 2020 hodinu před polednem přijali prostějovští strážníci anonymní telefonické oznámení o postarší ženě, která se odhaluje na hřbitově u rozptylové loučky. K prověření oznámení byla vyslána hlídka.

"Strážníci zkontaktovali na lavičce osmasedmdesátiletou ženu. Ta měla šaty vykasané po břicho a byla bez spodního prádla. Hlídce byla žena dobře známa, jelikož se takového chování dopouští opakovaně a vždy si vybírá místo u rozptylové loučky na hřbitově. Výzvy k zahalení se a zanechání protiprávního jednání seniorka uposlechla. Uvedla, že v tom, že se opaluje, nevidí nic, co by mohlo někoho pohoršovat," uvedla strážník Tereza Greplová.

Velikonoce proběhly relativně v klidu, hlásí městská policie

ilustrační foto MP

Během svátků se prostějovští strážníci, kromě běžných činností, zaměřili i na dodržování vládních nařízení vyhlášených v rámci nouzového stavu v souvislosti s epidemií COVID – 19.

I přes to, že bylo hezké počasí, se Prostějované během prodlouženého víkendu snažili ochranná opatření dodržovat co nejvíce. Během čtyř dnů strážníci řešili šestnáct případů. Jednalo se o nenošení roušky a shlukování se ve více jak dvou lidech na veřejnosti. Od začátku vyhlášení nouzového stavu strážníci oznámili příslušnému správnímu orgánu 61 přestupků týkajících se porušení vládních nařízení. "Žádáme občany o to, aby i nadále dodržovali nařízená ochranná opatření a byli vstřícní a ohleduplní nejen vůči sobě, ale i ostatním," dodala strážník Tereza Greplová. (red)

Noční zpěvák si krátil karanténu na balkoně. Sousedům se zpěv nelíbil

Ilustrační foto pixabay.com

Pátého dubna 2020 krátce po desáté hodině večer přijali prostějovští strážníci  prostřednictvím linky 156 telefonické oznámení o rušení nočního klidu. Do uvedené lokality byla vyslána hlídka. 

Na balkoně jednoho z bytů byl zjištěn zpívající muž. "Ten hlídce sdělil, že je v karanténě a zpíváním si zpříjemňuje veškerá omezení. Po upozornění na rušení nočního klidu čtyřiašedesátiletý muž zpěv ukončil. Přestupkové jednání bylo vyřešeno domluvou na místě,ů uvedla strážník Tereza Greplová. (red)

 

Vládní nařízení je třeba dodržovat, vzkazují strážníci

Foto MMP

Ve dnech od 27. března do 3. dubna řešili prostějovští strážníci přes tři desítky případů, kdy lidé nedodržovali ochranná opatření, nařízená vládou v celé ČR. Jen za sobotu se protiprávního jednání dopustilo 17 osob.

"Ve všech případech se osoby pohybovaly po veřejném prostranství bez zakrytých úst a nosu. Někteří lidé si roušku sundali z důvodu kouření nebo konzumace nápojů, což je v tomto období nepřípustné. Mezi hříšníky byly i děti, které se navíc shlukovaly na hřištích nebo na ulici, aby si společně zkrátily dlouhou chvíli. Všechny osoby strážníci poučili o striktním dodržování ochranných opatření," vysvětlila strážník Tereza Greplová. Zjištěné přestupky byly postoupeny k projednání příslušnému správnímu orgánu. (red)

 

I drobná krádež vynese trest

ilustrační foto ber

V pondělí 23. 3. 2020 v ranních hodinách vyjížděli prostějovští strážníci do supermarketu na Vrahovické ulici, prověřit telefonické oznámení o drobné krádeži.

Na místě byl zkontaktován pracovník ostrahy, který hlídce označil ženu podezřelou z přestupku. Ta si na prodejní ploše vložila do kabelky zboží a poté se pokusila projít přes pokladní zónu bez zaplacení. Zde byla ostrahou zadržena a vyzvána k navrácení zboží a setrvání na místě do příjezdu strážníků. Výzvy pětašedesátiletá žena uposlechla. "Odcizené zboží v hodnotě 38 Kč bylo vráceno zpět do prodeje. Přestupkové jednání bylo postoupeno příslušnému správnímu orgánu k dořešení. O tom hlídka přítomné poučila," doplnila strážník Tereza Greplová. (red)

 

Městská policie distribuuje další roušky

Foto MP

Další dvě stovky roušek rozdistribuovala v pondělí 23. 3. 2020 prostějovská městská policie do domů s pečovatelskou službou.

V předchozích dnech bylo již obyvatelům domů s pečovatelskou službou předáno více než dvě stě roušek. Část z nich tvořila dodávka z Duban, další roušky jsou od různých dobrovolníků a dárců. Město se tak snaží zabezpečit základní potřebu většiny obyvatel domů s pečovatelskou službou v Prostějově, resp. vybavit každého obyvatele DPS alespoň jednou rouškou. (red)