Dušičky

Dnes jsou dušičky. Nezapomeňte na zemřelé!

ilustrační foto

Vzpomínka na všechny věrné zesnulé, Památka všech věrných zemřelých či lidově dušičky,  která připadá na druhého listopadu je v římskokatolické církvi dnem liturgického roku, kdy se církev modlí za zemřelé. Památka se slaví od desátého století, v Česku bývá dodnes zvykem během tohoto dne či období navštívit hřbitov a rodinný hrob. Památka věrných zemřelých se slaví den po slavnosti Všech svatých prvního listopadu.

Modlitba za zemřelé patří k nejstarší křesťanské tradici, vzpomínka na mrtvé je součástí každého slavení eucharistie. Památku věrných zemřelých zavedl roku 998 clunyjský opat Odilo (†1048), který se takto snažil čelit přetrvávajícím pohanským obřadům. (red)

Na Dušičky dohlédnou policisté

ilustrační foto PČR

Blíží se den věnovaný Památce zesnulých. Stejně jako tomu bývá každý rok v tomto období, posílí policisté na hřbitovech a v jejich okolí hlídkovou činnost. Svou pozornost zaměří nejen na dodržování veřejného pořádku, ale především na zloděje a vandaly, kteří se v okolí mohou pohybovat. Policisté však nemohou být všude, proto žádají všechny návštěvníky hřbitovů, aby věnovali pozornost řádnému zabezpečení svých vozidel, zkontrolovali jejich uzamčení a na viditelných místech v interiéru vozu nenechali odložené žádné cenné věci, které by se mohly stát lákadlem pro zloděje.

Vaše věci nemusí být v bezpečí ani tehdy, pokud si je s sebou vezmete na hřbitov. Obratný zloděj dokáže využít i chvilky vaší nepozornosti, aby si přisvojil například vaši kabelku odloženou na náhrobku. Své věci proto mějte vždy v dosahu a na očích.

Ze samotných hrobů mizí nejčastěji svíčky, věnce, sošky a různé dekorativní předměty. Jde o věci, které lze snadno a rychle zpeněžit. V některých případech poškození nedokáží policistům popsat odcizené věci. Proto je dobré fotograficky zadokumentovat původní stav hrobu.

Strážníci se zaměří na „Dušičky“

ilustrační foto Městská policie

S blížícím se obdobím svátku „Památky zesnulých“ se strážníci budou zaměřovat na kontroly hřbitovů a přilehlých parkovišť. Důvodem této preventivní akce je, co nejvíce omezit případné krádeže věcí zanechaných ve vozidlech nebo přímo na hřbitově.

Každým rokem se totiž najde nepozorný občan, který na svůj majetek nedává pozor a zanechá jej bez dozoru. Přitom si neuvědomí, že právě tímhle jednáním nahrává zlodějům a může tak o své věci snadno přijít. Cílem strážníků a policistů je zabránit lapkům v páchání protiprávní činnosti. Občany budou strážníci přímo na místě upozorňovat na případné nedostatky. Není totiž v silách policie uhlídat všechna vozidla ponechaná na přilehlých parkovištích. Již pouhé ponechání tašky s bezcenným obsahem ve vozidle, může v potenciálním zloději vzbudit touhu jí získat.

OBRAZEM: Na hřbitov raději pěšky, nebo MHD!

Foto ber

Dušičky byly již včera, řada z nás ale na hřbitovy míří o víkendu. Pokud vaše cesta povede na ten prostějovský, zvolte raději jiný dopravní prostředek, než automobil. Parkoviště kolem něj jsou totiž zcela obsazená.

Na hřbitově stále provádějí dozor strážníci. "Jela jsem na kole, pěšky totiž ujdu jen pár metrů. Strážník mne zastavil, že to není bezpečné a na hřbitově se jezdit nesmí. Když jsem mu ale vysvětlila situaci, že je mi 83 let a jsem po operaci kloubů, nechal mne pokračovat s upozorněním, že mám jezdit pomalu a dávat pozor," sdělila redakci paní Věra.

Kvůli dušičkovému automobilovému obležení doporučujeme využít MHD, jejíž linky jsou v těchto dnech posíleny. (ber)

Na Dušičky se zaměřili i strážníci

ilustrační foto MP

V uplynulém týdnu se Městská policie Prostějov zaměřila na častější kontroly hřbitovů a jejich okolí. Na bezpečnostním opatření „ Dušičky“ se podíleli nejen strážníci ale i policisté. Akce měla především preventivní charakter.

"Cílem opatření bylo předcházení páchání majetkové trestné činnosti na hřbitovech a v jejich okolí a dohled na dodržování BESIPu. Během týdne strážníci nezaznamenali žádné protiprávní jednání a ani nebylo přijato žádné oznámení týkající se např. vykradeného auta nebo odcizení věcí, ponechaných bez dozoru u hrobu. Dokonce nebyly zaznamenány ani dopravní komplikace," uvedla strážník Tereza Greplová. (red)

Policisté hlídají Dušičky

ilustrační foto

V souvislosti s uctěním Památky zesnulých připravují v těchto dnech policisté na celém území Olomouckého kraje bezpečnostní opatření, a to jak na úseku BESIP, tak k předcházení páchání majetkové trestné činnosti na místních hřbitovech a v jejich okolí.

Preventivní dopravně bezpečnostní akce bude zaměřená zejména na kontrolu dodržování předepsané rychlosti jízdy motorových vozidel, způsobu jízdy vozidel, dodržování pravidel silničního provozu na železničních přejezdech, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů při přepravě dětí, telefonování za jízdy, technického stavu motorových vozidel, kontrolu dokladů předepsaných pro řízení motorových vozidel a dodržování ostatních obecně platných ustanovení zákona.

MHD posiluje dopravu. Na Dušičky

ilustrační foto jízdní řád

V sobotu a neděli, tedy ve dnech 28.10. a 29.10. 2017, bude posílena linka MHD na hřbitov. 

Svátek zesnulých se blíží a již dnes dopravce FTL - First Transport Lines, a.s., Prostějov zabezpečuje, tak jako každoročně, navýšení počtu autobusů hromadné dopravy ve směru na Městský hřbitov Prostějov.

Před Památkou zesnulých bude - ve dnech 28.10. a 29.10.2017 - posílena linka MHD č.1 aut.st. - hřbitov a zpět. (red)

Na Dušičky bude posílena doprava

ilustrační foto MMP

Ve dnech 28. a 29. října 2017 bude posílena linka MHD na hřbitov. 

Svátek zesnulých se blíží a již dnes dopravce FTL - First Transport Lines, a.s., Prostějov zabezpečuje, tak jako každoročně, navýšení počtu autobusů hromadné dopravy ve směru na Městský hřbitov Prostějov.

Před Památkou zesnulých bude - ve dnech 28.10. a 29.10.2017 - posílena linka MHD č.1 aut.st. - hřbitov a zpět. 

 

OBRAZEM: Dušičky v Nivě v plném proudu. Jeďte se podívat!

Foto ber

Kulturní dům v Nivě je od rána dějištěm Dušiček. Jste li příznivci strašidel, příšerek, zloduchů a dalších pohádkových bytostí, neváhejte.

"Mimo bohaté tomboly, ve které je více než 150 cen, čekají na nové majitele strašidelné dorty. Těšit se můžete na kulturní vystoupení a ohňostroj," zve organizátorka Veronika Petrželová. Vstupné na akci je dobrovolné, výtěžek poputuje Davídkovi ze Ptení a Dětské onkologii Brno. (ber) 

OBRAZEM: Šrám na tváři dušiček

Foto ber

Dušičky, neboli svátek zemřelých, jsou ve znamení návštěv hřbitovů. Návštěva toho prostějovského nás ale v jednom směru nepotěšila. Po třech letech jsme se totiž podívali do původního kolumbária.

Oprýskaná omítka, rozbité skleněné dveře, chybějící tabulka ve vitráži, stopy zatékání. Stav víc než nedůstojný a to pomineme ptačí výkaly, kterými jsou zdi doslova potetovány, stejně jako listí, které dovnitř nafoukal vítr.